Az elmúlt években új részvénypiac és ezen keresztül új befektetési osztály született – egyelőre elsősorban az Egyesült Államokban. A Financial Times információja szerint a tőzsdén kívüli cégek részvényeinek kereskedelme a 2002-es 300 millió dollárról 2010-ben közel 10 milliárdra nőtt.
Az eladók rendszerint alkalmazottak vagy korai befektetők, akik valami miatt nem tudják vagy nem akarják kivárni a részvények tőzsdei bevezetését (IPO). Vevő pedig elméletileg bárki lehet, ha az erszénye és a kapcsolatai engedik.
A piac ugrásszerű növekedése mögött nyilvánvalóan a tőzsdére menetel közvetett és közvetlen költségeinek meredek emelkedése áll. A Sarbanes–Oxley-törvény 2002-es elfogadása óta számos, az üzletvitel szempontjából teljesen felesleges, ugyanakkor igen drága adminisztratív feladat nehezedik a tőzsdei cégekre. Ennél is fontosabb azonban az a tény, hogy a tőzsde negyedéves időhorizontja nagyon megnehezíti a hosszú távú stratégiai szempontok érvényesülését a kialakulatlan piacokon tevékenykedő vállalatok számára.
Egyrészt itt van az értékelési horizont problémája. A tőzsdei befektetők által alkalmazott megközelítésben hagyományosan nagy súlyúak a negyedéves és az éves eredmények, ami nem kedvez a jelentős növekedési lehetőségekkel rendelkező vállalatoknak. Másrészt a stratégiai környezet átláthatatlansága miatt a mély iparági szakértelemmel bíró befektetőknek aránytalanul nagyobb információs előnyük van, tehát befektetési kockázatuk kisebb, ergo magasabb árat hajlandók fizetni, mint a tőzsdei befektetők – különösen a dotkomlufi tapasztalatai után. A fenti tényezők miatt a tőzsde kétségtelenül nem ideális tőkebevonási csatorna az ilyen vállalatok számára.
A sokéves, kockázati tőkével való finanszírozás azonban szükségszerűen felveti a likviditás problémáját. Ezt korábban úgy próbálták megoldani, hogy korán – nemegyszer messze túl korán – mentek tőzsdére. Ezt a megoldást kezdi helyettesíteni a tőzsdei jegyzés előtti részvénykereskedelem intézménye.
Mi a helyzet itthon? Magyarországra is igaz, hogy nagyon kevés vállalat választja a tőzsdei bevezetést. Ennek okai nem is annyira különböznek az amerikaiakétól, mint elsőre gondolnánk. Bár nincs Sarbanes–Oxley-nk, a tőzsdei jelenlét adminisztrációs költségei még így is jelentős többletterhet jelenthetnek, különösen annak fényében, hogy a túlszabályozás, a jelentős élőmunkaterhek, a kiugróan magas áfa és a teljesen kiszámíthatatlan hatósági gyakorlat miatt mennyi „szürke” megoldást kell egy magyar középvállalatnak bevállalnia.
Bár a tőzsde rövid távú szemlélete kevésbé probléma, a stratégiai környezet átláthatatlansága nagyon is az. Nálunk nincsenek iparági elemzések, kutatások, és a személyes különérdekekkel átszőtt magyar üzleti élet egyébként is kevésbé megfogható külső elemzésekkel, mint például az amerikai. Egy ilyen helyzetben a tőzsdei elemző vagy befektető sokkal roszszabb helyzetben van, mint a bennfentes.
Sok középvállalat van, amelynek pénzre lenne szüksége, és cserébe kisebbségi részesedést is hajlandók lennének adni, mégsem alakult ki még hasonló piac Magyarországon. Ennek minden bizonnyal a bizalomhiány az oka. Rengeteg történetet ismer mindenki kisemmizett kisebbségi részvényesekről, és a hazai üzleti és joggyakorlat valóban nem ad sok nyugalomra okot a kérdésben.
Mégis van ok bizakodásra. Amikor ugyanis az írott szabályokban és az államban nem bízhatunk, akkor nagyon felértékelődik a személyes reputáció (és a nyers erő, de ez egy másik vonal). A hazai üzleti élet pedig kellően kicsi ahhoz, hogy ezek a reputációk ellenőrizhetők legyenek – ha valaki immáron tíz éve nem veri át az üzletfeleit, az jövőre sem fogja. A kilencvenes években még lényegesen kevesebb ilyen vállalkozó lett sikeres, mint az elmúlt tízben. Szépen lassan el fogjuk érni a kritikus tömeget belőlük, és akkor akár el is indulhat a tőzsdén kívüli kisebbségi részesedések kereskedelme.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.