Ha a kormányzat elgondolásaiból a két napirenden lévő program – Paks II. és az olimpia megrendezése – 2025-ig valóra válna, akkor minimum 6-7 ezer milliárd forintos befektetés terhelné a magyar gazdaságot. Sőt miután mind az atomerőmű-építés, mind az olimpiai rendezés tervezett költségeit a tényleges megvalósítási kiadások jelentősen meg szokták haladni, nagy valószínűséggel örömünkre szolgálhatna, ha a két programot 10 ezer milliárd forint alatt megúszhatnánk.
A magyar költségvetés aligha lehet képes az évtizedes hiánypozícióból 2025-ig tartósan kilábalni, így a két projekt költségeinek döntő részét hitelből kellene finanszírozni. A magyar gazdaság jelenlegi GDP-je folyó áron 32 ezer milliárd forint, az egyévi beruházási lehetőség pedig 5-6 ezer milliárdra tehető. A következő évtizedben tehát a két projekt költsége két év teljes beruházásával egyenlő.
További fontos körülmény, hogy a magyar adósságállomány az utóbbi években a GDP 80 százaléka körül ingadozik (kis ügyeskedésekkel 2014 végére sikerült 77 százalékra mérsékelni, időközben azonban ismét 80 százalék közelébe került). Be kell látnunk, hogy az adósságállomány csökkentése még 3 százalékos költségvetési hiány alatt és 3 százalékot meghaladó növekedéssel sem egyszerű. A tervezett két program megvalósítása esetén pedig – a kreatív elszámolásoktól függetlenül – 2025-ig inkább további emelkedés valószínűsíthető, csökkentése pedig inkább csak ábránd. A 80 százalékos államadósság-ráta esetén és 3 százalék körüli kamatot feltételezve a remélhető évi átlagos 2-2,5 százalékos gazdasági növekedés hozadékát a kamatok gyakorlatilag felemésztik.
Az adott és a 2025-ig várható gazdasági helyzetünkben a megvalósítani szándékolt két projekt nem igazán segíti gazdasági felzárkózásunkat, a modernizációs folyamatok felgyorsulását és a jólét érezhető javulását. Sőt ezen mindenki által óhajtott célok ellenébe hatnak.
A körvonalazódó nagyságrendek is ijesztőek, így megfontolásra késztetnek, de gazdasági értelemben igazából a részletek érzékeltethetik a készülő katasztrófát. Nyilvánvaló, hogy mindkét fejlesztési célkitűzés még a gazdag országok számára is kivételesen nagy befektetés, ráadásul megtérülésük rendkívül hosszú idő. Az olimpia esetében inkább presztízsberuházásról van szó, így a gazdag országok számára ígérhet nehezen számszerűsíthető előnyöket, de az eladósodott, kevésbé fejlett és felzárkózni kívánó Magyarország számára a presztízs oltárán nem áldozható fel több ezer milliárdos befektetés. Paks II.-nél is arról lehet szó, hogy a jövő nagyon kedvező alakulásának esetén közel teljes kihasználás mellett és drámai áremelkedést feltételezve van remény 60 év múlva a beruházás esetleges megtérülésére. De 60 évre elásni a teljes bizonytalanságot jelentő presztízs miatt mintegy 10 ezer milliárd forintot több mint kockázatos.
A szokásos hivatalos ellenvetés, hogy az építkezések időszakában a GDP bővülése, a foglalkoztatottság javulása és a jólét növekedése részben kompenzálhatja az esetleges hátrányokat. Önmagában értelmezve az ilyen jellegű beruházásokat, ebben a felvetésben van némi igazság. De ha abból indulunk ki, hogy az üzleti beruházásoktól elvárt megtérülés átlagban 7-8 év, innovatív tevékenység esetében – például az infokommunikációs szektorban – 3-4 év, akkor a 60 éves megtérülési idő vagy a gazdasági értelemben meg nem térülő beruházások mégiscsak gondolkodóba ejtenek. Ráadásul a napirenden lévő beruházások egyedi jellegükből és sajátos összetettségükből adódóan az átlagnál jóval import- és anyag-energiaigényesek, ami a magyar gazdaság ismert gyenge pontja.
Ha a „sokat akar a szarka, de…” közmondás csak a realitásoktól elrugaszkodó gazdaságpolitikát jellemezné, talán elviselhetnénk, de mögötte egy nemzetgazdaság romlásának körvonalai rajzolódnak ki: gazdasági felzárkózásunk tartósan megrekedhet, a kelet-európai országokhoz képest beindult gazdasági leszakadásunk erősödhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.