Kísértet járta be a világot tegnap, a mennyiségi lazítás végétől való félelem kísértete. Kiderült: a Fed nyíltpiaci bizottságának januári kamatdöntő ülésén a tagok egy része annak a véleményének adott hangot, hogy ideje megfontolni a havi 85 milliárd dolláros lazítás – nevezzük inkább pénznyomtatásnak? – „kivezetését”. A részvények – és általában a kockázatos eszközök – árfolyama lefelé indult, ami újfent megerősítette, hogy a globális piaci hangulatot a jegybanki tettek (a Fed-féle mennyiségi lazítás) és szavak (a Draghi-féle „kerül, amibe kerül”) erőteljesebben befolyásolják, mint a reálgazdaságok és a vállalatok helyzete.
Ha a befektetők a reálgazdaságban kerestek vigaszt, akkor nemigen találtak (tegnap sem), egyre-másra érkeztek ugyanis a várakozásoktól elmaradó adatok úgy az öreg kontinensről, mint a bátrak földjéről. Mindez kevéssel az első negyedéves európai GDP-mutatók által keltett sokkhatás után. Az eurózóna gazdasága, amely 2012 végén 2008-2009 fordulóját idézte, az új adatok fényében szinte biztos, hogy 2013 első negyedévét is mínuszban zárja. Németország talán kivétel lesz – reméljük –, de a tavalyi negyedik negyedévben Európa lokomotívja is negatív meglepetést keltett, és elmaradtak a várakozásoktól a februári hangulatindexek is.
Fessük az ördögöt a falra? Ha a befektetőket a kockázatos eszközök felé nyomó Fed-akciók hatása gyengül, azt várhatóan a világon mindenütt megérzik majd a kötvényhozamok, a kockázatosabb országokéi feltehetően erősebben. Ez a magyar államadósság újrafinanszírozásának költségeit is befolyásolhatja. Negatív hatás jöhet a forint piacán is, ahol a jövő hét végére várjuk az idei nagy stressztesztet: Orbán Viktor miniszterelnök akkor árulja majd el, ki lesz Simor András utódja. Arra pedig, hogy mi lesz, ha a német motor is köhögni kezd, jobb nem is gondolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.