Gajda Péter (MSZP), Kispest polgármestere
Komplex terveket
„Nagy a bizonytalanság, nehéz úgy dolgozni, ha csak rövid távra lehet tervezni. Nem lehet tudni, mi a Fidesz terve a várossal, lesznek-e egyáltalán kerületek, erősek lesznek-e, milyen lesz a hatáskörük. Most van egy olyan rendszer, amely kicsit bonyolult, de működő. Addig nem érdemes ehhez hozzányúlni, amíg nem látjuk komplexen a változtatási terveket. Nem vagyok önző, nem mondom, hogy legyenek erős kerületek, és mindegy, hogy mi történik a fővárossal. Vannak feladatok, amelyeket helyben, a kerületek tudnak a leghatékonyabban ellátni, és vannak, amelyeket központilag kell, így kell elosztani a bevételeket is. Csak jó lenne már végre eldönteni, hogy melyik irányba indulunk el a finanszírozással.”
Bagdy Gábor (KDNP), Budapest főpolgármester-helyettese
Logikátlan adók
„Budapest finanszírozása jelenleg nem megoldott, pénzügyi válság van; itt nemcsak a fővárosra gondolok, hanem a kerületekre is. Ez nem csődöt jelent, hanem azt, hogy kemény munka kell, hogy eleget tudjunk tenni a kötelezettségeinknek. Meg kell vizsgálni, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a működést, s átnézni a bevételnövelés elméleti lehetőségeit is. Ehhez át kell gondolni nem csupán a főváros és a kerületek munkamegosztását, hanem az állam és Budapest viszonyát is. A helyi adók rendszerében pillanatnyilag nincs világos és egyértelmű logika, saját bevételeket pedig a főváros csak mérsékelten kap. Feladatalapú finanszírozásra van szükség, meg kell nézni, mit hol lehet a leghatékonyabban ellátni.”
Horváth Csaba, az MSZP budapesti frakcióvezetője
Nincs egyeztetés
„A legtöbb kárt az okozhatja, ha államosítják az önkormányzatok önrendelkezési jogát, de ezt nehéz lesz megakadályozni, ha rossz a főváros és a kerületek viszonya. A kerületek parlamenti lobbiereje erős, Tarlós István ott legfeljebb a karzatról követheti a vitát. Részben egyet kell értenem Tarlóssal, hiszen nem korrekt, hogy elvették az idegenforgalmi adót. Igaz, érthető a kerületek álláspontja is, de a módszerük nem volt elfogadható. Nem tudunk arról sem, hogy a tervezett új adókról folyna egyeztetés a kerületekkel. Pedig maga a kiindulópont hibás: azt hangoztatják, hogy csődben van Budapest, ehhez képest húszmilliárdos tartaléka van a városnak. Nem indokolja semmi az új adónemek bevezetését.”
Schmidt Jenő (Fidesz), a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének az elnöke
Túl sok politikus
„Az önkormányzati rendszerben külön kellene kezelni Budapestet. Soha nem lesz rendesen működtethető a főváros, ha külön államként van benne huszonhárom kerület. Egy önkormányzat kell, egy városvezetés, a fejlesztéseket pedig mindenképp egységesen kellene szabályozni. Ettől még lehetnek a kerületeknek saját feladataik, ahogy saját bevételeik is. De túl sok politikus túl sok érdeke jelenik meg. A különadók nem reálisak, legfeljebb egy-egy kiemelt célra, például mondhatnák, hogy kommunális adót vetnek ki a Margit híd felújítására. Horrorisztikus összeget kapunk, ha összeadjuk a főváros és a kerületek költségvetését, nagyon komoly tartalékok vannak a rendszerben, ha kiszűrik a párhuzamosságokat.”
Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója
Kiadásokhoz szabva
„A Budapesten folyó fejlesztések legnagyobb akadálya a főváros széttagoltsága. Egyértelműen látható, hogy ez a rendszer rossz, s ez nem csak az adóügyek kapcsán mutatkozik meg. Elég a Moszkva teret megnézni, hogy nyilvánvaló legyen, mennyire rossz eredményt hoz, ha a döntési jogkörök egyszerre tartoznak több kerületi és a Fővárosi Önkormányzathoz. Az adóbevételeket csakis úgy lehet újraosztani, ha előbb átnézzük, kiket terhelnek a kiadások. Budapest akkor tud erősebb lenni, ha egységes az irányítási rendszere, de ez nem zárja ki, hogy a kerületek nagyobb részesedést kapjanak az adókból. A legfontosabb az, hogy a feladatokat szabják meg, s ennek alapján döntsenek, hova mennyi pénz jár.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.