Ezt a hatóságok hivatalos dokumentumaiban meglepően erős kifejezést használta a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások kárrendezési gyakorlatára a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete abban a néhány napja kiadott konzultációs anyagban, amely a direkt kárrendezés esetleges bevezetését készítené elő Magyarországon. Jelenleg egy ütközés után a vétlen autós teljesen ki van szolgáltatva a károkozó autós biztosítójának. Mivel a vétlen autós nyilván nem ügyfele a másik biztosítónak, a társaság nem is feltétlenül törekszik arra, hogy elégedetten távozzon.
Ennek az egyik következménye, hogy a biztosítókkal kapcsolatos panaszokból tetemes hányadot hasít ki a kötelező. A legutóbbi negyedévben minden negyedik biztosítós panasz a PSZÁF-hoz ezzel kapcsolatban érkezett, de volt már olyan negyedév is, hogy a reklamációk 40 százalékában ez a szolgáltatás szerepelt.
Az anomália kiküszöbölésére szolgál a direkt kárrendezés, amit több országban bevezettek már – általában sikerrel. Ez azt jelenti, hogy a vétlen autós a saját biztosítójához fordulhat, az fogja elintézni az ügyét a károkozó biztosítójával. A hazai biztosítók között is évek óta folyik már a vita arról, hogy meg kellene honosítani ezt a gyakorlatot. Míg azonban egyes – főleg nagyobb – piaci szereplők egyértelműen a bevezetés mellett állnak, a kisebb biztosítók között voltak olyanok, amelyek ellenezték ezt a rendszert.
Az biztos, hogy egy ilyen változás alaposan átrendezheti a kötelező piacát, és megváltoztathatja a fogyasztók hozzáállását is a biztosításhoz. Az ár helyett előtérbe kerülhet a szolgáltatás színvonala, ami jó lehet az ügyfeleknek és a biztosítóknak is. Ami viszont szinte borítékolható: egy ilyen változás áremelést hozhat a hazai kgfb-piacon. Ez viszont talán nem is akkora nagy baj, a jelenlegi díjszint ugyanis olyan alacsony már, amelyen kétségessé válhat a megfelelő szolgáltatási színvonal biztosítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.