Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza:
„A potenciális GDP-t a munkaerő-piaci aktivitás, az egyensúlyi munkanélküliségi ráta (NAIRU), a tőkeállomány, valamint a termelékenység határozza meg. A munkafelhasználás oldaláról kedvező a kép: az aktívak száma tovább nőtt, elsősorban nyugdíjkorhatár emelése miatt, míg a NAIRU szintje stabilizálódott. A reáltőke-állomány is bővülni kezdett, köszönhetően a beruházások markáns növekedésének. Milyen hatása lesz mindennek a termelékenységre? A működőtőke beáramlás növeli a termelékenységet, az állami beruházások hatása bizonytalan, míg a közfoglalkoztatottság felfutása kifejezetten csökkenti azt. Összességében potenciális GDP némileg gyorsult (most megközelítőleg 1 százalék), de továbbra is elmarad a visegrádi régió többi országáétól.”
Gabler Gergely, Az Erste Bank vezető elemzője:
„Az elmúlt két negyedévben látható erős növekedés elsősorban az alacsony bázis, az intenzívebb EU-pénzek lehívása és az autógyári kapacitások bővítésének köszönhető. E tényezőkből csupán az utóbbi – és az ehhez kapcsolódó foglalkoztatás növekmény – ami hosszú távon is javítja az ország GDP-kilátásait. Az idei erős növekedés leginkább a kibocsátási rés záródásának köszönhető, az MNB szeptemberi inflációs jelentésében csupán 1,4 százalékos hosszú távú potenciális kibocsátás növekedést becsült. Ez ugyan erősebb, mint a 2008 óta mért 0-1 százalék közötti szint, de alulmúlja az MNB júniusi becslését. Vagyis valamelyest javult ugyan a potenciális növekedés, de még mindig bőven elmarad a válság előtti 3-4 százalékos szinttől.”
Gárgyán Eszter, a Citi magyarországi vezető elemzője:
„Az első féléves erős növekedést jelentős mértékben segítették egyszeri tételek, úgy mint az EU-s forrásfelhasználás felpörgetése és egyszeri, nagy autóipari beruházások. A második félévben ezek a tényezők a bázishatások miatt már kevésbé emelhetik a GDP-adatot, így az év másik felében 2,5 százalék körüli, az év egészére 3 százalék körüli növekedésre számítunk. Középtávon inkább 2 százalék körüli növekedésre látunk esélyt a belső kereslet felfutásával együtt. A potenciális növekedést elsősorban a termelő beruházások segíthetik, ezért kérdés, hogy a kkv-k számára megemelt keretösszegű jegybanki hitelprogram mennyiben tudja ellensúlyozni a devizahiteles intézkedések bankrendszert terhelő vesztesége miatt várhatóan folyatódó hitelállomány-leépülést.”
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza:
„A potenciális növekedés 1,5-2 százalék körül mozog, és az elmúlt időszak kedvező növekedési adatai ellenére sem látható javulás. Egyszeri tényezők okozzák a magas GDP-bővülést, ami leginkább az EU-források gyorsuló lehívásának és a választási év miatt az állami beruházások felfutásának köszönhető. Az uniós pénzek felhasználása nem gyorsulhat tovább, sőt, a következő években lassulni fog, ezek nélkül azonban nincs jelentős beruházás-növekedés. Az autógyárak is elérik a teljes kapacitást, és most nincsenek akkora volumenű beruházások, mint a Mercedes vagy az Audi volt az elmúlt években, így pedig nem számíthatunk 2 százalék feletti növekedésre hosszú távon. Az üzleti környezet ugyan nem romlott, de nem is javult.”
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza:
„A gazdasági növekedés alapfeltétele, hogy többen és hatékonyabban dolgozzanak. A hazai foglalkoztatottsági ráta elmarad az EU-átlagtól. A közép- és felsőfokú végzettségűek foglalkoztatottsága is átlag alatti, de az alapfokú végzettséggel (vagy még azzal sem) rendelkezők körében óriási a lemaradás. Sajnos a közmunkaprogramok csak a foglalkoztatási statisztikát javítják, tényleges értékteremtés és így gazdasági növekedés innen nem várható. A gazdasági növekedés kulcsa tehát a munkahelyteremtő és hatékonyságjavító beruházás: befektetés az állótőkébe és a humántőkébe. Sajnos a tartósan alacsony hazai beruházási ráta és a pénzkivonás az oktatásból alacsony növekedési pályát vetít előre rövid és középtávon is.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.