A washingtoni intézet gyakran vitte el a balhét olyankor is, amikor saját hibájuk miatt bajba került országokat mentett meg a pénzügyi összeomlástól. Hogy az IMF mennyire szabott megfelelő és célravezető feltételeket cserébe a segítségéért, arról máig megoszlanak a vélemények. Azt azonban a valutaalap legvehemensebb bírálói is elismerik – nemrég például épp Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász írt erről –, hogy Dominique Strauss-Kahn vezetése alatt több, korábban megdönthetetlennek tartott nézetét is revideálta, például a tőkeáramlások liberalizálásáról.
A változás szele még nem ért el minden területre. Tegnap kiadott regionális jelentésében a szervezet továbbra is azt javasolja a feltörekvő európai gazdaságoknak, hogy fejlesszék exportorientált szektoraikat, mert „a külső kereslettől való nagyobb függés stabilabb GDP-növekedést eredményezhet”. Ennek okát abban látja, hogy „az exporttevékenységnek kiemelkedően pozitív hatása van a kutatás-fejlesztésre fordított kiadásokra és a termékinnovációra”.
Az IMF által javasolt modell magyarországi működési tapasztalatai legalábbis ellentmondásosak. Legendásan nyitott gazdaságunk növekedési üteme annyiban stabil, hogy többnyire hűen követi a németét (bár a legutóbbi fellendülés mértéke például elmaradt legfőbb kiviteli piacunkétól). Az exportágazatok ugyanakkor főként termelékenységükkel és nem a munkahelyteremtésükkel tűnnek ki. Lemaradásunk a kutatás-fejlesztésben közismert, tovagyűrűző gazdasági hatásokról beszélni pedig enyhe túlzás.
Mindez nem azt jelenti, hogy a kivitelre termelő ipar ne lenne fontos. Nagyon is az: jelenlegi GDP-növekedésünket szinte kizárólag ennek a szektornak köszönhetjük. Az azonban látható, hogy az IMF receptje itt is finomításra szorul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.