A CIB Bank lakossági termékfejlesztési vezetője
Mérlegelés
„A svájcifrank-hitelek forintra vagy euróra váltása előtt mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy a hitelét számolja át közösen a banki szakértővel. Alapos mérlegelés után érdemes arról dönteni, hogy az ügyfél marad-e a svájcifrank-hitelnél, vagy átváltja azt. Ennek során szempont, hogy milyen árfolyamon folyósították a kölcsönt, és ahhoz képes jelenleg milyen árfolyamon váltanák át, illetve hogy milyen frank-, euróárfolyamra számít hosszú távon. A közös pénzre történő átváltásról azoknak érdemes gondolkodniuk, akik az eurózónához történő minél előbbi csatlakozásban bíznak, illetve akik a rendszeres, havi jövedelmüket euróban kapják, hiszen az átváltást követően nem kell árfolyamkockázattal számolniuk.”
Radil Thomas
A Sopron Bank elnök-vezérigazgatója
Kisebb kockázat
„Érdemes átgondolni a svájcifrank-hitelek euróra történő átváltását, ezzel azonban sajnos csak az alpesi deviza közös pénzzel szembeni esetleges további erősödése ellen védekezhetünk, a már elszenvedett árfolyamveszteség realizálása, valamint a kissé magasabb eurókamatlábak felvállalása árán. Az euróbevétellel rendelkező adósoknak az átváltás lehetősége mindenképpen meggondolandó. A csak forintbevételekkel rendelkező ügyfeleknek euróhitel esetén is szembe kell nézniük devizaárfolyam-kockázattal, még ha kisebbel is, mint frankalapúak esetén. A piaci forinthitelek kamatlába magasabb, mint a frank- vagy akár az eurókölcsönökéi, ezért a forintra történő átváltás csak a kamatok közti különbség jelentős csökkenése esetén javasolt.”
Bánfalvi László
A HC Központ Kft. ügyvezető igazgatója
Költségek
„Célszerű kettéválasztani a kérdést, hogy érdemes-e svájcifrank-hitelt euró- vagy forintalapúra váltani. Forintalapúra most nem, mert akkor jelentős árfolyamveszteséget kellene elszenvednie az adósnak, ráadásul jóval magasabb kamatszint mellett. Az euróalapúra való átváltásnál pedig minden esetben a konkrét ügytől függ, tanácsos-e a konverzióban gondolkodni: az ingatlan értéke miatt kiváltható-e egyáltalán a hitel, továbbra is hitelképes-e az ügyfél, mekkora az átváltás költsége, mennyire bízunk abban, hogy a frank tovább fog erősödni, vagy esetleg gyengülni kezd, illetve mekkora a két hitel törlesztőrészlete közötti különbség. Azt tanácsolom, mielőtt belevágnánk az átváltásba, tájékozódjunk hitelközvetítőnél vagy a pénzintézetnél.”
Nagy Ferenc
A K&H Bank lakossági hitel- és tranzakcionális szolgáltatások marketingfőosztályának vezetője
Az euró jövője
„Hosszú távon csak azoknak az ügyfeleknek lehet érdemes svájcifrank-alapú hitelüket euróalapúra cserélniük, akik úgy gondolják, hogy az eurózóna hosszabb távon sem lábal ki a válságból, és emiatt a frank tovább erősödik a közös pénzzel szemben. A keresztárfolyam stabilizálódása vagy az euró erősödése esetén ugyanis a váltással rosszul járhat az ügyfél. A váltás kapcsán érdemes figyelembe venni a devizaváltással együtt felmerülő járulékos költségeket is, amely a futamidő során eloszlik ugyan, de mégis emeli a fajlagos havi törlesztőrészletet, és ezzel csökkenti az áttérés előnyét. Mivel nem tudhatjuk, hogy a frank/euró keresztárfolyam miként alakul, ezért azt minden érintettnek a saját várakozásai alapján kell megítélnie.”
Gyarmati János
A Budapest Bank árazási és CRM-vezetője
Élethelyzetek
„A devizaalapú kölcsön forintra vagy más devizára váltásánál három dolgot érdemes mérlegelni: az átváltásból eredő árfolyamveszteséget, az új hitelünk árazását és az új devizanem kamatkockázatát. Ezek közül jelenleg a realizálható árfolyamveszteség mértéke lehet a fő visszatartó erő, de figyelmeztető jel az is, hogy az MNB éppen kamatemelési ciklusba kezdett, azaz akár az is elképzelhető, hogy a közeljövőben a konverzió utáni új, forintalapú hitelünk árazása emelkedik. Összességében elmondható, hogy a jelen körülmények között kevés azon ügyletek száma a piacon, amelyeknél érzékelhető veszteségek nélkül végrehajtható a konverzió: ezt mindenkinek a saját élethelyzetének és lehetőségeinek megfelelően, a fenti kockázatok figyelembevételével kell eldöntenie.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.