BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezdeményezés Október 3-án lesz az első izraeli innovációs nap Magyarországon. Izrael élen jár az oktatásban, az innovációban is, számos eredetileg katonai célú fejlesztés ma már a civil életben is

Világelső Izrael az egy főre jutó start-up vállalkozások számát tekintve, példáját érdemes követni – nyilatkozta lapunknak Ilan Mor izraeli nagykövet. Szerinte a kutatás-fejlesztésben és innovációban is csak együttműködéssel lehet olyan eredményeket elérni, amelyek jobbá teszik a világot
2013.09.19., csütörtök 05:00

– Honnan jött az ötlet, hogy izraeli innovációs napot szerveznek Magyarországon?

– Nagy tisztelettel tekintek a magyar emberekre, mert tudom, hogy sok a Nobel-díjasuk, a békedíj kivételével minden kategóriában van kitüntetettjük. Ez számomra azt bizonyítja, hogy fogékonyak a tudományra. Emellett sok a közös vonás a két népben, különösen az innovatív és start-up ötletek terén. A kétoldalú kapcsolatokban sorra építjük a hidakat a kultúrában, a politikában és a gazdaságban, a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke tavaly mintegy 600 millió dollár volt. Úgy vélem, hogy eljött a hídépítés ideje az innovációban is. Azért kezdeményeztem az első izraeli innovációs nap megrendezését, mert meggyőződésem, hogy a magyar fiatalok okosak, jól képzettek, remek ötleteik vannak, kölcsönösen előnyös együttműködést alakíthatunk ki a két ország szakemberei, vállalkozásai, akadémiai kutatóhelyei és befektetői között. Ez egy tipikusan mindkét fél számára előnyös ajánlat, mindkét fél javát szolgálja. Azok az izraeli üzletemberek, befektetők, fejlesztők, akik részt vesznek a programon, a start-up vállalkozások terén a világ egyik vezető országát képviselik, mind elismertek és jelentősek, befektetési szándékkal jönnek Budapestre, és komolyan gondolják az együttműködést.

– Melyek az október 3-i, egész napos program fő célkitűzései Izrael és Magyarország szempontjából?

– A legfontosabb célkitűzésünk az együttműködés. Magyarország nagy potenciállal, jó ötletekkel, Izrael szintén jó ötletekkel és komoly tapasztalatokkal rendelkezik az innováció terén. Ezek elegyéből nagyszerű eredmények születhetnek. A képlet egyszerű. Ha – mondjuk - mindkettőnknek egy-egy almája van és odaadjuk egymásnak, akkor csak egy almánk marad. Egészen más a helyzet, ha mindkettőnknek egy-egy ötlete van és kicseréljük azokat, mert akkor mindkettőnknek két ötlete lesz. Az egy főre jutó start-up cégek számát tekintve világelsőnek számít a közel 8 millió lakosú Izrael, ahol 3500-4000 start-up vállalkozás működik. Magyarországon most vett lendületet a feltörekvő innovatív vállalkozások fejlődése. Meggyőződésem, hogy ez a program inspirációt ad, jó gyakorlatokat mutat majd be a fiatalabb generációknak. Ezzel a konferenciával bátorítást és konkrét segítséget kívánunk adni azoknak, akik meg akarják valósítani álmaikat, elszántan törekszenek előrelépni vállalkozásukban és szeretnék jobbá tenni a világot.

– A kétoldalú kutatás-fejlesztési és innovációs együttműködésben milyen eredmények születtek eddig?

– Számtalan kezdeményezés van. Ezek közül kiemelkedik a biotechnológia, ahol már vannak kétoldalú projektek és több nemzetközi programban is partnerek vagyunk. Jó lenne, ha az egyetemekkel is szorosabbá válnának a kapcsolatok. A kutatás-fejlesztés terén eddig a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel és a Budapesti Műszaki Egyetemmel alakult ki hatékony együttműködés.

– Az izraeli innovációs nap szervezésében kik a partnereik itt Magyarországon?

– A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Innovációs Hivatal a legfőbb partnerünk ebben a munkában. Sokat segítenek a szervezésben, abban, hogy minél több kis- és középvállalkozás és startup céghez jusson el a rendezvény híre. Örömmel mondhatom, hogy az érdeklődés máris nagy. Izraeli részről is mindent megteszünk azért, hogy hasznos legyen a program, előadó szakembereink már nagyon készülnek erre a programra, arra, hogy megismertessék azokat az eszközöket, módszereket, amelyekkel elő lehet segíteni a start-up ökoszisztéma fejlesztését Magyarországon.

– Mit gondol, Magyarországnak van esélye arra, hogy regionális vezető szerepet töltsön be a kutatás-fejlesztésben és innovációban?

