A választások után csaknem egy évvel képesek lehetünk értékelni az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának eredményeit. Nem becslésekre, jóslatokra alapozunk: ismerjük a 2014-es számokat – ha még nem is tekinthetjük azokat teljesen véglegesnek. Például csak kiderült, hogy 2011-ben nem rekordtöbblet, hanem rekordhiány volt, mert a magánpénztárak államosítását mégse lehetett úgy elszámolni.
Látszik: a kormány számára a 2011-ig tartó időszak elveszett, az akkor kényszerűségből elhatározott brutális kiigazítás viszont eredményes volt. A költségvetési stabilizáció mellé ma már viszonylag gyors növekedés és alacsony infláció társul. Az unortodox gazdaságpolitika magyarázata szerint ennek oka, hogy a hiányt a fogyasztási adók emelésével sikerült csökkenteni, ami a legkevésbé korlátozza a lehetséges intézkedések közül a növekedést. A kiadások mérséklését ez a megfontolás eleve elveti, ennek keresletcsökkentő hatása miatt nem is gondol a (politikailag kétségkívül kényelmetlenebb) megoldásra, és bizonyítja, hogy más adók emelése esetén a növekedési áldozat nagyobb lett volna.
Ez a politika azonban korlátos: ha az állam akar a növekedés motorja lenni, egyre többet kell elvennie a gazdaságtól, hogy ezt fedezni tudja. Ördögi kör: minél jobban segítené az állam a bővülést, annál inkább korlátozza azt – akkor is, ha a legkevésbé káros adókat veti ki. Ennek csak akkor lehet vége, ha egyszer – mint az önindítónak – sikerül felpörgetni a gazdaságot, hogy magától is nőjön.
A tavalyi adatokból egyelőre csak az látszik, hogy a gazdaság kapott némi plusz lökést kívülről az uniós forrásbeáramlások és az olajárak csökkenésének formájában. Az idei (de leginkább a jövő) év kérdése az, hogy sikerül-e a mutatvány, és beindul-e a motor. Mert ha nem, akkor egyszerre találhatjuk szembe magunkat az uniós pénzfolyam apadásával, a külső körülmények negatív változásával és azzal, hogy az állam nem bírja tovább az önindítózást, mert lemerült az akksi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.