Kaló Zoltán
Az ELTE Egészség-gazdaságtani Kutatóközpont vezetője
Szabadpiac
„A kereslet-kínálat törvénye biztosan szül piaci megoldást a problémára, hiszen például az altatóorvosok és kórboncnokok fizetése jelentősen emelkedett az elmúlt tíz évben. Fő kérdés, hogy a kormány mennyire akar szabadpiaci megoldást, melynek középtávon egészségpolitikai célokkal ellentétes hatása is lehet, hiszen a relatív munkaerőhiány a betegellátás zavarához vezet. Az orvosok elvándorlása ösztönző és korlátozó eszközökkel is gátolható, az előbbiek közé tartozik az orvosi minimálbérek emelése, életpálya modellek kidolgozása, az utóbbihoz az intézményi minimumkövetelmények betartatása, a külföldön munkát vállaló orvosok képzési költségeinek áthárítása. Ugyanakkor a korlátozó eszközök alkalmazása pozitív ösztönzők bevezetése nélkül nem lehet eredményes.”
Csiba Gábor
A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke
Kiszámíthatóság
„Azt az orvost, aki el akar menni, nem lehet megállítani. Ám aki kénytelen elmenni, azt meg kell próbálni itthon tartani. Az elvándorlás okait kell megszüntetni, amelynek csupán az egyik eleme a pénztelenség, hiszen belejátszik a képzés, a munkahelyi légkör, a család helyzete is. A legnagyobb gond, hogy nincs jövőkép, hiányzik az orvosi életpályamodell. A doktoroknak mielőbb tudniuk kellene, hogy mire számíthatnak itthon öt-tíz vagy húsz-harminc év múlva s mire, ha nyugdíjba vonulnak. Komplex és konkrét programra van szükség. Legsürgetőbb, ám a legnehezebb a jelenlegi gazdasági helyzetben a havi 180 ezer forintos átlagfizetések emelése, ebben a munkáltatónak, a tulajdonos önkormányzatnak és az államnak közös a felelőssége.”
Cserbák Anna
Gyermek intenzív terápiás szakorvos, nyolc éve diplomázott
Tapasztalatszerzés
„Egy éve a szakmai fejlődés miatt indultam útnak egy budapesti klinikáról egy londoniba. Azt gondolom ugyanis, hogy az orvoslás gyors fejlődését követni kell, s hasznos megismerni más országok egészségügyi rendszerét is. Aztán éreztem munkám szakmai, társadalmi és anyagi megbecsülését, jövedelmem hatszorosa az otthoninak. A hazai gazdasági helyzet miatt azonban egyik napról a másikra nem lesznek jobbak a munkafeltételek és a jövedelmek, ezért szerencsés lenne segíteni a fiataloknak, hogy – az anyagi biztonságuk megteremtése végett – évente több hónapig külföldön dolgozhassanak. A fiatal szakorvos-generáció otthon tartásához emellett biztos jövőkép kell. E tekintetben optimista vagyok, talán pozitív változások lesznek otthon, és én is hazamegyek.”
Zongor Gábor
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének a főtitkára
Életveszélyes
„Meg kell állítani az orvosok elvándorlását, ám ez döntően nem önkormányzati feladat. Jövedelmük ugyanis a járulékokból, az adókból származik. Az önkormányzatok az intézmények fejlesztéséért felelnek, s jelentős összegeket költenek arra, hogy ne dőljön össze a rendszer. Ám a válságkezelésben, ha látjuk a megoldási javaslatokat, az állam mellett szükség van az önkormányzatokra is. Úgy vélem, szerencsés lenne visszaállítani a szolgálati lakások rendszerét, a letelepedést kombinálni lehetne a diákhitelekkel. Ugyanis életveszélyes, hogy a magyar adóforintokból kiképzett, tehetséges doktorok külföldre távozzanak még akkor is, ha a megélhetésük, a munkakörülményeik miatt megértjük őket. Elkerülhetetlen a teljes közszféra átalakítása.”
Volford Gábor
A Magyar Rezidens Szövetség szegedi regionális elnöke
Jövőképet
„Mivel az országnak szüksége van a gyógyítókra, sürgősen fel kell vázolni egy biztos jövőképet ahhoz, hogy a fiatalok tudják, miért érdemes itthon maradni. Rendbe kell tenni a munkakörülményeket, csökkenteni a leterheltséget, pihenőidőt adni az orvosoknak. Ez a regenerációjuk mellett azért is kell, hogy a rezidensek élhessenek a tudományos irodalom olvasásának lehetőségével, követni tudják a szakterületükön zajló fejlődést. Erre a napi 10-12 órás munka, ügyeletek és a család mellett nincs energia. A bérek emelése is fontos a megélhetés és az egészségügyi dolgozók presztízsének javítása végett, ám azt a teljes orvostársadalomra és a szakdolgozókra is ki kell terjeszteni. Magam a szakmai tapasztalatok miatt vállalnék külföldön munkát, amelyet később itthon szeretnék kamatoztatni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.