A PwC legutóbbi vezérigazgató felmérése szerint a magyar cégvezetők 80 százaléka, globálisan 81 százaléka szerint komoly fejtörést okoz a kiszámíthatatlan gazdasági növekedés és az erre reagáló akciótervek megtervezése. A tanulmány szerint a bizonytalanságot csak fokozzák az árfolyamingadozások, a szakemberhiány, a piaci trendek kiszámíthatatlansága, a technológiai változások és még egy sor egyéb tényező. Ilyen komplex problémákra nem könnyű megtalálni a jó választ, főként úgy, hogy a „hatékonyság mindenek felett” vezérelv mentén a döntések megfelelő minőségű támogatása is korlátokba ütközhet.
A vezetőkön egyébként is egyre nagyobb a teljesítménynyomás, így gyakrabban kényszerülnek átgondolni, hogy melyek a felelősségi körük legkritikusabb alappillérei. Ilyenkor jól jön egy kockázattudatos támogatás, ami segíti az ilyen döntéseket, megmondja, hogy milyen kockázatok, mennyire veszélyeztetik a céloknak való megfelelést és segítenek a kockázatcsökkentő lépések tervezésében.
Egyre komolyabb igény merül fel egy olyan eszköz iránt, ami a bizonytalanságot csökkenti, vagy legalábbis értelmezhető formába önti a vezetés számára, így a kockázatokra tett válaszlépések tervezése és végrehajtása nemcsak pontosabb, hanem olcsóbb és eredményesebb is lehet. Ezt az eszközt hívja a szakma vállalati kockázatkezelésnek (ERM).
Ez az igény persze nem csak a vállalatvezetők irányából erősödik, hanem a globális szabályozók is egyre inkább elvárják, hogy összehangolt kockázatkezeléssel növeljék a társaságok működésük transzparenciáját. Magyarországon ez a szabályozói elvárás egyelőre a pénzügyi és államigazgatási szektorban érezhető, de az ez irányú trend mindenhol egyértelmű. Itthon is sok a bizonytalanság, hónapról hónapra változnak a jogszabályok, a piaci trendek, az árfolyamok volatilitása magas. Ezért az utóbbi években megnőtt a kockázatkezelés jelentősége, ahogy az ezzel szemben támasztott elvárások is. A szakértőknek ugyanakkor csökkenő keretből kell az egyre erősödő kihívásoknak megfelelni.
Ilyen körülmények között az ERM akkor lehet sikeres, ha integrált folyamatként valósul meg, ahol a kockázatkezelési szakember együtt dolgozik a kockázatfelelősökkel. Ők azok, akiknek a munkáját a leginkább érinti egy adott kockázat, és akik átlátják a kritikus pontokat.
Kockázatkezelési szakember lehet egy erre dedikált szakértő, vagy akár a szervezet megfelelőségi vagy belső ellenőrzési szakembere, aki egy munkakörben hatékonyan tudja ellátni a kapcsolódó feladatokat. Az ő feladata, hogy összehangolja a kockázatkezelési módszertant a szervezeti sajátosságokkal, a vállalati stratégiával és hogy felkészítse a vezetést a kockázatkezelés megfelelő alkalmazására mind stratégiai, mind operatív szinten. Gyakori hiba, hogy bár kijelölnek egy kockázatkezelésért felelős szervezeti egységet, de ennek maga a tevékenység nem válik igazán részévé. Ekkor valóban megkérdőjeleződik az ERM értékteremtő képessége, hiszen csak az adminisztráció növekedését tapasztalhatjuk. Hiába hoz a szakember egy kiforrott, a legjobb gyakorlatokon alapuló módszertant, ha a teljes szervezeti kultúra nem tud vele azonosulni. Ha ki akarjuk aknázni a kockázatkezelésben rejlő lehetőségeket, akkor a módszertani fejlődést össze kell hangolni a szervezeti kockázattudatosság evolúciójával, ami nem egyszerű feladat. Ha sikerül, akkor olyan – vállalatunk működésébe épített – szenzorokat nyerünk, amely időben felhívja figyelmünket mind a belső, mind a külső veszélyekre. Ha nem, akkor marad a tudatos kockázatkezelés egyetlen alternatívája, a spontán tűzoltás és pánik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.