Hónapokon belül elkészül a közműszolgáltatások nonprofittá alakításáról szóló törvénytervezet, több egyetemes gázszolgáltató visszavásárlásáról pedig már tárgyal a kormány. A nemes cél a rezsicsökkentés, a cél mögött álló „ideológia” pedig több pilléren nyugszik. Az első, hogy a Magyarországon működő társaságok sok százmilliárdnyi „extraprofitot” vittek ki az országból. Ennek alapján lenne még néhány államosításra megérett iparág, amelyek képviselőivel azonban ehelyett inkább stratégiai megállapodásokat köt a kormány. A másik pillér a magyar energiaellátás „függetlensége”. Ha ezen azt értjük, hogy nem jó, ha külföldiek adják – a szigorú törvényi szabályozást betartva – a nem kis (vagy éppen nagyobb) részben amúgy is külföldön kitermelt, illetve termelt gázt és áramot, akkor csodálkozhatunk, hogy a kérdés miért nem merül fel más, Magyarországnál jóval erősebb országokban. A harmadik pillér a tárgyalási pozíciónk javulása lehet, de ezen a téren sem remélhetünk fordulatot. Erősen kétséges ugyanis, hogy a magyar GDP-t messze meghaladó árbevételű – és egy igen erős kormányt maga mögött tudó – Gazpromot irányító Alekszej Millernek a nadrágjában kezd majd dobogni a szíve, amikor megtudja: nem az E.Onnal, hanem a „Nemzeti Gázszolgáltató” vezérével kell majd tárgyalnia.
A rezsi ráadásul másképp is csökkenthető. Mérsékelhetné a kormány például a földgáz áfáját, ahogy a Pakson termelt áram is lehetne jóval olcsóbb, hiszen jóval olcsóbb. Ez az állami bevételeket jelentősen megkurtítaná, ami manapság nem (sem) jöhet szóba.
Igaz persze, hogy sem az Ó-, sem az Újszövetségben nincs megírva, hogy az állam nem lehet jó gazdája az energiaellátásnak. De ha „a nagy 2014-es rezsiháború” (megnyerése) után a korszakváltást az jelzi majd, hogy az új szolgáltató(k) vezetőinek kiválasztásában a fő szempont a párthűség lesz (mindegy, melyik párthoz való hűség), akkor azért elkezdhetünk aggódni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.