Az egyik legrejtélyesebb árupiaci termék a világpiacon az uránium, amely a nukleárisenergia-termelés alapja. Ha csak a nem szakmai sajtóból tájékozódik, az a szinte már bevett kép alakul ki az emberben, hogy ez egy leszálló ágban levő energiahordozó és egyben energiatermelési mód, hiszen az egyre terjedő zöld- és újhasznosítható (renewable) energetikai megoldások hamarosan átveszik az uralmat, ráadásul még olcsóbbak is.
Az a gond, hogy mindebből egy szó sem igaz. Ez a felületes kép hamis. Mint az árupiacokon érdekelt elemző, az év első felében alaposabban körülnéztem ezen a piacon. Magam is meglepődtem, milyen folyamatok zajlanak a felszín alatt. A legfontosabb tény, amelyről megint csak keveset hallunk, hogy
minden fejlett ipari gazdaságnak szüksége van egy úgynevezett 24/7 base-load, azaz folyamatosan rendelkezésre álló és megbízható alap-energiatermelésre, amely nem függ olyan külső, nem tervezhető tényezőktől, mint a napsütés, a szél, az árapály.
Vagyis épp azoktól, amelyek a zöld-, más néven a megújulóenergia-termelés alapját adják.
Az ilyen alap-energiatermelés hagyományos forrásai a szénhidrogének voltak az ipari forradalom óta. A múlt század ötvenes éveitől jött be a nukleárisenergia-termelés. A 21. századra azonban megváltoztak az elvárások. Az addigi, folyamatosságra és megbízhatóságra vonatkozó elváráshoz hozzájött a működés közbeni (relatív) tisztaság igénye is. Ennek az elvárásmixnek jelenleg csak a nukleárisenergia-termelés tud megfelelni.
Ez elégíti ki a világ elektromosenergia-igényének a 11 százalékát, és ezen belül a kibocsátásmentes elektromosenergia-termelés java részét. Több ország is elsősorban ezen az alapon valósítja meg energiatermelését: vezet Franciaország (70 százalék), Magyarország a nemzetközi élbolyban van 50 százalékkal, és az Amerikai Egyesült Államokban is 20 százalékos az arány.
Ha ténylegesen és globális szinten tenni akarunk valamit a felmelegedés ellen, de közben termelni akarunk, és ellátni az egyre növekvő népességet elektromos energiával, akkor egyszerűen nincs más megoldás, mint a nukleárisenergia-termelés.
Nagyszerű dolog a zöldenergia térnyerése, ami egyben további technikai innovációkat is gerjeszt, vagyis ezen a vonalon is táplálja a fejlődést. Éppen zöld jellegénél fogva nagyban függ azonban a természeti erőktől, vagyis nem alkalmas a 24/7 alap-energiatermelés feladatainak átvételére. Alkalmas a kiegészítésére, a csúcskapacitások kezelésére, kisebb közösségek energiaigényének részbeni kielégítésére, különösen törékenyebb természeti környezetekben (nemzeti parkok, tengerpartok, vadállomány közelében).
Vagyis színesíti az energetikai palettát, de nem veszi át.
Ezt a gondolatmenetet egyre többen követik. És nemcsak iparági elemzők (akiknek a hangja szűk körben hallatszik), hanem közismert, korábban atomenergia-ellenes környezetvédők is mintha kezdenének ráébredni a modern világ realitásaira, s ezen belül a nukleárisenergia-termelés kínálta pragmatikus megoldásokra.
Egy ismert példa az a Michael Schellenberg, akinek a Time magazin 2008-ban a környezet hőse címet adományozta. Már ő is a nukleáris energia támogatói közé tartozik. Ami megfogott a példájában, hogy úgy gondolkozik, mint az objektív elemzők. Az elmúlt évtizedben elfogulatlanul sorra vette a valós életben látható példákat és tényeket. És ezek alapján változtatta meg a véleményét. De mely tények alapján mondtuk már hosszabb ideje a szakmában, hogy – szemben a divatos közfelfogással – nem áldozott le a nukleáris energiatermelés napja? Sőt. Mintha reneszánszát kezdené élni.
Rengeteg folyamat van szerte a világban, de nekünk, európai lakosoknak talán a legtanulságosabb és egyben legegyértelműbb a német és a francia példa elemzése. A 2011-es fukusimai reaktorbalesetet követően a német kormány bejelentette, hogy fokozatosan kivezeti a nukleárisenergia-termelést, és áttér a zöld- és megújulóenergia-termelésre.