– Én diplomata vagyok és nem szakértő, tehát nem tudom megítélni ezt az esélyt. Azt látom, hogy Magyarországon megvan a potenciál a példaértékű munkára. A mai világ azonban nem a vezető szerepekről szól, hanem az együttműködésről. Egyedül aligha lehet boldogulni. Meg is magyarázom, hogy mire gondolok. Románia, Ukrajna, Szlovákia és Magyarország együtt például sokat tehetne a régió környezetvédelemért. A visegrádi négyek – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – a régióban már számos jó példával szolgált az érdekeik közös képviseletére. Hasonlóképpen hasznos együttműködésre kínálkozik most lehetőség az izraeli innovációs nap keretében.

– Említette, hogy Izrael nagy elismerést vívott ki magának start-up és kockázati tőke befektetési teljesítményével. Ezt hogyan érték el?

– Ez a történet hatvanöt éve, Izrael Állam megalapításakor kezdődött. Izrael területének csaknem fele sivatag, nincs olaja, sem más természeti forrása, vízkészlete kicsi, a politikai helyzet körülötte drámai, ezért rendkívül erős védelemre van szüksége. Egyedüli kincse az ember. Kézenfekvő döntés volt, hogy a humánerőforrás fejlesztésébe kell befektetni. A bruttó hazai termék (GDP) 4–5 százalékát fordítjuk oktatásra, az egy főre jutó ráfordításban e téren világelsők vagyunk. A magas színvonalú oktatásnak köszönhetően került előtérbe a kutatás-fejlesztés és az innováció, amiben akkora tudásra, tapasztalatra tettünk szert, hogy már segítségére lehetünk másoknak is. A start-up vállalkozásaink kiemelkedő eredményeket értek el. Csak az Izraelben kifejlesztett és gyártott GPS szoftverekből több mint 10 milliárd dollárt tesz ki az éves eladás. A nálunk működő és az izraeli kockázati tőkével máshol finanszírozott start-up cégeknél rengeteg a sikeres exit, szinte nem múlik el nap, hogy a világsajtó ne adna hírt egy-egy ilyen tranzakcióról. A kutatás-fejlesztés és innováció szempontjából feltétlen említést érdemel a hadsereg, amelynek nemcsak az ország védelme a feladata, hanem az új ötletek, fejlesztések tárháza is lett. Egy sor olyan katonai projekt van, amelyeknek eredményeit a civil társadalomban is használják. Az izraeli high-tech termékeket, szolgáltatásokat, technológiai eljárásokat számos multinacionális cég – így a Microsoft, Google, Hewlett-Packard – is átvette, sőt az Apple most bővíti kutató-fejlesztő központját Izraelben. Világszerte nagyra értékelik az izraeli mérnökök és szoftverfejlesztők magas színvonalú és minőségi munkáját. Magas színvonal és minőség jellemző az izraeli felsőoktatási intézményekre, így a műszaki egyetemekre, az itt tanulók értékes tudásra tesznek szert. A lényeg persze a kemény munka, aki elszántan dolgozik, az sikeres lesz.

– Hogyan vélekedik a start-up jelenség globális hatásáról, segíthet a válság, a világ problémáinak leküzdésében?

– Nos, ez igencsak filozófikus kérdés. Start-up céget alapítani manapság divattá vált, futótűzként terjed ez a vállalkozási forma világszerte, de csak kevesen képesek minőséget produkálni. Az is nyilvánvaló, hogy számtalan problémával küzd a világ. Ezek közé tartozik az éhezés, a szegénység, a környezetszennyezés, a növekvő vízhiány, a háború és még sorolhatnám. A kezünkben van a döntés, hogy minden gyermek jó lakjon, hogy ne legyen háború, hogy mindenki részesüljön megfelelő oktatásban és egészségügyi ellátásban. Kétségtelen, az innováció, a start-up gondolat segíthet abban, hogy jobb hellyé váljon a világ. Ez azonban nem rajtuk múlik. Az emberek részéről kell józan belátás és szív is hozzá.

Névjegy

Ilan Mor (57)

Hivatásos diplomata. Felsőfokú politikatudományi és nemzetközi kapcsolatok tanulmányait Tel-Avivban végezte. 2011 szeptembere óta Izrael nagykövete Magyarországon. Ezt megelőzően az Izraeli Védelmi Erők (IDF) rangidős külpolitikai tanácsadója volt, korábban pedig többek között Pekingben, Bonnban és Los Angelesben teljesített diplomáciai szolgálatot. Magyarországon pár napja tiszteletbeli doktori címet adományozott neki a Kaposvári Egyetem Szenátusa. Nős, két gyermeke van. Szabadidejében szívesen olvas, gyakran megy úszni vagy biciklizni.

Hivatásos diplomata. Felsőfokú politikatudományi és nemzetközi kapcsolatok tanulmányait Tel-Avivban végezte. 2011 szeptembere óta Izrael nagykövete Magyarországon. Ezt megelőzően az Izraeli Védelmi Erők (IDF) rangidős külpolitikai tanácsadója volt, korábban pedig többek között Pekingben, Bonnban és Los Angelesben teljesített diplomáciai szolgálatot. Magyarországon pár napja tiszteletbeli doktori címet adományozott neki a Kaposvári Egyetem Szenátusa. Nős, két gyermeke van. Szabadidejében szívesen olvas, gyakran megy úszni vagy biciklizni.-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.