BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Donald Trump

Mi lesz nyerő befektetés 2017-ben?

2017.01.16., hétfő 05:00

Tavaly jó évet zártak a tőzsdék annak ellenére, hogy a feltörekvő országok – legfőképp Kína – gazdasági növekedése és az olajárak jelentős ingadozása sok aggodalomra adott okot. Ráadásul lezajlott a Brexit-népszavazás, az olaszok az alkotmánymódosítás ellen voksoltak, és meglepetésre Donald Trump republikánus jelölt nyerte a választást az Egyesült Államokban. A kedvezőtlen híreket hamar elfelejtették a tőzsdék, a nem várt események bekövetkezésének pedig mégsem volt olyan pusztító hatása, mint ahogy sokan gondolták.

Az ázsiai pánik hamar elmúlt, a Brexit miatt nem omlott össze Nagy-Britannia gazdasága, és az olasz népszavazás sem okozott nagy galibát a kormányfő bukása ellenére sem – igaz, a bankszektornak össze kellett dobnia egy mentőcsomagot. Donald Trump megválasztása pedig éppen ellentétes hatással járt, mint amire sokan számítottak.

A tőzsdéken csak Trump-ralinak nevezett jelenséget az támogatja, hogy a republikánus politikustól a gazdaság költségvetési megtámogatását várják, így meglódulhat a GDP-növekedés, egyebek között az infrastruktúra-fejlesztési beruházások miatt. A piacok eddig leginkább a jó oldalát látták Trump elnökségének, de nincs kizárva, hogy intézkedéseivel ellentétes hatásokat is kivált – ilyen a protekcionizmus vagy a Kína elleni esetleges szankciók –, amelyek visszafogják a világkereskedelmet.

Nemcsak Trump lépései okozhatnak meglepetést a piacoknak 2017-ben, hanem a Brexit hatása is kísértheti a tőzsdéket, hiszen csak most kezdődnek meg a kilépési tárgyalások. Fontos kockázat a Federal Reserve kamatpolitikája is, bár a legtöbb szakértő arra számít, hogy az amerikai jegybank csak nagyon óvatosan normalizálja a kamatokat, ugyanakkor elkerülhetetlennek tűnik, hogy a feltörekvő piacokról tőkekivonást eredményezzen a szigorodó globális kamatkörnyezet.

Az Európai Központi Bank politikája sem lesz várhatóan annyira támogató, mint tavaly volt, de az eurójegybank még tovább hizlalja mérlegét a kötvényvásárlási programja során. A befektetők – és az egész EU – szempontjából kulcsfontosságú, hogy miként végződnek az európai, legfőképp a francia és a német választások. Az alapforgatókönyvek nem számolnak a szélsőségesebb erők győzelmével, ha ez mégis bekövetkezik, akkor nagymértékű ingadozások alakulhatnak ki a piacokon.



Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója
A 10 éves német állampapír hozamának emelkedésére számítok 2017-ben, ezért megfontolandó ezen kötvények rövidre eladása. A jelenlegi alacsony hozamszint részben azért alakulhatott ki, mert az eurózóna szétesésétől tartó befektetők német állampapírba menekültek, mert arra számítanak, hogy ha az euró után az ország visszatér a német márkára, az jelentősen felértékelődhet.

Ezt a felértékelődést remélik megnyerni a német állampapír megvásárlásával. Véleményem szerint az euróövezet egyben marad, a 2017-es francia és német választásokon sikerül az euroszkeptikus pártokat a hatalomtól távol tartani. Ha ez sikerül, valamint az infláció is némileg felpörög, akkor a hosszabb német állampapírok hozama könnyen 2 százalék fölé emelkedhet.

Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója
Idén szinte minden adott ahhoz, hogy újabb jó évük legyen a részvénypiacoknak. A globális növekedés gyorsulhat, az üzleti bizalom erős, az árazás és a pozicionáltság sem tűnik túlzottan veszélyesnek. A kötvénypiacokon megindult hozamemelkedési hullám miatt egyelőre csak a kötvénybefektetők feje fáj, a kockázatosabb eszközök piacain inkább az „egészség” jelének tekintik a normalizálódó kamatkörnyezetet.

A részvénypiacokkal kapcsolatban az általános optimizmust beárnyékolhatja, hogy egyes piacokon nagyon felfokozottak a várakozások, érdemes tehát szelektálni az egyes piacok között. Szerencsére Európában – ezen belül Közép-Európában, még közelebbről pedig Magyarországon is – kevésbé tűnik feszítettnek a részvények árazása.

Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere
Alapvetően kedvező évre számítok, emelkedő kamatkörnyezetre és gyorsuló gazdasági növekedésre van kilátás, ez pedig elsősorban a részvénypiacok számára lehet kedvező, a kötvénypiacoknak pedig negatív. A piacok az USA-ban pozitív forgatókönyvet áraznak, amely szerint Trump erőteljes gazdaságélénkítésre készül, ezzel szemben az európai részvénypiac lemaradó a gyengébb növekedés és a politikai bizonytalanság miatt.

Az idén esedékes holland, francia és német választás kedvező kimenetele esetén az európai részvénypiac felzárkózhat a tengerentúli piacokhoz. Hazai szinten idén már nem várunk a kötvénypiacon olyan jó teljesítményt, mint tavaly, mivel az emelkedő inflációs és kamatkörnyezet nem kedvez a kötvény típusú befektetéseknek.

Págyi Gergely, a CIB Alapkezelő senior portfóliómenedzsere
2017 fő mozgatórugója a részvénypiac szemszögéből az USA-kamatemelések és az EKB lazítási intézkedéseinek kifutása lesz. A GDP-növekedés felfelé ível, megjelenik az infláció mindkét gazdasági blokkban, melyre a jegybankok szigorítással fognak reagálni, ezért továbbra is a részvények lesznek a befektetők fókuszában.

A közép-európai részvényeket már nehéz alulárazottnak nevezni, de lehet fundamentálisan megalapozott sztorikat találni. Az egyik ilyen a Magyar Telekom, melynek készpénztermelő képessége emelkedő osztalékkifizetést is lehetővé tesz. A másik az emelkedő olajárakból profitáló román olajtársaság, az OMV Petrom. Ahogy a román részvénypiac közeledik az MSCI fejlődő piaci indexbe való felvételhez, úgy kerül fókuszba a román piac.

Pálfi György, az Aegon Befektetési Alapkezelő portfóliómenedzsere
Az emelkedő hozamkörnyezetben folytatódhat a bankvilág tavalyi, a második fél évben megindult jó teljesítménye. Ám jelentősebb extraprofit reményében az egyes szektorokon belül is érdemes szelektálni. Szűkebb földrajzi régiónkat tekintve – amely globálisan is előkelő helyezést foglal el a befektetési célpontok közt – az osztrák Raiffeisen már nem csődközeli árazáson forog.

Ha továbbra is hozza a várakozásokat, még bőven van benne felértékelődési potenciál. Szintén a hozamkörnyezet változásából profitáló szektor a biztosítói. Az Union- és ViennaLife-tulajdonos VIG és az Uniqa nyereségét megdobhatja, hogy az osztrák garantált hozamú életbiztosítások fedezetét magasabb kamatkörnyezetben könnyebben tudják kitermelni.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.