Az előzetes menetrendnek megfelelően márciusban ülésezik a kétoldalú gazdasági kapcsolatok egyik legfontosabb szerve, a Magyar–Orosz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság – erősítette meg a Világgazdaságnak adott interjújában Fellegi Tamás. A nemzeti fejlesztési miniszter, egyszersmind a magyar–orosz gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos nem kíván tanácsokat adni az orosz kapcsolatokban érdekelt üzleti köröknek, de azt hangsúlyozza, a kormány mögöttük áll és támogatja a tevékenységüket.
- Milyen perspektívákat lát a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban egy év, öt év, tíz év távlatában?
- Oroszország és Magyarország között tartós stratégiai együttműködést szándékozunk kialakítani. E távlatos célhoz az előttünk álló – éppen aktuális – feladatok megoldásán keresztül vezet az út. Elsősorban tehát azt kell néznünk, mit lehet tenni itt és most a megörökölt helyzetek rendezésére. Nincs kétségem afelől, hogy közép- és hosszú távon is eredményeket hoz, ha jó irányba, határozott stratégia mentén indulunk el. A kétoldalú kapcsolatok kiemelkedő területe az energetika, amelyben az orosz fél dominanciája hosszú távon érvényesül. Magyarország azonban nem tekinthet el a diverzifikációs törekvések megvalósításától. Hét hónapja töltöm be a magyar–orosz gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztosi tisztséget, és már több kérdésben is előrelépésről beszélhetünk. A kereskedelmi forgalmunk az elmúlt évben több mint harmadával nőtt az előző évhez képest. Számos konkrét projektről kezdtünk egyeztetést, végre helyreállni látszik a bizalom.
- Mi a legfőbb vezérlő elv, illetve az elsődleges cél a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban?
- A nagyon összetett problémák megoldásának egyik kulcsa a két fél közötti kölcsönös tisztelet. A nemzeti érdekek és az érzékeny pontok őszinte megfogalmazása megkönnyíti egymás megértését. Ez a viták megoldásának pragmatikus útja. Nem kell varázsszert keresnünk: értelmes, nyílt, előremutató tárgyalásokon kell rendezni a felmerülő kérdéseket. Az együttműködés fejlesztésének alapfeltétele az átláthatóság, a kereskedelmi kapcsolatokat megterhelő közvetítők teljes és visszavonhatatlan kizárása.
- Milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban meglévő potenciált ki lehessen aknázni?
- Új alapokra kell helyeznünk a magyar–orosz kapcsolatokat, megszabadulva a terhes örökségektől. Ha ez sikerül – és miért ne sikerülne –, elkezdhetjük a világos, átlátható és kiszámítható gazdasági kapcsolatok kialakítását. Csak az elmúlt néhány hétben is sorban jöttek létre magas szintű találkozók a két fél között. Martonyi külügyminiszter urat hivatalos látogatáson fogadta orosz kollégája. A vidékfejlesztési miniszter, a kulturális államtitkár is nemrégiben járt Moszkvában, ahol szerteágazó tárgyalásokat folytattak. Az előzetes menetrendnek megfelelően márciusban ülésezik Viktor Zubkov miniszterelnök-helyettes és – társelnökletemmel – a gazdasági kapcsolatok egyik legfontosabb szerve, a Magyar–Orosz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság.
- Mik a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat leginkább hátráltató tényezők?
- A 2008 őszén kirobbant világválság rendkívül negatívan hatott mindkét ország gazdaságára. 2010-ben ennek hullámai szelídülni látszottak, az idén pedig már ismét felszálló ágba kerülhetünk. A külső kockázat tehát csökkent. A belső kockázatról – azaz a két fél közé ékelődött, átláthatatlan struktúrák, zavaros politikai és gazdasági körök negatív hatásáról – is egyre inkább múlt időben beszélhetünk.
- Körvonalazódik-e a megoldás a két ország kapcsolatait, ha nem is terhelő, de mindenképpen erőteljesen befolyásoló ügyekben, mint a Malév, Paks, a Mol–Szurgutnyeftyegaz?
- Egyik állandó tárgyalópartneremmel, Viktor Zubkov korábbi miniszterelnökkel a kinevezésem utáni első találkozásunkkor, 2010 augusztusában számba vettük a két fél közötti legfontosabb ügyeket. Azóta együttes erővel dolgozunk ezek szisztematikus megoldásán. Zubkov úr tavaly októberben Magyarországon is járt, ahol a magyar miniszterelnök fogadta őt. A novemberi újabb miniszteri, majd miniszterelnöki moszkvai tárgyalások már a felek által megszabott menetrend szerint zajlottak. Partnereinkkel minden kérdésről tárgyalunk. A részletekre azonban – a korrektség jegyében – egyelőre nem térhetek ki. A tárgyalások időigényesek, már most látható azonban, hogy jó úton haladunk.
- Mit tudna tanácsolni a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban szerepet játszó cégeknek, vállalkozóknak?
- Távol áll tőlem, hogy tanácsokat osztogassak. Sok komoly, nagy tapasztalattal, helyismerettel rendelkező vállalkozó döntött úgy, hogy a magyar–orosz relációban kétoldalú kereskedelemmel foglalkozik vagy befektet a másik országban. Őket már nem kell napi tanácsokkal ellátni. Azt azonban érdemes tudniuk, hogy a magyar kormány mögöttük áll és támogatja a tevékenységüket. A mi feladatunk elsősorban az, hogy a politikai, felső szintű gazdasági kapcsolatok rendezettségével demonstráljuk: érdemes belevágniuk, van keresnivalójuk az orosz piacon. Így mindenki számára világossá válik, Magyarország újra nyitott a Kelet irányába, ahogy Oroszország számára a Nyugat kínál új típusú partnerséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.