Vajon mi történik, ha a piaci szereplők körében a „biztonságos” jelző már nem elsődleges a befektetések tervezésekor, és újból a kockázatosabb instrumentumok felé veszik az irányt? A világgazdaság kilátásaival kapcsolatban megfogalmazott vélemények egyre optimistábbak, a várakozások szerint az idén a legtöbb vezető gazdaságnak sikerülhet érdemi növekedést produkálnia. Ezeket figyelembe véve jogosan kételkedhetünk abban, hogy az eddig biztos menedékként számon tartott árupiaci termék képes lesz árfolyamnyereséggel zárni az évet.
Miközben az S&P 500 január eleje óta öt százalékot emelkedett, addig az arany árfolyama közel nyolc százalékkal csökkent. A reálgazdaságból érkező, egyre optimistább hírek a befektetők zömét újból visszaterelték a részvénypiacokra, ezzel egy időben pedig folyamatos tőkekivonás volt megfigyelhető a határidős arany kontraktusok esetében.
Figyelmeztető jel, hogy az arany tőzsdei árfolyama az elmúlt öt kereskedési hónap egyikét sem tudta erősödéssel zárni. Utoljára ilyen teljesítményt 1998-ban, tizenöt éve mutatott a nemesfém. Ez semmiképpen nem nevezhető pozitív előjelnek az idei évre nézve. Tovább szemlélve a gazdasági folyamatokat, számíthatunk arra, hogy a központi bankok kereslete a fizikai arany iránt elenyésző lesz 2013-ban, és a válság előtti szintekre eshet vissza. Ezzel jelentős vásárlóerő távozhat a nemesfém piacáról, és terelődhet át újból a kötvénypiacokra.
A legutóbbi gyorsjelentési szezonban az amerikai vállalatok többsége bővülő profitszintről, valamint növekvő árrésről számolt be. Amennyiben ehhez hozzávesszük a folyamatosan javuló munkaerő- és lakáspiaci adatokat, akkor megerősödhet a véleményünk, hogy az amerikai gazdaság kezd magához térni, és ebben az évben már fokozatosan bővülő pályára állhat.
Amennyiben a zöldhasút vesszük figyelembe, a Fed által tavaly ősszel bejelentett, gazdaságélénkítő program nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. Bár a dollár mennyiségét tovább növelik a gazdaságon belül, az inflációs ráta mégsem indult el fölfelé az USA-ban. Mi több! Az amerikai fizetőeszköz erősségét mérő dollár index egyenesen emelkedett, és a jegyzés elérte a 81,50 pontot, ami az év eleje óta 2,1 százalékos erősödést jelent. A múlt héten közzétett jegybanki jegyzőkönyvben pedig már arról olvashattunk, hogy az amerikai jegybankárok többsége módosítaná, vagy éppen lerövidítené az ősszel indított programot. A Fed tehát megpróbálja elengedni az amerikai gazdaság kezét, és lassan, de leveszi a lélegeztetőgépről.
A 2013-as év vízválasztó lehet a nemzetközi gazdaság számára. Számíthatunk arra, hogy lassan a legnagyobb fejlett gazdaságok is konjunkturális pályára állnak. A jelenlegi tendencia abba az irányba mutat, hogy a fontosabb exportőrök igyekeznek leértékelni saját devizájukat az ipari termelés ösztönzésének érdekében, miközben a bankszektor egyre aktívabb a hitelezés területén. Mindezek alapján mind a termelés, mind pedig a fogyasztás területén ütemes bővülésére kell számítanunk az év második felében.
A megfogalmazott gazdasági prognózisok, a dollár fokozatos erősödése, valamint a befektetők kockázati éhsége mind abba az irányba mutat, hogy nehéz év előtt áll az arany. Arra számítok, hogy tizenhárom év folyamatos emelkedést követően az arany elvesztheti kitüntetett szerepét a befektetések között, és idén negatív teljesítményt mutathat fel. A kérdés csak az, hogy mekkorát. Akik eddig lufiként aposztrofálták a nemesfém piacát, azok jelentős, akár 20-25 százalékos csökkenést is elképzelhetőnek tartanak. Ha reálisak maradunk, akkor ezt el kell fogadnunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.