BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
gazdaságpolitika

A modern kori patrióta gazdaságpolitika kihívása és küldetése

Modern korunk alapvető elvárása a lépéstartás a folyamatos fejlődéssel. Vélemény.
2019.06.07., péntek 16:45

Modern korunk alapvető elvárása a lépéstartás a folyamatos fejlődéssel. A tudomány által kidolgozott és alkalmazott új eljárások viharos gyorsasággal jelennek meg a társadalom és a gazdaság minden szegmensében. Azok, akik nem képesek a haladásra, nem egyszerűen lemaradnak, hanem teret vesztenek. Ez a megállapítás egyaránt érvényes egyénekre, szervezetekre, de kormányzatokra és államokra is.

Számos példa bizonyítja, hogy az államok szuverenitását fenyegető külső és belső biztonsági kockázatok (ellenséges hírszerző tevékenység, terrorizmus, szervezett bűnözés, a gazdaság biztonságát fenyegető veszélyek, nemzeti piacok megszerzése, nemzeti fizetőeszközök elleni manipuláció, pénzmosás), továbbá a természeti, ipari, egészségügyi, sőt az élelmezési katasztrófák elhárítása csak pontos információkon alapuló kockázatelemzés, valamint arra alapuló stratégiai és operatív tervezés segítségével lehetséges.

Különösen igaz ez azokra az országokra, amelyeknek a gazdasági lehetőségei korlátozottak és szenzitívek, ezért rendkívül fontos, hogy a rendelkezésükre álló forrásokat tervszerűen és racionálisan használják fel, a gazdaság megerősítése céljából képesek legyenek a prioritások pontos meghatározására.

Korunk másik fontos jellemzője az információdömping, amely naponta éri az egyéneket, a szervezeteket, sőt a kormányzatot is, amelynek a döntéshozatalhoz a számára legrelevánsabbakat kell kiválasztania. Ezzel egyidejűleg mind nagyobb igény mutatkozik a különböző forrásokból származó nyílt és operatív információk beszerzésére, feldolgozására, majd meghatározott szempontok szerinti értékelésére, elemzésére. Az információ birtoklása mindig előnyt, sőt hatalmat biztosít azoknak, akik hozzáférnek, de fontosabb, hogy milyen a kapcsolat ezzel a jelenséggel, hogyan és miként tudjuk felhasználni nemzetgazdasági szinten.

Gondoljunk csak bele, hogy az emberiség a történelme során hányszor bizonyította, hogy egy-egy pontos értesülés, arra alapozott döntés meghatározhatja csaták és háborúk kimenetelét, országok sorsát, gazdasági jövőképét. Korunkat az információs forradalom korszakának is szokták nevezni. A ma emberének számtalan forrásból származó információ áll rendelkezésére, naponta annyi inger éri, mint száz évvel ezelőtt egy egész életen át.

Amikor Magyarország a kitörési pozícióit keresi, nem lehet elmenni a patrióta gazdaságpolitika mellett, amely racionalizálhatja az állam különböző területeinek működését, és befektetéssel ugyan, de szinte azonnali megtérüléssel hoz szemléletváltást és költséghatékonyságot.

A megfelelően kidolgozott és kellően átgondolt patrióta gazdaságpolitika a gazdaság dinamizálásában kulcsszerepet játszik. A piaci verseny szempontjából – akár a Magyar multi program – kedvező hatásfokkal szolgálja a verseny élénkítését, ha a tehetséges kis- és középvállalatok erősítése az elsődleges cél.

A költségvetési politika pontosan azért vértezi fel magát piacvédő, gazdasági patrióta funkciókkal, mert a gazdaságot és a biztonságot fenyegető veszélyek közepette korlátozódnak a globalizmus és az integráció térnyerésével szembeni tetterős nemzetállami eszközök alkalmazásának lehetőségei.

A patrióta gazdaságpolitika sajátossága, hogy a döntéseket mindenekelőtt az ország és a hazai gazdasági szereplők hosszú távú érdekei határozzák meg.

A globalizált versenyben való talpon maradás a nemzetállam szemszögéből gazdaságbiztonsági kérdéskör, ahol saját válaszokat kell adnunk ezekre a kihívásokra. Ez a modern kori patrióta gazdaságpolitika feladata és küldetése.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.