Eddig arról szóltak az elemzések, hogy milyen jól meg tudta lovagolni a szektor a német gazdasági konjunktúrát. Még ez a kijelentés is csak fenntartásokkal állja azonban meg a helyét. Az ágazat exportja mára valóban ledolgozta 2008 és 2009 óriási visszaesését, nagyjából a válság előtti szinten van a kivitel volumene. Csakhogy a belföldi eladások nem tudtak tartósan elmozdulni a mélypontjukról, így a teljes tavalyi termeléskiesésnek csak a felét tudta ledolgozni a szektor. Márpedig a hazai eladások egy része – az exportőrök hazai beszállítóinak értékesítési eredményei is – az exportkeresletet elégítik ki.
A fellendülésben ráadásul még ősszel is a készletfeltöltéseknek volt a legnagyobb szerepe. A tényleges eladások csak 3 százalékkal emelkedtek, miközben a termelés 8 százalék felett bővült. A nyáron rekordot döntő ipari teljesítményadatok és a tervezett óriásberuházásokról szóló hírek azonban kedvezőbb színben tüntették fel a tendenciát. A valóságban nagyon szűk kör tudta csak kihasználni az élénk nyugati és ázsiai keresletet, elsősorban a gép- és járműgyártók. Eközben a foglalkoztatási helyzet például tovább romlott az idén is a szektorban, pedig tavaly már közel 12 százalékkal esett viszsza az alkalmazotti létszám. A gazdaság többi területére tovagyűrűző pozitív hatásokról így aligha beszélhetünk.
Nem látszik azonban, hogy az iparon kívül melyik másik ágazat tudna jelentős húzóerőt biztosítani a magyar gazdaságnak. Az építések a szűk hitelkínálat következtében minden elképzelhető szintet alulmúlnak. A szolgáltatásokhoz a hazai fogyasztás beindulására lenne szükség, ám nagyon óvatos a lakosság. Egyedül a mezőgazdaságban lehet jövőre két számjegyű a bővülés, de az is csak az elmúlt két év gyenge terméseredményeinek lesz köszönhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.