Tamás Gábor
Az UniCredit Bank vállalati üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója
Kiéhezett bankok
„Ügyfélkapcsolataik bővítése érdekében a bankok – igaz, szigorúbb hitelezési feltételek mellett – már 2010-ben is kiéhezetten keresték az új kihelyezési lehetőségeket, ez a magatartás az idén felerősödik. 2011-ben, különösen az év második felében már a vállalati hitelvolumen szerény, de gyorsuló növekedése várható. A válságot túlélt vállalatok ismét növekedési pályára állnak, elsősorban a nagyvállalati beszállítók és az exporthoz kapcsolódó cégek nem halaszthatják az eszközpark megújítását. Különösen a kis- és középvállalatok profitálhatnak az Új Széchenyi-terv kedvezményes forrásaiból. Nagy projektek előreláthatólag csak 2012-től indulnak, ezek adhatnak nagyobb lökést a vállalati hitelvolumen fellendüléséhez.”
Egerszegi Ádám
A TakarékBank takarékszövetkezeti üzletágának vezetője
Javuló feltételek
„A vállalati hitelezés fellendülésében komoly szerepet játszik az Új Széchenyi-terv, ezért az idén mindenképpen számítunk egy jelentősebb volumennövekedésre ezen a területen is. Amellett, hogy ezek a pályázatok jó lehetőséget jelentenek a vállalkozások számára, úgy látjuk, az idén mind forrás, mind az igénylői oldalon javulnak a feltételek a megfelelő finanszírozáshoz. A TakarékBank vállalati hitelállománya az elmúlt években is növekedni tudott, Széchenyi-kártyában a takarékszövetkezeti szektor piacvezető, saját termékünk, a Gazdakártya pedig már csaknem 19 milliárd forintos kihelyezésnél tart kevesebb mint három év alatt. A klasszikus vállalati hitelek oldalára óvatos optimizmussal tekintünk, de bankunk ezt a területet is kiemelten kezeli az idén is.”
Németh Csongor
A CIB Bank kkv-üzletágának igazgatója
Elhalasztott beruházások
„A gazdasági válság következményeként a magyar bankrendszerben szigorodtak a hitelek biztosítékául szolgáló fedezetek és az ügyfél értékelésének módja. Az újonnan kihelyezett hitelek száma valamelyest csökkent az elmúlt két évben a korábbiakhoz képest, mert a kis- és középvállalkozások kevésbé élnek a fejlesztés céljára fordítandó hitelfelvétel lehetőségével, és bankunk is kockázattudatosabban hitelez. Komolyabb fellendülést ügyfeleink megrendelésállományainak javulása kapcsán várunk, melyet forgóeszközhitelek nyújtásával tudunk majd támogatni. Az elmúlt két évben elhalasztott beruházások sok cég esetében már nem lesznek tovább halogathatók, így az államilag támogatott beruházási hitelkonstrukciókban is növekvő igény megjelenésére számítunk.”
Csürke József
A Budapest Bank vállalati hitelezési vezetője
Óvatos hitelezés
„Drasztikus változásra ugyan egyelőre nem számítunk, de a fellendülés jelei már láthatók. A nyugat-európai piacokon tapasztalható élénkülés hatására az exportra termelő cégek finanszírozási igénye már 2010 második fél évében növekedett, és az idei év során is további emelkedéssel számolunk e téren. Az adókilátások javulása hosszú távon élénkítheti a belföldi fogyasztást, mindemellett a központi és önkormányzati kiadások jelentős lefaragása ezzel ellentétes hatást válthat ki. A bankok óvatosabb hitelezési politikájának köszönhetően továbbra is hangsúlyos lesz a tanácsadás és partneri együttműködés, az ügyfél vevői és szállítói kapcsolatainak minősége, a fizetési határidők betartása, valamint az elfogadható mértékű kockázatvállalás egyeztetése.”
Soltész Gergő
Az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. vezérigazgató-helyettese
Javuló likviditás
„Szerintem a vállalati hitelezés az idén kismértékben növekszik. Az előre jelzett fogyasztásbővülés a rövid lejáratú hitelkereslet növekedését vetíti előre, az éven túli hiteleknél a beruházási volumen lassú felfutása ad okot némi optimizmusra. A kkv-szegmensben az Új Széchenyi-terv is élénkítheti a hitelkereslet. A bankok hitelkínálatát a javuló likviditás és az erősödő verseny ugyan növelné, de ennek hatását több banknál kioltja a hitelezési feltételek szigorítása. Erre a problémás vállalati hitelállomány magas aránya és annak a bankok tőkehelyzetére gyakorolt negatív hatása ösztönöz. Valamint az is, hogy a kockázattal korrigált tőkearányos megtérülés csökkenti a bankok mozgásterét az árazási és biztosítéki feltételekben.”
Szabó István
A Citibank kkv-üzletág-vezetője
Élénkítő intézkedések
„A gazdaság várható élénkülésével párhuzamosan az ipari termelés és a szolgáltató szektor teljesítményének növekedése miatt várható a forgóeszköz-finanszírozási igények élénkülése 2011-ben. Ezenfelül a válság évei alatt elhalasztott technológiai beruházások is időszerűvé válnak, sok iparágban nem halogatható évekig a modernizáció, és ez a tendencia pozitívan hat majd a beruházási hitelek piacára. A piac élénkülésének mértéke nagyban függ a támogató kormányzati intézkedések, köztük az Új Széchenyi-terv és a támogatott hitelkonstrukciók sikerétől, melyek az ingatlanpiacra és a kkv-szektor hitelképességére is pozitív hatást fognak gyakorolni. A Citibank továbbra is aktív résztvevőként vállal szerepet a vállalati finanszírozási piacon.”
Sipos Aranka
A K&H Bank vállalati termék- és hiteltámogatás főosztályának vezetője
Környezetváltozásra várva
„A vállalati hitelezés lendülete szoros összefüggésben van az ügyfelek új üzleti lehetőségeivel, ugyanakkor a 2011-es évre a gazdasági kilátások még mindig törékenyek. A vállalati hitelezés akkor fog erőre kapni, ha a vállalatok a gazdasági környezet pozitív változásának eredményeként képesek lesznek korábbi üzleti pozícióikat felvenni, elindul a termelés és az értékesítés bővülése. Néhány exportágazatban már látunk pozitív tendenciákat, amely hozzájárulhat a hitelvolumenek mérsékelt növekedéséhez, de a válság előtti aktív hitelezési gyakorlat visszatérése még várat magára.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.