Sokismeretlenes egyenletté kezd válni a jövő évi költségvetés. Abból is az a fajta, amelynek gyakorlatilag minden eleme változó, és a két oldal közötti egyenlőségjelben sem lehetünk egészen biztosak.
Amivel kapcsolatban nem nagyon lehet kétségünk: jövőre 2014. lesz, az év során 3 választást tart az ország, és december végén 3 százalék alatt lesz az államháztartási hiány. Az azonban távolról sem ennyire bizonyos, ehhez hányszor kell módosítani azt a költségvetést, amelynek alapszámait most jóváhagyta a parlament. Ahogy az is kétséges, hány extra-, külön- és egyszeri adót vet ki a kormány annak érdekében, hogy a bevételi oldal irányszámai teljesüljenek.
Mert az támogatandó cél, hogy a munkát terhelő adók helyett elsősorban a fogyasztást adóztassák, ám a fogyasztás számottevő növekedése nélkül az egyoldalúság legalábbis kockázatos, miközben az amúgy is magas áfát tovább emelni életveszélyes mutatvány, választási évben különösen. Micsoda szerencse, hogy a személyi jövedelemadó látványos csökkentése mellett a járulékok továbbra is ürítik a társaságok kasszáját – mondhatnánk, de ez az oldal sem egészen stimmel. Hiszen hiába nő a foglalkoztatás, ha a növekedés alapját a minimálbér alig feléért foglalkoztatott közmunkások adják, és a kétszázezres téli közmunkaprogram meghirdetéséből úgy tűnik, ezzel a kormány is tisztában van. Vagyis számottevő emelkedésre itt sem lehet számítani. Lehet persze bízni a növekedés gyorsulásából eredő bevételnövekedésben, ám erre építeni az exportpiacok – és az ottani gazdaságélénkítő akciók – bizonytalan jövője miatt legalábbis kockázatos.
De mindegy is. Hiszen a költségvetés az elmúlt években nemhogy kőbe nem lett vésve, de még ceruzából is puhát választanak, hogy könnyebb legyen – ha kell, többször – kiradírozni a benne szereplő számokat. Arról pedig, hogy lyuk se keletkezzen a büdzsében, a vastag papír gondoskodik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.