BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Siemens

Képzési központot ad át a Siemens

Ma adja át a több mint 600 millió forintos beruházással létrehozott, modernizált képzési központját Budapesten a Siemens Zrt.
2014.10.21., kedd 05:00

– A hagyományos szakiskolák tárgyi és technikai feltételeik, adottságaik miatt nem mindenhol tudják megfelelő ütemben és minőségben kiszolgálni az ipar egyre növekvő szakemberállományát – nyilatkozta lapunknak a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója. Dale A. Martin szerint jó döntés volt, hogy a szakképzési rendszerbe a megfelelő tőkével és tudással rendelkező vállalatok is beléptek. Németországban 1891-től folytat duális képzést a Siemens, amelyben jelenleg évente mintegy tízezren vesznek részt. A diákok az elméleti szaktudást az iskolapadban, a gyakorlati ismereteket céges körülmények között sajátíthatják el.

Ma adják át a Siemens Képzési Központot, az összberuházás – az épület és a német anyagcégtől kedvezményesen kapott gépek – költsége több mint 600 millió forint volt. A kormánytól a tanműhely létesítésére több mint 200 millió forint fejlesztési támogatást kapott a társaság.

A Siemensnek többek között Ausztriában, Spanyolországban, Svájcban és Portugáliában is van valódi gyártási körülményeket szimuláló tanműhelye. Magyarországon közel 20 éve elsőként kezdték el a duális képzést a gazdasági oldalon a német modell alapján, az akkor végzettek nagy része ma is a cégnél dolgozik, sokan vezető pozícióban. Két éve a gödöllői Madách Imre Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiummal együttműködve indították el a duális rendszerű szakképzést.

Jelenleg hegesztőket és ipari gépészeket képeznek, mintegy 60 diákot. „Hegesztőinknek a precizitás olyan szintjét kell elsajátítani, hogy akár nukleáris erőművek turbináinak hegesztésére is képesek legyenek” – hangoztatta Dale A. Martin. Az ipari gépészek a megszerzett képesítést a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara t anúsításával Németországban is elismertethetik. Rendszeres nyelvoktatást biztosítanak, külföldön szakmai gyakorlaton is részt vehetnek a diákok.

„A duális rendszert a magyar kkv-k, főként a középvállalatok számára is nyitottá tettük” – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató. A fiatal szakmunkások képzésének költsége évente tanulónként mintegy egymillió forint. „Ez minden partner számára előnyös, hiszen azok a vállalatok is magasan képzett munkaerőhöz jutnak, akik maguk nem tudnak önálló tanműhelyt létrehozni” – mondta Dale A. Martin.

A képzési központban akár több mint 100 fiatalt is képezhetnek majd, újabb szakmákkal tervezik bővíteni a kínálatot. A Siemens vezetője szerint végzettségükkel bárhol elhelyezkedhetnek, de céljuk az, hogy náluk, Magyarországon találjanak állást. Hosszú távon úgy számolnak, hogy diákjaik jó részét azonnal foglalkoztatni tudják két gyáregységükben.

Csepelen elsősorban külföldi piacra gyártanak száraz- és olajos transzformátorokat, a Késmárk utcai telephelyen turbinalapát- csapágyház- és komponensgyártással, valamint gőzturbinák, kompresszorok gyártásához kapcsolódó mérnöki munkával foglalkoznak. A Siemensnél képeztető partnercégek is munkát kínálnak végzőseiknek.

Dale A. Martin kiemelte: a gazdaságilag erős országokban, mint például Németország, Ausztria, Svájc nagy hagyománya van a szakképzésnek, de ezt a színvonalat, vagy módszert nem lehet gyorsan elsajátítani. Németországban bizonyos szakmákban a jelentkezők 5 százalékát tudják csak felvenni, így a legjobbakat választhatják ki. Magyarországon a Siemens a jelentkezők felét, harmadát veszi fel. Németországban a cégek ötöde, Magyarországon csak 5 százaléka vesz részt a duális képzésben. „Fontos lépés, hogy a szakmunkásoknak magasabb legyen a társadalmi presztízse: még Ferenc József császár is tanult szakmát, mégpedig az asztalos mesterséget” – mondta az elnök-vezérigazgató.

„Már több mint 125 éve vagyunk Magyarországon, és hosszú távra tervezünk” – emelte ki a Siemens Zrt. vezetője. Az elmúlt négy évben több mint 600 fővel bővítették létszámukat. Több mint 2500 embernek adnak munkát, a beszállítókon keresztül pedig tízezres nagyságrendű munkavállalónak. A gyártókapacitásukat is bővítették az iparágból fakadó kiszámíthatatlanság ellenére. „A hozzánk hasonlóan Magyarországban gondolkodó cégek számára a legfontosabb a kiszámíthatóság, egy relatív stabil jövőkép” – hangsúlyozta Dale A. Martin.

Névjegy

Dale A. Martin

Született: 1957, Pennsylvania

Diploma: Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetem

Munkahelyek: 1984-től AWT AG, Bécs és Hongkong

1991-től Siemens Budapesten, 2000-től Japánban, 2004-től Szlovákiában, 2010-től Magyarországon a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatójaként

2013-tól a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke

amerikai és osztrák állampolgár, magyar, német, angol, francia és kínai nyelven beszél

Nős, két fia van

Született: 1957, Pennsylvania

Diploma: Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetem

Munkahelyek: 1984-től AWT AG, Bécs és Hongkong

1991-től Siemens Budapesten, 2000-től Japánban, 2004-től Szlovákiában, 2010-től Magyarországon a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatójaként

2013-tól a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke

amerikai és osztrák állampolgár, magyar, német, angol, francia és kínai nyelven beszél

Nős, két fia van -->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.