Az új médiatörvény kissé átírta a korhatár-besorolási rendszert, ennek keretében megjelent a hat éven aluliaknak nem ajánlott kategória, azaz a hatos karika. Csakhogy a kisgyerekek még nem feltétetlenül ismerik fel a számokat, ezért döntött úgy a Médiatanács, hogy kiskorúak megóvása érdekében nem karika, hanem egy gyermekbarát piktogram kerülhet a képernyők alsó sarkába. A tanács blogján három különböző képből lehetett választani, egy kisfiú, egy kutya vagy maci ajánlja vagy védje-e a tartalmainkat. Csakhogy a maci kissé szerencsétlen választásnak bizonyult, mivel a kép az internetet életmódszerűen böngészők számára azonnal a 4chan oldalról világhódító útjára elindult Pedobear nevű, nem túl gyermekbarát konnotációkat felelevenítő medverajzra emlékeztette.
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a lelkes internetező társadalom hamar rákapott a kéjenc kábítószeresre hajazó macira, amely már ez első nap a szavazatok több mint 50 százalékát birtokolta. A médiatanács blogoldalán ugyan azonnal megjelentek a Pedobearrel való szerencsétlen hasonlatosságra utaló bejegyzések, ám úgy tűnt, hála a tréfát jól ismerő internetezőknek, a Maci mindenkit megelőzve lesz az első. Aztán hétvégén beindult a gépezet és hirtelen a semmiből előtört a kisfiú. Miközben két vetélytársa alig néhány szavazatot kapott, a kisfiú több ezret, és ez hétfőn sem volt másképp. Ennek köszönhetően a szavazás végére a nemi diszkriminációs kérdéseket felvető piktogram - miért nincs kislány is? - a szavazatok 64 százalékát gyűjtötte be, vagyis toronymagasan nyert.
Jusson eszünkbe, a Való Világ 4. részében mekkora felháborodást okozott az Gigi-Éva párbaj, ahol a kiszavazóshow félidejében ugyan az előbbi hölgy vezetett, ám a végén minimális különbséggel mégis Éva nyert. Eközben nézők százai panaszkodtak arra, hogy nem tudtak Gigire sms-ben szavazni. Az ügyben több feljelentés is érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH), mely hivatalból meg is indította a vizsgálatot: milyen előírás szabályozza a szavazások rendjét, hol ismerheti meg ezek tartalmát a néző, hogyan történik a szavazatok regisztrációja, illetve milyen számú szavazat érkezik egy-egy fordulóban.
Vajon történt-e hasonló visszaélés a kutya, a kisfiú és a maci esetében? Vajon ha panaszt teszek az NMHH-nál, kivizsgálják-e, milyen IP-címről hány szavazat érkezett, manipulálhatták-e a szavazást a médiatanács falain belül, egyáltalán a valós eredményeket jeleníti-e meg az oldalon található jpg-kép? És amennyiben - teljesen valószínűtlenül - fény derülne bármilyen csalásra, vajon megmásítaná-e saját döntését manipulációra hivatkozva az NMHH, repülnének-e fejek, írnának-e ki új szavazást? Valószínűtlen.
Akkor viszont lenne egy tiszteletteljes kérésem. Lényegtelen ügyekben ne írjanak ki több szavazást, pláne ha nem tudják elfogadni a végeredményt, az ugyanis nem demokrácia. Akár az eredmények meghamisítása, akár azok el nem fogadása rossz szájízt hagy maga után a lakosság körében, ami után csak kínos magyarázkodás vagy felsőbbrendű asztalról lesöprés következhet. Bármelyik is legyen, komoly presztízsveszteség az ára.
Ugye emlékeznek még a Megyeri hídra, melynek névadójaként két amerikai komikus, Jon Stewart és Stephen Colbert is harcba szállt, sőt egy ideig Chuck Norris vezette a szavazást? A földrajzinév-bizottság végül úgy döntött Megyeri híd lesz a neve, hogy az "elnevezéséből kiderüljön annak földrajzi elhelyezkedése", csakhogy ez a név be sem került a szavazás második fordulójába. Hát nem volt roppant kínos?!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.