Balázs Péter, a CEU professzora, volt EU-biztos, ex-külügymiszter
„Jól jártunk, mert hozzájutunk olyan, a nemzeti jövedelem 2-3 százalékát kitevő forrásokhoz, amelyeket más EU-tagállamok fognak megtermelni. A kormányzat átütő sikernek próbálja beállítani az eredményt, holott az elérhető összeg lényegesen kisebb, mint a mostani hétéves időszakban. Jó szakértői munkával mérsékelték ugyan a relatív veszteséget, de hamis, ha az EU-forrásokat a romló forintra számítják át, vagy a bizonytalan összegű befizetéseinkhez mérik a nettó pozíciót. A gazdag EU-országok szűkebbre szabták a kereteket, de megmaradt a 15 százalékos önrész és az ÁFA-elszámolás módja. Nem hánytorgatták fel, hogy a kormányfő sokat gyalázta az EU-t, e nélkül a magyar alkupozíció erősebb lett volna.”
Kengyel Ákos, a Corvinus Egyetem docense
„Kevésbé fejlett tagországként az elfogadott keret kedvező, hiszen továbbra is a kohéziós és az agrárpolitika adják a kiadások háromnegyedét. Szigorú korlátot szabtak a források nagyságának, de hazánkat kedvezően érinti a 2008-10 közötti visszaesés miatt alkalmazható magasabb plafon, és a kevésbé fejlett régióinknak járó pluszforrás. A 85 százalékos EU-társfinanszírozás és az áfa elszámolhatósága is pozitív eredmény. Az agrárforrások is szinten maradnak, még ha komoly feltételek is kapcsolódnak a lehíváshoz. A kohéziós források összegének 20 százalékos csökkenése viszont még fontosabbá teszi, hogy a fejlesztéspolitika olyan célokat tűzzön ki, melyek a keret leghatékonyabb felhasználását segítik elő.”
Martonyi János, külügyminiszter
„Minden tagállam nyert, mert létrejött az alku, de persze mindenki vesztes is, mert az uniós GDP 1 százalékából nehéz lesz erősebb EU-t építeni. Hazánk a következő 7 évben a tényleges kifizetések és a befizetések mérlegét, tehát a nettó pozíciót tekintve egyértelműen nyertes, sőt az összetettben győztes, mivel az abszolút, euróban számolt összeg tekintetében 3., az egy főre eső, euróban számolt összeg tekintetében 2., a GNI arányát tekintve pedig szintén a 2.. Nyertesek vagyunk a tárgyalások induló szintjéhez képest is, ezért ha vannak vesztesek és nyertesek, akkor az utóbbiakhoz tartozunk. A lényeg most a pénz ésszerű felhasználása, ennek feltételei kedvezően alakultak, de a munka elsősorban ránk vár.”
Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. makroelemzője
„20,5 milliárd eurót kapunk kohéziós alapokból a 2014-2020 között. Ez a deal megköttetett, ezért ne fanyalogjunk azon, hogy mindez jó 5 milliárd eurós csökkenés a korábbi kerethez képest. Azon se rágódjunk, hogy eközben a lengyeleknek megítélt „juss” 4 milliárddal növekszik, akiket ezért a Moody’s is megdicsért. Inkább azon gondolkodjunk, hogy hogyan lehetne ezt a pénzt minél hatékonyabban elkölteni. Ehhez figyelni kell az eddigi tapasztalatokra: azok a támogatási pénzek hoznak eredményeket, amelyeket kedvező intézményi környezetben, intenzív kutatást-fejlesztést folytató ipari szektorral rendelkező országok jelentős részben humán erőforrások fejlesztésére fordítanak.”
Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője
„Nagyon fontos, hogy mindenki magáénak érezze a megállapodást, ezért örvendetes, hogy a kormányok támogatása mellett a legtöbb tagországban társadalmi konszenzus is körvonalazódik. A számok egyik résztvevő kezdeti célkitűzéseit sem tükrözik maradéktalanul. A főösszeg csökkenése ellenére a Bizottság által javasoltak nagy többsége megvalósul: beindulhatnak a közlekedési és energiahálózatokat összekötő új projektek, létrejön az ifjúsági munkanélküliség visszaszorítását célzó kezdeményezés, több forrás jut innovációra és oktatásra, környezettudatosabbak lesznek az agrártámogatások, a kohéziós politika pedig a fenntartható gazdasági növekedést és munkahelyteremtést szolgálva hatékonyabb és átláthatóbb lesz.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.