BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
EKB

Barbárok sikere

2015.07.31., péntek 05:00

„Még mindig maradt annyi barbarizmus a legcivilizáltabb nemzetek közötti kapcsolatokban is, hogy majdnem az összes ország úgy kívánja hangsúlyozni nemzeti mivoltát, hogy önmaga és szomszédai nagy kényelmetlenségére önálló valutát használ” – mondta még 1848-ban John Stuart Mill. Az angol filozófus és közgazdász gondolataival összhangban másfél évszázaddal később megalkották az eurózónát, véget vetve a „barbarizmus” hosszú időszakának.

A közös valuta bevezetésétől eltelt másfél évtized alapján azonban úgy tűnik, hogy a barbarizmus időszakában látott dinamikus gazdasági növekedés sok országban teljesen eltűnt. A közös pénz nemhogy konvergenciát okozott volna, hanem a divergenciát erősítette a relatíve alacsonyabb fejlettségű, úgynevezett periferikus euróövezeti országokban.

És most nem csak a görögökről van szó. Az olyan nagy gazdaságok, mint Spanyolország vagy Olaszország sem állíthatják biztosan az elmúlt 15 év alapján, hogy jobban jártak a belépéssel, mint ha a valutaunión kívül maradtak volna. Korábban mindenki az euró adta stabilitásról beszélt, és arról, hogy a belépés a gyorsabb növekedés záloga. A válság előtt valóban úgy tűnt, hogy ez igaz: az alacsonyabb fejlettségű országok gyorsabban növekedtek, részben az alacsony kamatok nyújtotta előnyök miatt. Mindez eltérő méretű lufikat pumpált az egyes országokban, amelyeknek a kidurranását az eurózóna nem tudta kezelni.

Az euró egészen idén márciusig – amíg az EKB el nem indította az eszközvásárlási programját – a legtöbb esetben úgy viselkedett, mint korábban a német márka. A fejlett piaci devizaként viselkedő fizetőeszköz miatt azonban a válság sokkal súlyosabb következményekkel járt a gyengéknél, a PIIGS-nek (Portugália, Írország, Olaszország, Görögország és Spanyolország), vagyis disznóknak gúnyolt tagországokban.

Az euró történetének érdekessége, hogy azok az országok gyorsabban növekedtek, amelyek nem vezették be a közös pénzt. A szomszédaik és önmaguk számára okozott kényelmetlenség a barbarizmus mellett a siker egyik záloga is lehetett.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.