BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
biztosítók

Meddig eshetnek a kgfb-díjak?

Az idei kampányban minden korábbinál alacsonyabb szintre, évi 17 ezer forintra süllyedt a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások átlagdíja. A szakértők egy része úgy véli, a megbízható szolgáltatás bizonyos árszínvonal alatt már kétséges lehet. Az iparági szövetség szerint már az árspirál alján járhatunk, de van olyan piaci szereplő is, aki úgy látja, a józan ész diktálta árakat a verseny a jövőben is felülírhatja.
2010.12.03., péntek 06:45

Pünkösdi királyság
Ilics László
A Generali vezérigazgató-helyettese
„A Generalinál elsődleges szempont, hogy olyan áron kínálja a kötelezőt, amelyen megbízhatóan tud szolgáltatni, ez pedig egy bizonyos díjszint alatt már kérdéses. Ezért nem is volt célunk az árverseny, sem a csak az árra koncentráló ügyfelek megszerzése. Az elmúlt húsz év tapasztalata egyébként azt mutatja, hogy a diszkontárat kínáló biztosítók maximum két évig tudták tartani áraikat, utána rendre visszaemelték azokat, vagy fizetésképtelenné váltak. A Generali nem »pünkösdi királyságra« törekszik. Káoszt okozhat továbbá a piacon az alacsony árak miatt tömegesen beáramló új szerződések feldolgozása is. Az adminisztráció költségét – a kényelmetlenség mellett – hosszú távon végül az ügyfél fizeti meg. Ezen némileg segít majd a biztosítási évfordulók szóródása.”

A spirál alján
Megyeri Gábor
A Magyar Biztosítók Szövetsége Gépjárműbiztosítási Tagozatának elnöke
„Az átlagdíjak önmagukban nem mondanak el mindent a piacról, lehetséges, hogy egyes szegmensekben indokolt a további tarifacsökkenés, míg máshol problémát okozhat. Az elmúlt évek díjcsökkenését több tényező is alátámasztja: mérséklődött az üzemanyag-felhasználás, csökkent a kárgyakoriság, és ezen belül is kedvező tendencia mutatkozik a – nagy összegű kárkifizetésekkel járó – személyi sérüléses balesetek számának alakulásában. Mindezek eredményeként javult a kárhányad is. Ennek köszönhetően 2009-ben először volt szektorszinten nyereséges a kgfb-üzletág, és várhatóan 2010-ben is szerény profitot könyvelhetnek el a piaci szereplők, ha megtisztítjuk az eredményeket a különadó hatásától. Az idei kampányban viszont már valószínűleg elértünk az árspirál aljára.”

Többletszolgáltatás
Csermely Tibor
A Groupama Garancia nem életbiztosítási ügyvezető igazgatója
„Ha csak a racionalitásokból indulunk ki, akkor már az idei kampányban is azt diktálta volna a józan ész, hogy a kgfb átlagdíja ilyen mértékben ne csökkenjen. Bebizonyosodott azonban, hogy a biztosítók döntéseiben a racionális érvek mellett egyéb szempontok is jelentős szerepet játszanak, ezért véleményem szerint mindaddig, amíg nem egy forintba kerül ez a biztosítás, azt sem mondhatjuk ki teljes magabiztossággal, hogy tovább már nem csökkenhetnek a díjak. A Groupama Garancia ugyanakkor már ebben a kampányban sem kizárólag a díjakkal kívánt versenyezni, hanem legalább ilyen fontosságot tulajdonítottunk a többletszolgáltatások nyújtásának. Ennek jegyében vezettük be az idén Garantált Asszisztencia szolgáltatásunkat, amely ingyenes segítséget nyújt az autósoknak.”

Színvonalromlás
Papp Lajos
A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének elnöke
„Az átlagdíjak a tavalyi 24 ezer után alig 15 ezer forint fölött álltak meg az idén, ez az eddiginél is szélesebb ügyfélkört ösztönzött díjszámítására. Ez a díjcsökkenés már egyes biztosítók jövedelmezőségét is alááshatja. A kárrendezési szolgáltatások színvonalának a csökkentését is eredményezheti, és felértékelheti azt a szempontot is, hogy a kötelező biztosítás kiválasztásánál sem szabad, hogy csak az ár számítson. Az adminisztratív szolgáltatási színvonal esetleges romlása nehézkesebb, a megszokottnál hosszabb ügyintézést is hozhat. Az alkuszok szerepe már az idén is nőtt, az elkövetkező időszakban pedig tovább nőhet, hiszen rájuk – szakmai tapasztalatuk és biztosítói kapcsolatrendszerük miatt – az ügyfelek probléma esetén is támaszkodni tudnak.”

Biztos veszteség
Rácz István
A Biztosítás.hu ügyvezetője
„Az idei kötelezőkampányban a biztosítások ára elérte azt a szintet, ahol már trendfordulóról beszélhetünk. Az internet teremtette transzparencia évről évre hozzájárult a piaci verseny erősödéséhez, és ez változatlanul érvényes a jövőre nézve is. Akkor is, ha már nincs további tér az árak csökkenésére, s várhatóan inkább stagnálásra vagy kismértékű díjemelkedésre kell berendezkedni. A díjak már olyan alacsonyak, hogy a piaci biztosítóknak szinte biztosan veszteséggel kell számolniuk. Ezen nem változtat az sem, hogy jövőre több új szereplő is megjelenhet a hazai kötelezőpiacon. Az új belépők számára nem lehet már célterület a kötelező, mert az előző évek állományépítése az üzletág veszteségessé válása kapcsán jelentős kockázatokat rejt magában.”

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.