A tavalyi év sem sikerült túl fényesen a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) számára. A BUX index kevesebb mint 2 százalékot emelkedett az év során, vagyis a részvényekkel nálunk még annyit sem lehetett keresni, mint az egyébként egyre kevesebbet fizető bankbetétekkel. A forgalom is alacsony maradt, tavaly még a 2012-esnél is kevesebb volt a részvénypiacon a tranzakciók napi értéke, alig érte el a 9,82 milliárd forintot. Holott néhány éve még bőven 20 milliárd forint fölött volt a napi részvényforgalom.
Nem használ persze a tőzsdének, hogy decemberben kivezették az Egist, a Xetra kereskedési rendszer bevezetésétől ugyanakkor remélhetnek némi növekedést a forgalomban, ez ugyanis megkönnyíti, hogy külföldi szekciótagokkal bővüljön a BÉT. Ahhoz viszont, hogy a nemzetközi befektetők tényleg meg is vásárolják a magyar részvényeket, sztori is kellene a piacra, valamifajta növekedés ígérete, amiben a befektetők hinni tudnak, emellett persze a likviditás is fontos. Az igazán likvid magyar papírokban viszont jelenleg kevés a sztori, sőt, úgy tűnik, az árfolyamukat leginkább a politika mozgatja.
Ennek hatására a magyar részvénypiac nem vonzza a befektetőket, sőt a háziasszonyok is szabadulni próbáltak az idén a részvényektől, főleg a bankpapíroktól. Ha ugyanis a kormány lát egy lyukat a büdzsében, azonnal a nagy tőzsdei cégek – illetve az ezeket érintő iparágak – zsebében kezd kotorászni, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a kisrészvényesek zsebébe is alaposan beletúr. Emellett ha a politikai érdek úgy kívánja, akkor durva forgatókönyveket szellőztet meg egyes iparágakban, például a bankrendszer teljes sajáttőkéjét, esetleg annál is nagyobb összeget felemésztő devizahiteles mentőakciókat helyez kilátásba. Ez pedig azt jelenti, hogy a bankpapírok részvényeseinek le kellene mondaniuk a részvényeik értékéről, esetleg még egy kicsit többről is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.