Első látásra igen keménynek tűnik a devizahitelesek problémáit megoldani hivatott kormányzati terv. Bár a pontos részletek még nem derültek ki, most úgy tűnik, hogy a hitelintézeteknek nagyjából 4-500 milliárd forintos kiadással, illetve nem realizált bevétellel kell számolniuk, ami vetekszik a kedvezményes végtörlesztésnél lenyeletett béka nagyságával is.
A tegnapi bejelentés kapcsán mindenesetre világossá vált, hogy a korábbi, konszenzusos indíttatású álláspontoknak semmiféle alapjuk nem volt. Vagyis annak az elvnek, hogy a mentőcsomag – amelynek létjogosultságát egyébként eleve lehet vitatni – terheit minden érintett viselje, nyoma sincsen: az adós és az állam eloldalazik a pulttól, a bankok pedig engedelmesen odajárulhatnak fizetni. (Mint ahogy ezt eddig az esetek többségében tették.) Persze az utóbbi napok nyilatkozatai, illetve a költségvetés helyzete alapján ez nem túl meglepő, mindössze a pakk nagysága lehet első látásra megdöbbentő.
A kabinet mentségére szolgál ugyanakkor, hogy a döntéshozók csak átfogó megoldásokban gondolkodhatnak: az egyes hitelfajták között például nem lehet különbséget tenni, mert az újabb aggályokat vethetne fel, és az árfolyamrés kérdésénél sem sok tere maradt a vitának. Ráadásul a bankok által javaslatként oly sokat emlegetett kibővített árfolyamgát már egyáltalán nem lett volna elég a kedélyek lecsillapítására, bár kétségtelen, hogy jobban szétporlasztaná a fizetnivaló százmilliárdokat.
Ezzel együtt ez a megoldási terv több szempontból túl drasztikusra sikeredett: amellett, hogy gyaníthatóan még jobban padlóra küldi a már így is elég érdekesen festő bankszektort, tovább ingatja a jogbiztonságba, a kiszámíthatóságba vetett hitet is. Nem beszélve arról, hogy azok az adósok, akiken ez az injekció sem segít, további állami beavatkozásokra várnak majd: megtehetik, hiszen egy olyan országban élnek, ahol egy közjegyző előtt aláírt szerződés sem feltétlenül garancia semmire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.