A Magyar Nemzeti Bank optimista előrejelzései szerint a GDP-arányos nyugdíjkiadások 2027-ig 2,7 százalékponttal, az ez évre várt 11,7 százalékról 9 százalékra csökkennek. Feltéve – teszik hozzá –, hogy a nyugdíjrendszert érintő, az utóbbi években bevezetett szigorítások nyomán minden úgy alakul, ahogyan tervezték, és a jelenlegi nyugdíjindexálási szabályok is érvényben maradnak.
Ez utóbbival, amikor csak a pénzromlás mértékével azonos arányban kell emelni a nyugdíjakat, akár már középtávon csökkenhetnek a GDP-arányos nyugdíjkiadások, viszont így a nyugdíjak reálértéke nem emelkedik. Emiatt pedig ez a fajta indexálási szisztéma, tekintettel a nyugdíjasok választásokat eldönteni képes szavazópotenciáljára, korántsem biztos, hogy megőrizhető.
A nyugdíjkiadásokat az igénybevétel oldaláról megközelítő „reformszerű” intézkedések sem kecsegtetnek sokkal több jóval. A nyugdíjkorhatár fokozatos emelése szinte bizonyosra vehető, így 2024-től a nők és a férfiak egyaránt csak 65 éves korukban mehetnek majd nyugdíjba. Addigra viszont nagy eséllyel a születéskor várható átlagéletkor is nő, számítások szerint a jelenlegi 72-ről 77 évre, ami azt jelenti, hogy átlagosan ugyanannyi ideig kell egy nyugdíjas ellátását finanszírozni, mint napjainkban.
A korhatár előtti nyugdíjba vonulás lehetőségének szigorítása egyelőre tény, miként a rokkantnyugdíj megszüntetése is. Ez utóbbi ugyanakkor nem járt a költségvetés számára érdemi megtakarítással, hiszen a felülvizsgált rokkantak nagyobbik hányada utólag sem bizonyult munkaképesnek. Az pedig, hogy a kormány lehetőséget adott a nőknek 40 év munkaviszonyt követően a nyugdíjba vonulásra, szintén a szigorítások ellen hat.
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy túlságosan is sok a „ha” és az „amennyiben” a nyugdíjrendszerben, amellyel kapcsolatban pedig a hosszú távú kiszámíthatóság és a fenntarthatóság alapvető elvárás. Lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.