Oroszország jobban teljesít. Ez volt Vlagyimir Putyin újévi üzenetének a lényege. Az orosz államfő egészen pontosan azt mondta, hogy Oroszország jobb és gazdagabb ország lett, de ez a lényegen nem változtat. Az viszont fontos, hogy a beszéd első változatában az elnök nem utalt a volgográdi kettős merényletre. Nyilván nem illett bele a koncepcióba, a sikeres és gazdag ország képébe, ahol egyre komfortosabban érzi magát a nép – legalábbis Putyin szerint.
A beszédet Putyinnal a Távol-Keleten, Habarovszkban vették fel, ez volt a másik üzenet. Vagyis: először nem Volgográdba utazott az államfő, hanem az őszi hatalmas árvízkárok térségébe. Az üzenet lényege: van fontossági sorrend, Oroszországot nem lehet megfélemlíteni. Nyilván szóltak Putyinnak az első felvétel, és annak a távol-keleti idősávban levetített változata után. Elnök úr, Volgográdot nem lehet megkerülni. Putyin néhány percig gondolkodott, aztán nekiveselkedtek az újabb verziónak.
Oroszország gazdasága tényleg jobban teljesít? A statisztika szerint nem. A gazdaság növekedése megállt, a válság kezdeti éveiben az európai átlagnál ugyan jobb volt a mutató, most azonban további lassulást prognosztizálnak, 2014-re például 1,3 százalékot. Az országban befektetett külföldi tőke egyharmada (legalább 50 milliárd dollárnyi összeg) folyamatos mozgásban van, hol kivonják, hol friss pénz érkezik. A legnagyobb gond, hogy a kiemelt, javarészt európai, fejlettebb ipari területeken, a nagyvárosokon kívül távolabbi tájakra nem akarnak kalandozni a befektetők, a szolgáltatások fejlesztésében pedig végképp nem látnak fantáziát.
Az infláció nemhogy csökkenne, de tavaly decemberben a várt 6 százalék helyett 6,5 százalék lett, amúgy egy évvel korábban 5 százalék körül mozgott. A GDP növekedése is megállt, tavaly 1,8 százalékról 1,4 százalékra mérséklődött. Az orosz közgazdászok a következő két évben a legjobb esetben is a gazdaság stagnálására számítanak. Az állami beruházások változatlanul meghatározóak, tervezésben pedig Oroszország világbajnokságot (vagy hogy aktuálisak legyünk: olimpiát) nyerhetne.
Alig telik el hónap, hogy ne olvashatnánk a kormány internetes portálján újabb rendeletet a középtávú, de nem azonnali beruházásokról – az időpont általában 2016 és 2020 közötti évekre szól. Tíz- és százmilliárdok (rubelben) röpködnek, a gazdaság szinte valamennyi ágára elkészültek a legújabb 3-5 éves tervek, a közlekedéstől az egészségügyön át a múlt pénteken publikált tömegsport-fejlesztési program 100 milliárdjáig.
A büdzsében a következő időszakban még többet szánnak a biztonságpolitikára. Sokba kerül, hogy ne kelljen félni a Szovjetunió széthullása után megörökölt nemzetiségi problémáktól, a szakadár terrorizmustól, az öngyilkos merényletek hatásaitól. Volgográdban a pályaudvari robbantás és egy trolibusz égbe röpítése után a nép persze nem a biztonságról beszélt, s aligha nyugtatta meg a tévénézőket az államfő fehér köpenyes látogatása a kórházban lábadozó sebesülteknél.
Oroszországnak még sokba fog kerülni a terrorizmus elleni harc. Ahogy sokba kerül Ukrajna távol tartása az Európai Uniótól, sokba Minszk folyamatos támogatása (újabb 2 milliárd dolláros kölcsön), és sokba az uniós politikával szembe állított gazdaság- és külpolitika finanszírozása.
Mindezek mellett Oroszország és persze Putyin elnök irdatlan költekezéssel készül a február 7-én kezdődő, diplomáciai bojkottal terrorizált téli olimpia megnyitására Szocsiban. Minden idők legdrágább (51 milliárd dollár) és félelemtől leginkább körül vett játékaira figyel majd a világ. Mert Oroszország a sportban is bizonyítani akarja, hogy jobban teljesít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.