A tervek szerint a 25 év alatti és az 55 év feletti, illetve a szakképzettséget nem igénylő szakmákban havi 14 500 forintot elengedne az állam a szociális hozzájárulási adóból, a tartósan állást keresők és a kismamáknál két évig havi 27 ezer forintot, a harmadiktól pedig ugyancsak 14 500-at engedne el a kincstár. Rögtön két kérdés is felmerül:
1. Remélhetjük-e ezektől az intézkedésektől, hogy hatásukra javul a foglalkoztatási helyzet?
2. Ez a leghatékonyabb módja az alacsony keresetűek munkavállalásának költségvetési források árán való javításának?
A sietősök kedvéért azonnal le is lőjük a poént: az általunk ismert empirikus vizsgálatok alapján az elsőre óvatos igen, a másodikra óvatos nem a válaszunk.
De haladjunk sorjában. A piac egyik vastörvénye – hogy ami olcsóbb, abból többet vesznek – többé-kevésbé a munkaerő piacán is működik. Ezt az összefüggést – azaz, hogy a bérköltség csökkenését a foglalkoztatás bővülése követi – az elmélet és más országok tapasztalata mellett több hazai kutatás is alátámasztja. Sőt azt is tudjuk, hogy a kereslet érzékenyebben reagál, ha a képzetlen munkások bére változik, mint ha a diplomásoké.
A magyar munkagazdászok az első Orbán-kormány 2001–2002-es radikális minimálbér-emelésének hála a gyakorlatban vizsgálhatták meg, hogyan hat az alacsony fizetésűek foglalkoztatására a bérköltségük állam általi megemelése. Első ránézésre nem volt semmi hatás: a minimálbér-emelés után az összes foglalkoztatotti létszám gyakorlatilag nem változott. Ez történhetett azért is, mert a minimálbér-emelés voltaképp nem hatott a foglalkoztatásra vagy azért is, mert közben áradt be a beruházás, nőtt a munka kereslete – más szóval, lehet, hogy ha a minimálbért nem emelik meg, nőtt volna a foglalkoztatás. Ráadásul – ez már közelebb esik témánkhoz – különböző rész-munkaerőpiacokon különböző a minimálbér-emelés hatása: a banki középvezetők budapesti piaca meg sem érzi, míg a bodrogközi textilipart tönkreteheti. Kertesi Gábor és Köllő János 2004-es és Elek Péter és szerzőtársai 2011-es tanulmánya kimutatta, hogy az alacsony keresetűek (közöttük vannak a képzetlenek és a pályakezdők közül is sokan) munkában maradási és elhelyezkedési esélyei is lényegesen romlottak az emelés hatására.
Ez az eredmény a költségek növekedésére vonatkozik, és nem biztos, hogy a hatás csökkenés esetén is ugyanekkora lesz, de megalapozott reményt kelt, hogy a járulékkedvezmény javítja a foglalkoztatási helyzetet. Természetesen lehetett volna még használni a kedvezmény célzásához további dimenziókat, például – mint a Munka törvénykönyve immár explicite megengedi – a területit (a magas tartós munkanélküliségű kistérségekre célozva, mint azt saját 2009-es tanulmányunkban javasoljuk), de a kijelölt irányok nagyjából megegyeznek azzal, amit a szakirodalom alapján foglalkoztatásnövelőnek várhatunk. Egy kivétellel: ami a kismamákat illeti, közülük csak 3–5 százalék vette igénybe a 2007-ben számukra bevezetett „START Plusz” konstrukciót, ami arra utal, hogy esetükben a bérköltség mellett más korlátok – például a bölcsődék hiánya – is akadályozzák a munkába állást. Az is kétségessé teszi a várt javulást, hogy a kormányzat más intézkedései épp ellentétes irányban hatnak: amíg nem sikerül jogbiztonságot, kiszámítható szabályozási környezetet nyújtani a vállalkozóknak, addig nem bővítenek és nem vesznek fel további munkaerőt, akármennyit is csökken a bérköltség.
A második kérdésre nehezebb válaszolni. Egyrészt felmerül az a kérdés, hogy vajon mi a ráció abban, hogy a kormányzat először megemeli az alacsonykeresetűek bruttó bérköltségét (minimálbér-emeléssel és az adójóváírás kivezetésével), most pedig az érintettek jelentős részénél lecsökkenti azt? Hogy egykulcsossá teszi az szja-t, viszont többkulcsossá teszi a járulékokat?
Mindazonáltal ez az intézkedés még mindig nagyobb foglalkoztatási hatással kecsegtet, mint az Orbán-kormánynak egy sor másik, szintén foglalkoztatásbővítőnek szánt intézkedése az egykulcsos adótól a pusztán tüneti kezelést jelentő, rendkívül drága közmunkáig. Csakhogy a járulékcsökkentésnek ára van. Azt a körülbelül százmilliárd forintot, ami kiesik a költségvetésből, plusz (igazi, nem az állam által magára kivetett fából vaskarika) adókból, államadósság-növelő, drága kölcsönből vagy más kiadások lefaragásából kell előteremteni. Ezeknek pedig mind-mind negatív foglalkoztatási hatásai lehetnek.
Akkor remélhetnénk tehát összességében is pozitív gazdasági hatást, ha a kedvezmény nagyon pontosan lenne célozva, és csak azok után járna, akik esetén biztosan és jelentős foglalkoztatásélénkítő hatást várhatunk, amit nem olt ki a máshonnan elvont források negatív hatása. Például ha a most kifutó „Start Extra” kártyához hasonlóan a huszonöt év alatti vagy ötven év feletti ÉS érettségivel nem rendelkező ÉS tartós munkanélkülieknek járna a kedvezmény. Azaz ezeknek a csoportoknak a metszetét, és nem az unióját céloznák meg, ami legfeljebb 2 milliárd forintba kerülne.
A most meghirdetett konstrukcióval a kormány a munkavállalók túl széles körét megcélozva, a lehetségesnél kevésbé hatékonyan, más, befektetőriasztó intézkedései által elaknásított terepen elindult az eddigi intézkedéseivel ellentétes jó irányba. Ez is valami.
Scharle Ágota és Váradi Balázs közgazdászok, a Budapest Szakpolitikai Elemző Intézet vezető kutatói, közgazdászok
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.