A közmunka nem „jó” munka, de jó dolog. Honfitársaink tízezrei közfoglalkoztatottként kerültek be a munka világába – igaz, a továbbvezető utat csak néhány százalékuknak sikerül megtalálni. Erős érv a „jobb híján” is: amíg a beruházások nem indulnak el, vagy a lakossági fogyasztás bővülése nem támaszt extra keresletet, addig nem valószínű, hogy a versenyszférában – legalábbis a hazai versenyszférában – elegendő számban születnek új, „jó” munkahelyek.
A KSH május–júliusi felmérése szerint a szóban forgó időszakban 152 ezren dolgoztak legalább egy órát közfoglalkoztatottként. Arról azonban sem a statisztikai hivatalnak, sem a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnak nincsenek pontos adatai, hogy – pongyolán fogalmazva – ez hány közmunkás „álláshelyet” jelent. Sokan vannak ugyanis, akik ha nem is egy órát, de csupán néhány hetet dolgoztak a vizsgált időszakban, ahogy olyanok is, akiket nem 8 órában foglalkoztattak. Így semmi nem zárja ki, hogy egyetlen – a költségvetés számára a nettó bérként kifizetett 60–80 ezer forintos terhet jelentő – közmunkás „álláshelyet” az adott időszakban mondjuk négyen töltöttek be. Az állam így kifejezetten olcsón javítja a foglalkoztatottsági statisztikát, hiszen havi 80 ezer forint árán 4 fős növekedésről számolhat be.
A versenyszférában, „jó” munkahelyek esetében ugyanez sokkal többe kerül. Négy, minimálbéren, teljes munkaidőben, kedvezmények nélkül alkalmazott munkavállaló a munkáltatónak havonta több mint félmillió forintos költséget jelent, ha pedig a 228 ezer forintos nemzetgazdasági bruttó átlagbérből indulunk ki, akkor a munkáltató(k) összes költsége megközelíti az 1,2 millió forintot.
A különbség óriási, ami erős érv amellett, hogy a statisztikusok kissé módosítsák a módszertant. Ideje, hogy erről a nemcsak munkaerőpiaci, de politikai szempontból is fontos szegmensről a jelenleginél árnyaltabb képet kapjunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.