Jövőre új fordulatot vehet az Orbánomicsnak nevezett unortodox magyar gazdaságpolitika. A devizahitelek forintosítása után már nem csak arról szól majd a történet, hogy a multinacionális vállalatokat különadókkal és a piacok szétverésével miként próbálják meg kiűzni az országból, hanem arról is, hogy milyen eszközökkel fogják leértékelni a forint árfolyamát.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy interjúban azt mondta, hogy a devizahitelek átváltási árfolyama – 265 forint a franknál és 309 az eurónál – jövőre már kedvezőnek fog tűnni. A forintosítás jövő áprilisban vagy májusban történhet meg, vagyis akkorra már egy érzékelhetően gyengébb kurzusra kell berendezkednünk.
A lakossági devizahitelek eltűnésével új irányt vehet a gazdaságpolitika: Orbán Viktor és jobbkeze, Matolcsy György együtt találhatja ki, hogyan fogják élénkíteni a gazdaságot. Erre szükség is lesz, hiszen az átmeneti hatások kifutásával már érzékelhetően lassabban fog növekedni a GDP, mint idén. A rezsicsökkentés és az uniós források gyors lehívása után tartósabb tényezőkre kellene alapozni a növekedést, ám úgy tűnik, hogy a kormány egy olyan eszközzel szeretné ezt élni, ami nagyon veszélyes lehet.
Kétségtelen, hogy a világ számos országa próbálja leértékelni fizetőeszközét, amit sokan globális valutaháborúként értelmeznek. Japán a több mint egy évtizede tartó defláció ellen küzd az eszközzel, az Egyesült Államokat viszont többen támadták azzal, hogy csak a gazdasági növekedés gyorsítására és a versenyképesség javítására akarták leértékelni a dollárt. (Ezek a vádak kevéssé igazolhatók.)
A forint azonban nem fejlett piaci deviza, vagyis teljesen másképp viselkedik a tőkeáramlás megfordulására, mint a dollár vagy a jen. Az USA vagy Japán nem csupán saját valutaárfolyamát tudja befolyásolni, a világ minden táján hullámokat vernek az intézkedések. A Federal Reserve pénznyomtatása éveken át támogatta a magasabb kamatozású, kockázatosabb eszközöket, így a forintot is, jövőre azonban változhat a széljárás.
A Fed elkezdheti emelni a 0-0,25 százalékos alapkamatát – erre a válság kirobbanása óta nem volt példa –, ami miatt a befektetők csökkenthetik a feltörekvő piaci kitettségüket. A lépés gyengítheti a forintot is, bár a hazai deviza mellett szól, hogy jól vészelte át az amerikai jegybank kötvényvásárlási programjának leépítését. Mindez, valamint a nulla százalékos hazai infláció elegendő érv lehet a kormánynak, hogy egy kicsit gyengítse a forintot.
A baj csak az, hogy ettől még nem lesz magasabb a hazai hozzáadott érték. Az exporttermékeink nagyobb része importból származik, vagyis a forint esése nem javít túl sokat a versenyképességen. A leértékelődésből adódó infláció viszont emelheti az importtermékek árát, ami az éppen csak magára találó belső kereslet növekedésének gátja lehet. Innen nézve már egyre kevésbé tűnik jónak egy hirtelen árfolyamgyengülés. Vagyis a „nagyok háborújába” nem biztos, hogy Magyarországnak is be kellene szállni, bár tudjuk, hogy a kormány nem szívesen marad ki egy ilyen harcból. Jobb lenne mégis a partvonalról figyelni, hiszen a lakossági devizahitelek eltűnésével még megmarad az állam devizahitele, másrészt vigyázni kellene az éppen csak megszilárduló alacsony hazai inflációs környezetre.
A gazdaságpolitika új iránya ezért még izgalmasabb lehet az elmúlt években látott, mára megszokottá vált lépéseknél. A külföldi cégek a számos teher ellenére kitartottak Magyarország mellett, de csak azért, mert azt gondolják, hogy a kedvezőtlen magyar környezet nem tart örökké. A növekedési áldozatokat már elszenvedte az ország, persze, romolhatnak még a kilátások, ha a piacellenes gazdaságpolitika tovább folytatódik. Ez azonban egy lassú folyamat, és azt túl lehet élni, hogy 3-4 százalék helyett átmenetileg 1-2 százalékos a potenciális növekedés. Ha viszont hirtelen elkezdik leértékelni a forintot, ami a pénzromlás megugrásával és az inflációs várakozások emelkedésével jár, akkor ki is csúszhat a gyeplő az árfolyammal játszadozók kezéből, és a forintból pillanatok alatt pengőt csinálhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.