BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Olaszország

Matteo Renzi: Olaszország teendői

Az egyszerűbb adózás segíti azokat, akik értéket teremtenek; így valószínűbb, hogy mindenki befizeti, amit kell - írja Olaszország miniszterelnöke.
2015.01.15., csütörtök 05:00

Európának 2015-ben továbbra is küzdenie kell a gazdasági válság hatásai ellen, egy olyan világban, amelyben folyamatosak a konfliktusok és megjelent az újfajta terrorizmus. De ne hagyjuk a pesszimizmust eluralkodni, ehelyett meggyőződésre és kitartásra van szükség, bízni kell abban, hogy a változás véghezvihető. Ez azonban nem magától értetődő: az utat a politikusoknak kell mutatniuk. Az éveken át uralkodó technokrata megközelítés után, amely nem hozott pozitív eredményt, szemléletváltásra van szükség. Az új olasz kormányzat – amelyet felerészben nők, felerészben férfiak alkotnak – a kezdetektől, 2014 februárjától ezt a célt tűzte ki maga elé. Világos stratégiánk van, és tudjuk azt is, hogyan érjünk el eredményt.

Fel fogjuk gyorsítani a már folyamatban lévő strukturális reformokat, kezdve az alkotmányos és intézményi reformokkal, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy Olaszországot egyszerűbbé, ötletesebbé és versenyképesebbé tegyük, hogy képes legyen időben reagálni a társadalmi változásokra. Céljaink között szerepel egy olyan választási törvény, amelynek alapján az egyértelmű győztes világos többsége birtokában stabil kormányzásra lesz képes; és új felépítésű alkotmányt tervezünk egykamarás törvényhozással, és kiegyensúlyozottabb erőviszonyokat a központi és helyi hatóságok között. Külföldi partnereinkkel való találkozásaink során is gyakran fölmerül, hogy ezek megléte komolyan segítheti a gazdaság növekedését.

Eközben nem hagyjuk félbe a szociális és gazdasági reformokat sem. Ismerjük az Olaszországot visszatartó strukturális nehézségeket: elsősorban az évtizedek alatt felhalmozódott magas államadósságot és a túlburjánzó, rossz hatékonysággal működő közigazgatást. Évekig recesszióban éltünk, de 2014-ben megállítottuk a visszaesést. Ez azonban nem elég, célunk az újbóli növekedés. Ennek elérése érdekében a stratégiánk több területet ölel át.

Új közigazgatási rendszer kialakításába fogtunk, amellyel, hála a digitalizációnak, a háztartások és a cégek időt és más erőforrásokat takaríthatnak meg. Sürgős intézkedéseket hoztunk a polgári peres eljárások felgyorsítására – célunk az eljárások hosszának megfelezése –, ami szintén hatással lesz a gazdaságra. Tudjuk, hogy ez igen fontos a külföldi befektetők számára. 2014-ben újra elkezdtük országunkba vonzani a külföldi tőkét; ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően Olaszország vonzereje 2015-ben tovább erősödik.

Ami a pénzügyi rendszert illeti, már harmincmillió állampolgár fogja kitöltve kézhez kapni az adóbevallását. Az egyszerűbb adózás segíti azokat, akik értéket teremtenek; így valószínűbb, hogy mindenki befizeti, amit kell. Továbbra is csökkenteni fogjuk a munkavállalók és a cégek adóit. Feltett szándékunk, hogy 11 millió munkavállaló kapjon havi 80 euró (102 dollár) adókedvezményt, és a cégek adóterheit is tovább enyhítjük, noha ezen adók némelyike már 2014-ben is 10 százalékkal csökkent.

A munkahelyteremtés, különösen a fiatalok foglalkoztatása, sürgős kihívás Olaszország és egész Európa számára. Olaszországban átfogó munkaerő-piaci reformba fogtunk. A reform egyetlen egységes, határozatlan időre kötött, a jogokat kiterjesztő munkaszerződésen alapul, amelynek értelmében azok, akik elvesztik a munkájukat (különösen a nők), nagyobb biztonságot élveznek majd, a cégeket pedig különböző ösztönzőkkel serkentjük új munkaerő felvételére. Olaszországban ez bátor, alapvető változtatás.

Végül, de nem utolsósorban, 2015 az oktatást is forradalmasítani fogja. Nyilvános egyeztetést tartottunk a tanárok, szülők és diákok részvételével; a következő iskolaévben alapvető átalakulás megy végbe az olasz iskolákban. A jövőbe fektetünk be: a holnap Olaszországa a ma iskolájában születik meg. Megmutatjuk a világnak, hogy Olaszország valóban átalakulóban van, egészséges és példaértékű. 2015-ben világkiállítást rendezünk Milánóban, amely rendkívüli lehetőség arra, hogy megmutathassuk a világnak és látogatók millióinak Itália képességeit, egyidejűleg több milliárd eurónyi erőforrást mozgassunk meg, és tízezrek számára teremtsünk munkahelyeket.

Vissza kívánunk térni a növekedéshez, és ez sikerülni fog. Szükséges, hogy Európa is elkötelezetten összpontosítson a növekedés és a munkahelyek kérdésére. Európa ma stagnál. Az új bizottság 300 milliárd euróból szeretné új irányba fordítani a kontinens szekerét. Mi mindent meg fogunk tenni, hogy ez így is legyen, a bankrendszert pedig arra kérjük majd, hogy a gazdasági növekedés érdekében az Európai Központi Bank által felszabadított 200 milliárd eurót a cégeknek és a családoknak juttassa el.

Európa azonban sokkal több, mint puszta gazdaságtan. Még visszatérhetünk, és vissza is kell térnünk az alapító atyák álmához. A világnak olyan Európára van szüksége, amely hisz az értékeiben, mindenekelőtt a béke iránti elkötelezettségében, és amely gazdasági hatalmán és azon is túl döntő szerepet játszik a világrend fenntartásában egy olyan törékeny időszakban is, amikor mindannyiunknak több felelősséget kell vállalnunk. 2015-ben Európában mi pontosan ezt fogjuk tenni. Egy évünk van, ne hagyjunk egyetlen napot se veszendőbe menni!

A cikk a The Economist és a Népszabadság „A világ 2015-ben” című kiadványában

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.