Amikor alanyi, nem pedig rászorultsági alapon jár az olcsóbb áram, gáz, hő és miegyéb az állampolgárnak, akkor teljesen igazságos, hogy ne maradjon ki a jóból az se, aki fával és szénnel (is) tüzel. Ez még akkor is így van, ha sokak szerint hiba úgy csökkenteni a háztartások terheit, hogy közben figyelmen kívül hagyjuk az esetleges súlyos gazdasági következményeket.
A hivatalos álláspont szerint azonban nem maradt semmi figyelmen kívül, sőt: a lakosságnak éppen azért gond a rezsi kifizetése, mert a külföldi kézben lévő energiaszolgáltatók magasra emelték a tarifáikat. Utóbbiakat pedig azért nem kell sajnálni, mert 1060 milliárd forintot talicskáztak ki, amióta – az akkori kormány hibás lépésének köszönhetően – megszerezhették a szegmens cégeit. Most tehát vagy megszoknak, vagy megszöknek.
Igaz, ezzel szemben a szolgáltatók gyakran beszámolnak korábbi beruházásaik nagyságáról, és rámutatnak tevékenységük veszteségességére és az újabb beruházásaik kényszerű elmaradására, de nem nagy hatással. Azzal kapcsolatban, hogy ténylegesen hogyan hat rájuk a tarifáik kötelező lefaragása, vélhetőleg akkor látunk majd tisztán, ha eldől, mit lépnek az őszi rezsicsökkentés után.
A most meghirdetett fa- és szénárcsökkentés azonban – hiába illik bele formálisan a lakossági terhek csökkentésének sorába – kakukktojásnak tűnik. Ezeket az energiahordozókat ugyanis nem a közműtörvény által okkal vagy ok nélkül megregulázandó multik forgalmazzák, hanem magyar tulajdonú kisvállalatok. A számukra profitot lehetővé tévő piac most épp szorítja őket: a fa árát már évek óta nem emelték, a szénét csökkentették. Garantált piacuk sincs, mint a közműszolgáltatóknak. Viszont úgy tudják, hogy olyan országban működnek, amely biztosította számukra a piacgazdasági feltételeket. Azt már csak remélik, hogy ha betartják az ország törvényeit, akkor azok a törvények őket is védik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.