Egészen kiváló lehetett volna az idei év a mezőgazdaságban, de nem lett az – röviden így foglalható össze az agrárium idei teljesítménye. A zöldség-gyümölcs ágazat tavasszal rekordévre számított, a természeti csapások sora ezt „csak” átlagosra mérsékelte. Az ország egyes részein ráadásul a sok eső nehezítette a betakarítást, némi fagy és minimális jégkár is adódott.
Jó közepes a gabonatermés is, ám a rosszkor érkezett csapadék miatt a minőség nem alakult úgy, ahogy azt korábban várták volna a termelők. Idén a búza többsége ráadásul gyengébb, csupán takarmányminőségű, az összes termésnek csak kevesebb mint fele étkezési minőségű.
Külön probléma, hogy lényegében minden területet, a növénytermesztést és az állattenyésztést is áthatja az alacsony felvásárlási árak okozta jövedelemkiesés. A gabonaárak világszerte alacsonyak, részben az északi féltekén betakarítás alatt lévő jó termések, részben a kifejezetten nagymértékű globális készletek miatt. A világméretű gabonabőség egyben tartósan alacsony árakat is vetít előre, a szakértők és a piaci szereplők is megegyeznek abban, hogy nagyobb áremelkedés nem várható a belátható jövőben – a termelők legnagyobb bánatára.
Az elmúlt másfél évben tüntetéseket szervező termelői szervezetek rámutattak: az EU-ban gazdaságok ezrei mentek tönkre, és csak Franciaországban százával lesznek öngyilkosok a tejtermelők.
Egyedül a sertéságazatnak van esélye óvatos bizakodásra. A sertéspiaci válság elhúzódó áresést eredményezett, amelynek mélypontján 10-15 éve nem látott árak alakultak ki. Bár ünnepelni még korai lenne, de kétségkívül igaz, hogy a korábban nagy gondokkal küszködő uniós sertéspiac a jelek szerint lassan normalizálódni kezd, az élő állatok felvásárlási ára pedig érdemben emelkedni tudott az elmúlt hetekben. A változások fő oka, hogy új exportcélpontokat találtak a piaci szereplők, és ezzel felértékelődött az ázsiai vevők szerepe.
Hogyan alakul az idei agrárév?
Éder Tamás,az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke:
Jó közepes évünk lehet a mezőgazdaságban. A gabonaárak ugyan inkább alacsony szinteken mozognak, ám ehhez viszonylag jó hozamok társulhatnak. Mindez együtt elfogadható helyzetet teremt, olyan ugyanis ritkán van, hogy egy időben jók a növénytermesztés hozamai és a felvásárlási árak is. Jelenleg nem látni olyan tényezőt, amely a növénytermesztésben érdemben befolyásolná, növelné az árakat a közeljövőben. Az állattartásban még változik a helyzet. Egyelőre az látható, hogy a korábban komoly nehézségeket megélt sertéságazatban normalizálódik a helyzet azzal, hogy az élő állatok felvásárlási árai növekedtek. A tejágazatban ez még várat magára, ám a jelek szerint már itt is elindult egy piaci korrekció.
Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója:
Sajnos a tejágazat továbbra is nagy problémákkal küzd, a szereplők még mindig arra várnak, hogy emelkedjenek az árak. Amíg ugyanis a tejtermelők által kapott felvásárlási és a feldolgozókat illető átadási árak nem emelkednek, nem lesz változás. Látható, hogy a tej azonnali piacán már elindultak felfelé az árak, és kedvező hírek érkeznek az uniós sajtpiacról, valamint az exportról is. Itthon azonban még mindig nem emelkednek az árak, a kereskedelem egyelőre nem partner ebben. Márpedig a jelenlegi 65 forint körüli kilogrammonkénti felvásárlási ár nagyon messze van a minimum 90 forintos önköltségi ártól. Ezeken az árszinteken még támogatásokkal együtt sem érhető el nyereség.
Raskó György agrárközgazdász:
Az idei esztendő rossz év lesz a mezőgazdaságban, legalábbis, ami a jövedelmezőséget illeti. Ennek oka, hogy számos mezőgazdasági termék ára kifejezetten alacsony szinteken mozog. A tej ára kirívóan alacsony, és az élő sertés ára is csupán az elmúlt hetekben emelkedett érdemben. Ez utóbbinak az esetében a korábbi állománycsökkenés miatt sem várható nyereség, nincs mit eladni. A gabonaféléket illetően hiába van jó termés, ha az árak rég nem látott mélységben vannak. A jelek szerint várhatóan a kukorica ára is alacsony marad, vagyis a most előre jelzett jó termés ellenére sem lesz érdemi jövedelem ezen a növényen. Összességében elmondható, hogy az átlagszinten termelő gazdáknak nem lesz nyereségük idén.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökhelyettese:
Idén közepes termésre számítunk a gabonaféléket illetően, ám több probléma is akad. Az aratás idején, tehát meglehetősen rosszkor jött eső a még kint lévő termés beltartalmi értékeit csökkentette, vagyis a minőség elmarad a korábban várttól. Komoly gond az is, hogy az árak rendkívül alacsonyak, ezért a leghatékonyabban termelő szereplők is csupán nullára jönnek ki idén. A gazdák nagyobb része azonban veszteséget kénytelen elkönyvelni ebben az évben. Ezen csupán az változtathatna, ha a betárolt gabonának időközben felmenne az ára, és akkor a termelők a jó árak mellett tudnák értékesíteni a termést. Kérdéses ugyanakkor, hogy lesz-e áremelkedés az elkövetkező hónapokon belül.
Ledó Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke:
Márciusig úgy tűnt, hogy akár rekordéve is lehet a hazai zöldség-gyümölcs ágazatnak, hiszen meglehetősen ígéretesen alakultak a kezdeti feltételek. Sajnos azonban az áprilisi fagyok a várható termés negyedét-harmadát elvitték, összesen így mintegy 250-300 ezer tonnányi zöldség és gyümölcs nem érett be. A kiesés ellenére is átlagos évet vár most a szakma, az egyes országrészek és fajták között meglehetősen nagy szórással. Igaz ez azzal együtt is, hogy a nagy esőzések, a vihar- és jégkár is jelentős pusztítást végzett az ország egyes részein. Az eső ugyanakkor egyes növényi kultúráknak még jót is tett. Az átlagos termésmennyiség mellé összességében megfelelő minőség is társul, ezen a téren nincsenek problémáink.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.