Megszületett az autóhitelek és a devizaalapú személyi kölcsönök forintosításáról szóló kormánydöntés, és a kabinet bejelentése nyomán minden érintett megkönnyebbülhet. Az adósok azért, mert végül csak kapnak némi kedvezményt, mégsem tisztán piaci alapon váltják át a tartozásukat. A kormány azért, mert most már tényleg rezzenéstelen arccal elmondhatja magáról, hogy teljesen úrrá lett a devizahitelesek problémáin, hiszen ezután csak az marad devizaadós, aki tényleg akar. Végül a piaci szereplők – bankok, lízingcégek – pedig azért, mert végül nem kaptak akkora terhet a nyakukba (immár a sokadikat), amelyet ne tudnának súlyos következmények nélkül elviselni.
Ennek megfelelően nem kizárólag azért történelmi ez a lépés, mert ennek révén gyakorlatilag teljesen sikerült felszámolni a pénzügyi rendszerben lévő devizakockázatot, hanem azért is, mert hosszú idő után először egy olyan, a pénzügyi szektor szempontjából fajsúlyosabb döntést sikerült hozni, amellyel maguk az érintettek is egyetértettek. Mert igaz ugyan, hogy a bankok és a lízingcégek újabb forintmilliárdokat kénytelenek odaírni a költségoldalra, ám ennek révén az utolsó jelentősebb tételnél is sikerült elérni a „tiszta lap” állapotát, így a cégek végre azzal foglalkozhatnak, amivel kellene, vagyis az igencsak mérsékelt volumenekkel működő piac feltámasztásával.
Mindezek alapján azt is el lehet nézni a kabinetnek, hogy az autóhiteles forintosítás már inkább tekinthető elvi, mint racionális döntésnek. A 300 milliárdnyi érintett állomány ugyanis a lakossági hitelek nagyjából öt százalékát jelenti, vagyis nem tekinthető óriási méretű kockázatnak, ráadásul figyelembe kell venni azt is, hogy ezek a szerződések gyors ütemben járnak le, hiszen többségüket tíz év alatti futamidőre kötötték egykoron. A forintosítás mögötti PR-töltet legyen ugyanakkor a legnagyobb gond: ha ezek után már tényleg hagyja a kormányzat, hogy nyugodtan működjön a piac, ennyit igazán elnézhetünk neki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.