A nemzetközi vendégéjszaka-statisztikák milliárdos szinteken vannak Világkereskedelmi Szerveztet (WTO) adatai szerint, és a válság ellenére az elmúlt években is növekedést mutattak. A nemzetközi volumenből egyre jelentősebb részt hasítanak ki a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína), vagyis a nemzetközi turisztikai súlypontok fokozatosan eltolódnak Európából és Észak-Amerikából ezen országok irányába.
A nemzetközi szállodaláncok különös figyelmet fordítanak a BRIC-országokban felállított fejlesztési központjaikra, mivel ezeket az országokat a fejlődés fókuszpontjainak vélik. Ám számos olyan kockázattal is számolniuk kell, ami a világ fejlettebb részén kevésbé jellemző. Ilyen például a gazdasági és politikai berendezkedés, a kulturális, vallási, etnikai, szociális elégedetlenség és fanatizmus megnyilvánulásai. Nem elhanyagolható kockázat az általános közegészségügyi, higiéniai állapotok alacsony színvonala, a közbiztonság helyzete, a korrupciós mutatók és tendenciák, a fejlesztési és szabályozói környezet bizonytalanságai, vagy a piacra lépés korlátai. Nehézséget jelentenek az adózási és egyéb makro- és mikrokörnyezeti hatások, valamint az általános és turizmus-specifikus infrastruktúra fejlettségi – vagy éppen fejletlenségi – szintje.
A felsorolás tetszés szerint folytatható, de alapvetően a fenti okok miatt nem látjuk ezekben az országokban fejlesztők tömegeit a piacok viszonylagos alulkínált szintje ellenére sem. Mindezen tényezők negatív hatásait az egyenlet másik oldalán a busásan jövedelmező, gyakran politikai kapcsolatrendszereken nyugvó piaci vagy állami-oligarchikus lehetőségek gyors és kíméletlen kiaknázása, a fejlett országokban megszokotthoz képest jelentősen rövidebb megtérülési idők, az általánosságban alacsonyabb fejlesztési, fenntartási és humán költségek, tehát a gyorsabb profitlehetőségek ellensúlyozzák. Végül mégis megéri?
Szocsi igen jó példa erre. Itt pár évvel ezelőtt a várost egyetlen, irányonként egysávos út szelte át, egész napos, hatalmas dugókkal. A repülőtér minimális kapacitással bírt, inkább egy vasúti pályaudvarra hasonlított, a belvárosban lehetetlenség volt parkolni. Fürdőzésre igazán kellemes partszakaszt, strandot találni szintén nem lehetett. Az elmúlt években azonban, a téli olimpiára való felkészülés jegyében az eredetileg tervezett költség kétszereséért egy komplett városi és olimpiai infrastruktúrát hoztak létre. Utak, vasút, megállók, parkolók, gigantikus sportlétesítmények épültek, fix és elbontható verziókban, még a hegyeket is megregulázták a Téli Plimpia vendéglátói, hiszen a korábbi pár kilométer hosszú lejtőket mintegy 132 kilométeres nemzetközi szintű pályarendszerré fejlesztették.
De mi lesz a folytatásban? Lesz vendég a több ezer szállodai szobában a nagyon rövid és bizonytalan téli szezon után is? Bizonyára lesznek rendezvények, konferenciák, turistacsoportok. A nemzetközi szállodaláncok kiterjedt törzsutas- és hűségprogramjaik révén törekedni fognak arra, hogy új, eddig Szocsiról nem hallott vendégköröket is megszólítsanak, és a régiót nem csak a belföldi piacból élő desztinációvá emeljék. De valójában nem ezek az igazi kockázatok.
A fejlesztési és üzemeltetési kockázat makroszinten is jelentkezik, illetve Ukrajna és Grúzia kapcsán máris jelentkezett. Oroszország a régió meghatározó politikai és gazdasági hatalma, amely jelentős katonai erővel párosul. Az Ukrajnában az elmúlt hetekben tapasztalt politikai és katonai feszültség éppúgy rávilágítanak az igazi kockázatokra, mint az éppen a Pekingben rendezett, 2008-as nyári olimpiai játékok ideje alatt kirobbant fegyveres konfliktus Oroszország és Grúzia között. Ezek sajnos jó példái annak, hogy ez a régió még mindig hordoz magában olyan típusú kockázatokat, amelyek a világ nyugati, demokratikusabb, politikailag konszolidáltabb felén nem, vagy kevésbé vannak jelen.
A turizmus fejlődésének alapfeltétele a (köz)biztonság és a stabilitás, erre Svájc kitűnő példa. A Szocsiba 2014 nyarára tervezett G8-as csúcstalálkozót, amelynek sok esetben Davos a házigazdája, azonnal lemondták a nagyhatalmak, ezzel az egyetlen döntéssel dollármilliós veszteségeket okozva a szektor szereplőinek. A hetekben sorra jelentek meg azok az elemzések, amelyek arról szólnak, hogy miként és milyen mértékben lassul le vagy torpan meg a mintegy 110 nemzetközi szállodaprojekt Oroszországban. És a többi érintett országot, régiót még nem is említettük. A Krím-félsziget Oroszországhoz csatlakozott, így kivált Ukrajnából. A válság terjedése és bizonytalan kimenetele további kockázatokat és veszteségeket eredményez rövid-, közép- és hosszútávon egyaránt.
Felmerül a kérdés: lesz-e Szocsi valaha Davos? A felvetés önmagában torz, de a kérdés mélyére tekintve a konklúziók mégis olyan formában rajzolódnak ki, amelyek a szállodaipari szereplőket önmérsékletre és további türelemre intik. Az ingatlan- és turisztikai fejlesztői aktivitást továbbra is jelentős kockázatok kísérik a világ keleti tájain, amelyet a fejlesztőknek, tulajdonosoknak és üzemeltetőknek pontosan fel kell mérniük, hiszen a kockázatok nem tűntek el Keleten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.