Bár a gazdasági növekedést tekintve a világ országainak többsége már vitathatatlanul túljutott a gazdasági válság mélypontján, az instabilitás érzése velünk maradt. Sőt, az elmúlt hetekben bizonyos mértékig tovább fokozódott az aggodalom – az állampolgárok mellett a politikusok, illetve a nemzetközi pénzpiaci szereplők körében is. Bizonytalanságunk érzését az adósságválság újabb és újabb hullámai, valamint az ehhez kapcsolódó leminősítések áradata táplálják elsősorban: az euróövezet déli perifériájának országai után immár a világ legnagyobb gazdasága, az Egyesült Államok „csődjének” fenyegetése is borzolta a kedélyeket.
A kelet-közép-európai országoknak az idén eddig sikerült elkerülniük, hogy kiemelt támadási célpontként kezeljék őket a nemzetközi pénzpiacokon. A régió országainak többsége a nyugat-európai államokhoz képest eleve lényegesen kevésbé eladósodott helyzetben szembesült a válság európai elmélyülésével. A versenyképességi problémák és a belső fogyasztási túlfűtöttség miatt kritikus helyzetbe került balti és balkáni országokban, valamint a korábbi időszak fiskális politikai tévelygései miatt erősen eladósodott Magyarországon ugyanakkor 2008 vége óta több lépcsőben húsba vágó költségvetési stabilizációs lépések történtek. Ennek következtében – szemben például az elhúzódó görög és a portugál gazdasági visszaeséssel – immár Észtországtól Bulgáriáig egyértelműen növekvő pályára álltak a régiós gazdaságok. A fokozott sebezhetőség ugyanakkor számos ország, köztük Magyarország esetében fennmaradt – s mivel az euróövezet belső perifériájának terjedő krízise egyre inkább fertőzéses típusú válságra emlékeztet, a stabilizáció kényszerlépéseit még távolról sem tekinthetjük lezártaknak.
Az elhúzódó adósságválság több csatornán keresztül is elérheti a közép- és délkelet-európai térséget. Egyrészt a bizonytalanság érzése miatti óvatosság a régió országainak kiemelt exportpiacain, köztük az eddig erőteljesen növekvő Németországban is visszaveti a fogyasztási és a beruházási keresletet. Ezt támasztja alá, hogy a közös valutaövezet feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a tavaszi hónapok óta mérséklődő pályára állt, és immár alig haladja meg a hosszú távú átlagot. Másrészt, bár a mediterrán országok bankrendszerének esetleges megroppanása Magyarországot közvetlenül nem igazán érintené, a román, a bolgár és a szerb gazdaságot ugyanakkor annál inkább – márpedig e három ország az utóbbi években egyre fontosabb exportpiacunk.
Számunkra a fokozódó bizonytalanság talán legkedvezőtlenebb mellékhatása a világ kitüntetett menedékvalutája, a svájci frank zabolátlannak tűnő erősödése: a devizában történő kirívó eladósodottság miatt ez tovább fékezi a hazai fogyasztási lehetőségeket. Ebben a helyzetben a magán-nyugdíjpénztári reálhozamok augusztusi kifizetése az eladósodott háztartások jókora részének inkább a túlélés utolsó esélyét jelenti – a makroszintű fogyasztás érdemi megugrására azonban aligha számíthatunk ettől. Sőt, miután a múlt héten a magyar állam az Európai Bíróságon elveszítette az évek óta húzódó áfapert, a költségvetési pozíciók tovább romlanak, mintegy 100 milliárd forint körüli összeggel. Ebben a helyzetben kiemelt fontosságú az EU-források hatékony és jól célzott felhasználása: az Európai Bizottság múlt heti bejelentése szerint Magyarország bekerült a válságtól különösen sújtott hat támogatott ország közé, ez tovább fokozza a fejlesztéspolitika jelentőségét. A kisebb önrész biztosításának lehetősége az elhúzódó stabilizációs kényszerlépések időszakában esély arra, hogy a devizaárfolyamok és az elveszített áfaper negatív hatásait kompenzáljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.