Nem biztos, hogy ördögtől való gondolat a tankötelezettség leszállítása a jelenlegi 18-ról 15 évre. Legalábbis akkor, ha az iskolapad helyett felkínált szakmunkásképzés valóban gyakorlatorientált és vonzó lesz a közismereti tárgyakban kifejezetten gyengén teljesítő diákok számára. Vannak ugyanis tanulók, akik bármit szívesebben választanának, mint az iskolapadban görnyedést. Gyűlölik a tanórákat, hiszen sikerélményük talán soha nem volt a közismereti tárgyakban.
A jegyzethez tartozó cikk itt olvasható!
Nem lehet azonban azt állítani, hogy tehetségtelenek lennének. Egyszerűen nem tudnak vagy talán nem akarnak beilleszkedni a sok szempontból valóban nem gyerekbarát iskolarendszerbe. Sokuk kifejezetten ügyes, kiváló motorikus, manuális képességei vannak. Ahelyett azonban, hogy a nekik sikerélményt, a nemzetgazdaság számára pedig szakember-utánpótlást biztosító gyakorlati képzésben vennének részt, még a szakiskolák első éveiben is csak közismereti tárgyak és szakmai orientáció várja őket. Nem csoda, hogy sokuk el sem jut a szakma megszerzéséig, az általános iskola elvégzése után munkára szocializálódás helyett néhány kudarcokkal övezett évet töltenek valamilyen „pedagógiai elfekvőben”, majd eredmény és szakma nélkül kikerülnek az életbe.
Gyakorlatorientált, a közismereti tárgyakra csak minimálisan igényt tartó szakképzéssel a gyengébb, de tehetséges tanulókból elkallódott segélylesők helyett asztalosokat, lakatosokat, villanyszerelőket lehetne faragni. Ha azonban az új szakképzési rendszer nem lesz számukra vonzó alternatíva, ha nem sikerül a szisztémát úgy átalakítani, hogy a történelemmel, irodalommal nyaggatott diákok helyett ipari tanulókká válnak ösztöndíjjal a zsebükben, akkor a korhatár leszállítása többet árt, mint használ. Ebben az esetben tanulatlan, esélytelen, kilátástalan tizenöt éves gyerekek tízezrei ömlenének ki a munkaerőpiacra minden évben. Itt nem lehet hibázni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.