Nagyon kevesen gondolták csak, hogy Ben Bernanke szeptember után is havi 85 milliárd dollárt szór ki helikopteréből, hogy élénkítse a gazdaságot. A Federal Reserve döntése után sok befektető vakarta a fejét – persze csak azután, hogy egy gombnyomással piacra öntötte dollárjait és vásárolt néhány zsák részvényt –, mert a nyíltpiaci bizottság a várakozásokkal ellentétben nem csökkentette 10–15 milliárddal a pénznyomtatási összeget.
Bernanke azonban teljesen konzisztens keretrendszerbe helyezte a havi 40 milliárdos jelzálogfedezett értékpapír és a 45 milliárdos kötvényvásárlás fenntartását. A Fed szerint a gazdaság a vártnál lassabban növekszik, miközben az infláció alacsonynak tekinthető. A központi bank kettős célját – a teljes foglalkoztatottságot és az árstabilitást – pedig így lehet a legkönnyebben elérni.
Kétség sem férhet ahhoz, hogy a Fed ultra laza monetáris politikája hozzájárult az Egyesült Államok és a világgazdaság kilábalásához, a bizalom helyreállásához. Persze afelett sem lehet szemet hunyni, hogy egyes piacokon növekedett a kockázata buborékok kialakulásának. Bernanke elnöksége alatt az amerikai monetáris politika gyökeresen megváltozott, és irányt mutatott a világ többi központi bankjának is.
A bizottság pár nappal azt követően ült össze, hogy Lawrence Summers visszalépett a Fed elnöki pozíciójának megszerzéséért folyó versenyben. Ezzel megfigyelők szerint nagyot nőtt Janet Yellen, jelenlegi Fed-alelnök esélye arra, hogy Bernanke helyére lépjen 2014 januárja után. Yellen a lehető legközelebbről figyelhette, miként szórja Bernanke a világgazdasági válság kirobbanása óta a pénzt.
Kétségtelen, hogy Yellen alkalmas a Fed-elnöki feladatokra. De nem lesz könnyű a levegőben átvenni Bernanke helikopterének irányítását, különösen úgy, hogy azt maga a vélhetően hamarosan leköszönő elnök építette, sok év munkájával.
Bernankének kellene lehoznia a gépet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.