Nos, a németek ezt követően tényleg nekiláttak. Leállították reaktoraikat, hatalmas pofont adva ezzel iparuknak az első körben. Az így kieső elektromos áramot a csúcsáramárakon megvett francia (javarészt nukleáris eredetű) árammal pótolták, valamint az orosz földgáz fokozott használatával, ami egyrészt szintén drága volt, másrészt geopolitikai sérülékenységhez vezetett. Mostanra immár csillagászati összeget: 160 milliárd eurót invesztáltak megújulóenergia-forrásokba, a szél- és a napenergia felhasználásába.
Ez nem volt sikeres politika. Az innen nyert energiabetáplálás megbízhatatlan, alkalmatlan a hatalmas német ipar igényeinek folyamatos és megbízható kielégítésére. Ezért újraindították a lehető legszennyezőbb alap-energiatermelőket: a szén- és lignitalapú erőműveket. Ez nyilván minden, csak nem tiszta energia. Tiszta, de ugyanakkor nagyon drága a hatalmas beruházási és üzemeltetési költségek miatt a német zöldenergia-termelés. Az eredmény: a belföldön megtermelt elektromos áram egységének (kilowattóra) költsége kétszerese a franciáénak. Ráadásul az erre az egységre eső károsanyag-kibocsátás tízszerese (!) a franciáénak, amely 70 százalékban nukleáris forrású. Ez hússzoros hátrány a francia elektromos áramhoz képest.
A másik oldalon ott van persze a francia import, amely a hosszú távú szerződések hiánya miatt szintén drága, csakúgy, mint az orosz földgáz. Az eredmény, hogy a német állam ezt nem is igen meri bevallani a lakosságnak, ezért nem hárítja át rájuk az árkülönbözetet.
A rést állami támogatás tölti be, amely az utóbbi években már a német védelmi költségvetés felét teszi ki, évente húszmilliárd eurót.
A német és a francia energiapolitikát összehasonlítva látszik, hogy a német politika megbukott. A kibocsátás nemhogy nem tűnt el, hanem fokozódott. Mindeközben az áram költsége megduplázódott. Sem környezetvédelmi, sem iparpolitikai célt nem értek el, ellenkezőleg: a helyzet mindkét fronton rosszabbodott. Miért? Mert feladták a nukleáris energetikát.
Fontos látni továbbá, hogy
az úgynevezett energiasűrűség szempontjából is messze a nukleáris energia a jobb megoldás.
Ahogy haladtunk a fa-, majd széntüzelésen keresztül az olaj és a gáz felé, úgy növekedett ez a mutató. A nukleáris reaktorokban felhasznált uránium illeszkedik ebbe a történelmi folyamatba, hiszen itt a legmagasabb a tömegegységre jutó megtermelt energia (energiasűrűség). Ugyanakkor a megújuló források ismét nagyon szórt bázisú energiaforrást használnak, ami végül is ahhoz vezet (és ez sem zöld cél), hogy nagy földterületet és eszközállományt (épületek, gépek) kell felhasználni, a megtermelt energia egységére vetítve sokkal többet (akár több tízszer többet) mint egy hasonló energiakibocsátású nukleáris erőmű. Csak egy elég elrettentő példa:
jellemzően mind a nap-, mind a szélenergia 300-600-szor (!) akkora földterületet igényel, mint ugyanannyi energiát termelő nukleáris erőmű.
És ha van valami, ami korlátos és fogyatkozóban lévő erőforrás, akkor a szabad földterület az.
Éppen ezért nem véletlen, hogy világszinten valójában nem visszaszorul a nukleáris energia, hanem él, virul és terjeszkedik. Olyan nagy régiók, mint Kína, India, a Közel-Kelet és még néhány afrikai és dél-amerikai ország is sorra jönnek ki nukleáris erőművi bővítési programokkal. Az USA is hamarosan belevág nukleáris erőművi programjába az általános Trump-féle infrastrukturális program keretében. A helyzet ugyanis az, hogy a nagy ipari gazdaságokat és az ezekre jellemző nagy lakosságú városi központokat karbonszennyezés nélkül, megbízhatóan és folyamatosan energiával ellátni jelenleg csakis nukleáris forrásból lehetséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.