– Önök megérezhették a kor szavát, hiszen már 2011-ben harcot indítottak a bankok ellen.
– Az igaz, hogy egy bankot, a Deutsche Bankot bepereltünk. Ha ez jelentené azt, hogy megéreztük a kor szavát, akkor elfogadom a minősítést.
– Arra utaltam, hogy manapság tömegesen indulnak perek a bankok ellen, akkoriban ez még nem volt szokás. Mi lett a történet vége?
– Vesztettünk. Bár van olyan érzésem – de ez tényleg csak egy érzés –, hogy ma jobb esélyekkel indulnánk ebben a vitában.
– Miért? Most más az igazságszolgáltatás?
– Nem ezért. Akkoriban túl nagy szerepet játszott az ügyünk megítélésében – legalábbis az érvek között többször elhangzott –, hogy a banki hitelképesség, a bankokkal szembeni bizalom megőrzése nagyon fontos, mert nagy gazdasági kárt okozhat, ha ez meginogna. Ez ma már nem lenne érv.
– Miről szólt a vita önök között?
– A Graboplast a termékeinek 90–93 százalékát már akkor is exportálta, ezért árfolyam-biztosítást kötöttünk a Deutsche Banknál. Az egyik ügyletnél furcsán alakultak az árfolyamok, s olyan érzésünk volt, hogy valakik befolyásolták. Sok jel mutatott erre, én teljesen biztos voltam benne. Azt gondoltam, be tudjuk szerezni a szükséges adatokat, s egyértelműen bizonyítani is tudjuk a feltételezésünket. Ezért pereltünk. A bíróságon a választott bírósághoz irányítottak, mondván, az az illetékes fórum. Ennek nem igazán örültünk. A választott bíróság három tagja úgy jön össze, hogy egy-egy tagot delegál az al- és felperes, s ők közösen választanak még egyet. Úgy gondoltuk, hogy a tagok – minden korrektségük ellenére – kötődnek a bankvilághoz, s túlságosan nagy súllyal esik latba a bankokkal szembeni bizalom megőrzése. Több fordulóban tárgyalták az ügyet, de végül nem fogadták el az érveinket. Igaz, a remélt adatokat sem tudtuk megszerezni – pedig kaptunk erre is ígéretet –, így ez gyengítette pozíciónkat. A döntést jogkövető vállalatként elfogadtuk, ha rossz érzéssel is. Amúgy érdekes adalék, hogy a PSZÁF ezekben az időkben piacbefolyásolásért megbüntette a bankot.
– Sokat veszítettek?
– Néhány százmillió forintot, ami nekünk sok volt. De amikor az esélyeket latolgattuk, azt mondtuk, megnyerhető a per – rossz esetben részben –, tehát érdemes felvállalni a per költségeit. Most is úgy gondolom, ezt kellett tennem. A válság vesztesei lettünk így is, pedig nem mi okoztuk a problémát. Persze, továbbléptünk, nem foglalkozunk vele, de ha már kérdezte, nem tudok mást mondani, minthogy ez még ma is zavarja az igazságérzetemet.
A vállalatok gyakran bírálják a bankokat, néha azt állítva, hogy bizonyos banki döntések kárt is okoztak az üzletmenetben, de ritkán mennek bíróságra. Mit gondol, miért?
– Mostanában ez megváltozott, legalábbis a devizahitelek esetében. Lehet, hogy ezzel a cégek is öntudatosabbá válnak, de mások nevében azért nem beszélnék. A Graboplastnál nekünk mindig fontos, hogy jogszerűek, kiszámíthatók legyenek az üzleti, banki kapcsolataink is. Így például amikor 1998-ban egy becsődölt befektetési cég értékpapírletétjei közül eltűnt egy sorszámozott értékpapírtétel, amely a miénk volt, azonnal pereltünk. Akkor a sorszámok bizonyították az igazunkat, s évek múltán végül visszakerültek hozzánk a papírok. Talán ezen felbátorodva pereltünk 2011-ben is.
– Önnek általában fejlett az igazságérzete, azaz keményen harcol az igazáért?
– Ha igazam van, harcolok. Bármeddig elmegyek. Cégvezetőként ez kötelességem is. Egyébként általában kész vagyok kompromisszumra is, ha az a jó megoldás. A Deutsche Bank esetében például szerettünk volna megállapodni a bizonyítás nehézsége miatt, de a bank szóba sem állt velünk. Nem volt más választásunk, mint a per. Egyszer sikerült, másodszor nem.
– És mi a helyzet a tőzsdével? Egyszer már beléptek, aztán otthagyták. A hírek szerint most újra gondolkodnak ezen, egy hatmilliárdos fejlesztéshez keresnek még két-három milliárdnyi tőkét.
– Alternatívákban gondolkodunk, s így a tőzsdei megjelenést is vizsgáljuk. Ez is megoldás lehet.
A teljes interjú a Manager Magazin októberi számában olvasható.
A győri székhelyű Graboplast Nyrt. elnök-vezérigazgatója. A Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Karán végzett, majd gazdasági mérnök szakon is diplomát szerzett.
A Győri Széchenyi István Egyetem létrehozásának támogatójaként az Universitas Alapítvány egyik alapítója, kuratóriumi tagja volt.
A győri székhelyű Graboplast Nyrt. elnök-vezérigazgatója. A Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Karán végzett, majd gazdasági mérnök szakon is diplomát szerzett.
A Győri Széchenyi István Egyetem létrehozásának támogatójaként az Universitas Alapítvány egyik alapítója, kuratóriumi tagja volt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.