Az elmúlt hét is hemzsegett a különböző gyáravató, alapkőletevő, faültető hírektől. Valami megmozdult a magyar gazdaságban, a beruházások a második negyedévben növekedésnek indultak. Orbán Viktor mindig is nagy jelentőséget tulajdonított annak, hogy kiemelt eseményeken jelen legyen, közösen ünnepeljen.
Ilyen ünnepségeken a kormányfő beszédet mond, a jelenlévők tapsolnak, otthon meg gondolkodnak az elhangzottakon. A miniszterelnök szeret ezekben a beszédekben nagy képeket felvázolni, olykor pedig üzenni. Ezt tette csütörtökön, Foktőn a Glencore cégcsoport Pannon Növényolajgyárának avatóján. Azt mondta, a Glencore nem tartozik azon cégek közé, amelyek kizárólag a profitot nézik, és nem törődnek a dolgozóikkal és az országgal, ahol letelepedtek. Az ilyen cégek számíthatnak a kormány támogatására. Ez a gondolat is a liberális gazdaságfilozófiát ostorozó politika része, amely naponta azt bizonygatja, hogy nem minden a profit, sőt, az emberek érdekeit sokkal előrébb kell sorolni, mint a pénzéhes multik piaci törekvéseit – egyes ágazatokban kimondottan kívánatos a nonprofit gondolkodás elhintése.
Kíváncsi vagyok, minderre hogyan reagál a kapitalista befektető, bár ez ritkán derül ki, mert a gyáravatókat nem ellenvélemények megfogalmazására találták ki. A magyar politikusok ünnepi beszédeikben szeretnek nagyokat mondani, már-már fellengzősen, pátosszal fogalmazni. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter például ugyancsak csütörtökön a Samsung jászfényszarui tévégyárában az új csarnok alapkőletételét helyettesítő faültetésen így dicsért: együttműködésünk sikeres példája annak, hogyan hangolható össze a kormány sikeres befektetési politikája a gazdasági szereplők törekvéseivel. A miniszter ugyan nem említette, hogy a Samsung számára nem minden a profit, de ez nyilvánvaló, hiszen a kormány stratégiai megállapodást kötött a dél-koreai gigacéggel.
Jutott ünnepség csütörtökön Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkárnak is, ő Szolnokon szónokolt az F. Segura spanyol autóalkatrész-gyártó cég gyáravatóján. Magyarország mára az autóipar európai fellegvára lett, mondta Szijjártó, minden bizonnyal csak a tudósításokból maradt ki, hogy az egyik fellegvára, de kicsire sokat nem adunk. Arra viszont adhatunk, hogy egyetlen napon 69 milliárd forintos beruházást jelentettek be. Szép szám, tagadhatatlanul.
Ha csak ezt a napot nézzük, arra tippelhetünk, hogy Magyarország vállalkozásbarát környezet, kiszámítható a kormány gazdaságpolitikája, a különböző ágazatokban dolgozóknak nem kell attól tartaniuk, hogy váratlanul újabb különadóval sújtják, a multik törekvését elismerik, főleg azokét, mint csütörtök óta biztosan tudjuk, amelyeket nem csak a profit hajszolása tart életben.
Különadók ügyében egyébként változatlan a helyzet, akik fizetik, tudják, hogy még évekig fogják. Azt is látják, hogy a kormány célkeresztjében jó ideje a bankok vannak. Erről persze a befektetőknek megvan a véleményük, de egy-két kereskedelmi kamarai rendezvényen kívül, ahol legfeljebb burkoltan kritizálnak, nyíltan nem beszélnek. A multik, ha akarják, meghallják a bankszövetség elnökének, Patai Mihálynak a segélykiáltását (?) is, aki szerint a kormány lépései ártanak az ország növekedési képességeinek. Patai szerint a régiós államokhoz képest Magyarországon a legalacsonyabb a beruházási hányad, csupán 17 százalék, ami az amortizáció pótlásához szükséges 20 százaléknál is alacsonyabb.
Az elmúlt hetek és napok befektetési hírei, a mamutcégekkel bővülő stratégiai partneri lista mindenezek mellett mégis azt mutatja, hogy sokaknak így is megéri maradni. Akit pedig nem szívesen lát a kormány, azt ajánlataival úgyis megszorongatja, kivásárolja, visszaállamosítja. A kormány harcol. Csak egyszer nehogy csütörtököt mondjon az unortodox gazdaságpolitikával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.