Túl a mélyponton
„Az év második felében a visszaesés talán csökken, a negyedéves növekedési adatok akár kevéssel nulla fölé is emelkedhetnek. A második negyedév csalódása, hogy a kecskeméti Mercedes-gyár nem tudott lendületet adni a növekedésnek. Bár a gazdaság számára a mélypontot feltehetően az április–júniusi időszak jelentette, a stagfláció – magas inflációval és munkanélküliséggel kísért recesszió – folytatódik, az év egészében 1 százalékos GDP-csökkenés várható. 2013-ban az export lendületet vehet, a folytatódó hitelzsugorodás és a szükséges költségvetési megszorítások azonban továbbra is visszavethetik a belső keresletet, így szerény, 1 százalék alatti bővülést valószínűsítünk.”
Gárgyán Eszter, a Citi régiós elemzője
Lendület?
„Egyes Kelet-Európai országok megítélése elválni látszik a válsággal sújtott országokétól, de korai még kijelenteni, hogy ebbe a körbe Magyarország is beletartozna. Még kevesebb az esély az EU-s növekedésre. A GDP-adatokból ilyen tendenciát kiolvasni vakmerőség, a kínai növekedés szinten tartása viszont egyre nagyobb mutatványokat igényel. A Videoton megrendeléseiben sincs újabb volumennövekedés, az árfolyam viszont az exportálóknak 5-10 százalékot romlott, így az export hozzájárulása a hazai GDP-hez a második fél évben alacsonyabb lesz. A hazai növekedéshez elengedhetetlen volna a belföldi fogyasztás számottevő növekedése, amit viszont teljes mértékben megalapozatlannak látok.”
Sinkó Ottó, a Videoton vezérigazgatója
Vicces kérdés
„De keserű vicc. A beruházások, az építőipari termelés alakulása – most mindkettő katasztrofális – általában jól jelzi előre azt, hogy mit várhatunk rövid távon. Az elmúlt hetekben több szakértő intézmény is rontott idei magyar GDP-előrejelzésén: növekedés helyett csökkenést, kisebb mérvű csökkenés helyett nagyobbat előirányozva. A gazdaságpolitika a különadókkal akadályozza, hogy a világban gyorsan növekvő ágazatok nálunk is fejlődjenek, a bankszektor nyomorgatásával pedig sikerült elérnie azt, hogy Közép-Európában a hitelállomány nálunk csökken a leggyorsabban. A kiszámíthatatlanság, a rögtönzések vállalkozáspusztító hatása is nyilvánvaló. A bajokat távolról sem csak az euróválság okozza.”
Soós Károly Attila, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének főmunkatársa
Lassú javulás
„Az előttünk álló időszakban továbbra is ellentétes hatások érik a hazai gazdaságot. A legfrissebb konjunktúramutatók a német és az európai gazdaság fékezésének, illetve recessziójának folytatását jelzik előre. Ennek ellenére lassú javulásra számítunk, amit nagyrészt a Mercedes termelésének fokozatos felfutása segíthet, de az utolsó negyedévben beindul a GM motorgyártó üzeme is. Ha a forint árfolyama a jelenlegi szinteken stabilizálódik, akkor a fogyasztás visszaesése feltehetően nem mélyül tovább, mivel a devizahiteles háztartások elkölthető jövedelmét az elmúlt időszak forinterősödése növelte. Az idén a GDP 0,7 százalékos csökkenésére, jövőre továbbra is 1,5 százalékos növekedésre számítunk.”
Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője
Romló kilátások
„Az előző időszakban a nettó export volt az egyetlen terület, amely kis támaszt tudott nyújtani a növekedésnek – a második negyedévben is pozitív lehetett hozzájárulása a GDP-hez –, a kilátások azonban e téren is romlanak. A fő exportpiacokon egyértelmű a lassulás, az euróövezet recessziója a harmadik negyedévben tovább mélyülhet, amit kétséges, hogy milyen mértékben tud ellensúlyozni a Mercedes felfutó termelése. A belső keresletben sem várható számottevő élénkülés, így az év egészében is 1 százalék körüli visszaesés várható a gazdasági teljesítményben. A kormány prognózisainál gyengébb növekedési adat az IMF-tárgyalásokon is központi téma lehet.”
Trippon Mariann, a CIB bank vezető elemzője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.