Az ország gazdasági növekedésének egyik meghatározó pillére az ipar teljesítménye, amely az elmúlt években nagyjából negyedét adta a nemzetgazdaság egészében realizált bruttó hozzáadott értéknek. Eredményességére nagy hatással van a döntően exportra termelő, külföldi irányítású leányvállalatok kibocsátása és a külpiaci kereslet alakulása.
Az ipari termelés volumene az elmúlt évben 5,4 százalékkal bővült, ez uniós szinten is kiemelkedő.
A legnagyobb súlyú iparág, a járműgyártás 29 százalékkal járult hozzá a feldolgozóipar termeléséhez 2019-ben. Széleskörű beszállítói összeköttetésein keresztül szoros kapcsolatban van számos más feldolgozóipari tevékenységgel, ezért a teljesítménye erősen meghatározza az egész ipari termelés alakulását. Termelésének volumene 9,8 százalékkal bővült 2018-hoz képest, ezen belül hasonlóan nagy súlyt képvisel a közúti gépjárművek gyártása és a közúti járművek alkatrészeinek gyártása, ahol 12, illetve 7 százalékos volt a növekedés.
Számos ipari beruházás folyik, ezek felfutása a termelői kapacitások, és ezáltal a növekedési pálya további bővülését vetíti előre. A fejlesztések meghatározó része a villamos berendezések gyártásának és a járműgyártásnak a területéhez kapcsolódott, amely többek között az elektromos hajtású gépjárművek sorozatgyártásának előkészítéséhez és az akkumulátorgyártó üzemek létesítéséhez kötődik. A szegmens termékei iránti kereslet bővülését jelzi, hogy a Magyarországon forgalomban levő személygépkocsi-állományon belül az elektromos és a hibrid meghajtásúak aránya 2019-re 1,4 százalékra, két év alatt több mint a duplájára nőtt.
A hazai járműgyártáson belül az összeszerelő üzemek dominálnak, amelyek azonban alacsony hozzáadott értéket képviselnek.
Az iparág által előállított hozzáadott érték aránya a kibocsátásból mindössze 19 százalék volt 2018-ban. A jövőben több magas hozzáadott értéket termelő, innovatív részfolyamat betelepítése a cél – ezt mára több ágazati és szakpolitikai törekvés is támogatja.
A negyedik ipari forradalom (ipar 4.0) idejét éljük, a technológiai fejlődés középpontjában a digitalizáció, a dolgok hálózatba kötése és hálózaton keresztüli kommunikációja (internet of things) áll.
Ahhoz, hogy az iparunk sikeres szereplője legyen a digitális transzformációnak, ki kell használnunk a digitalizáció által nyújtott lehetőségeket.
Ehhez elengedhetetlen a szakpolitikák, a vállalati és a kutatói szféra közötti együttműködés, mint amilyen például a Mesterséges Intelligencia Koalíció tevékenysége.
A hazai ipari üzemekben a termelés számottevő része az ösztönző befektetési környezetnek és a jól képzett, megbízható munkaerőnek köszönhetően már most is csúcstechnológiát képviselő gépekkel, berendezésekkel zajlik.
A high-tech szektor hozzáadott értékének részesedése a feldolgozóiparon belül az unió tagországai közül az egyik legmagasabb, 57 százalék volt 2017-ben.
A termelékenység és a hatékonyság javítása érdekében egyre szélesebb körben alkalmaznak ipari robotokat, Magyarországon a nagyvállalatok csaknem negyede, ami meghaladja az uniós átlagot. A feldolgozóipar – tíz foglalkoztatottat meghaladó – vállalkozásainak 10 százaléka használt ilyen technológiát 2018-ban, az uniós átlag ennél több, 16 százalék. A relatív hátrány leküzdéséhez a kis- és középvállalkozások modernizációja szükséges, amit több program támogat, például a Beszállítófejlesztési program, az Irinyi-terv vagy a Magyar multi program.
Kiemelt cél, hogy a Magyarországon befektető külföldi vállalatok az innovatív fejlesztési folyamatok esetén is lehetőséget lássanak az országban.
Az utóbbi években több területen is előrelépés történt, új kutatás-fejlesztési kapacitások létesültek. Ilyen például az intelligens közlekedési rendszerek tesztelésére megalakult Zalai Önvezető Jármű Klaszter is.
Ha élni tudunk a digitális forradalom által kínált lehetőségekkel, hatékony, innovatív, magasabb hozzáadott értéket termelő iparszerkezet alakulhat ki, ami nagymértékben javítja az ország versenyképességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.