Lecsengőben a világjárvány? Avagy még csupán átmenetileg gyengült itt, és javában tombol ott? Lesz-e gyógyszer, oltóanyag ellene, és ha lesz, mikor, mennyire lesz hatásos, jelentkeznek-e esetleg ártó mellékhatások?
Kérdések, amelyek naponta merülnek föl vírus sújtotta világunkban. Mindeközben azonban már most készülnünk kell a jövőre, a gazdaságok felélesztésére, sőt megújítására, netán új pályákra állítására.
Kétségtelen, hogy a járvány új kérdéseket vetett fel, új problémákat kell megoldani, de továbbra is megmaradtak a korábbiak:
Ez utóbbiak tükrében tűnnek föl kedvező hírek is, hála a tudományos haladásnak és a hozzá szorosan kapcsolódó műszaki innovációnak.
Fontos és örömteli jelenség, hogy ezek nem álltak le a pandémia szorításában sem.
Itt most csak két ígéretes fejlesztést említek.
De előtte egy kis kitérő. E hasábokon már többször szóltam energetikai kérdésekről. Némi humoros felütéssel idézhetném a klasszikus kijelentést: bizony, most a helyzet fokozódik.
Ha tényleges a klímatudósok kimutatása, hogy Földünk légköre veszélyes mértékben és ütemben melegszik, akkor nem halogathatók folyamatos intézkedések. Látnunk kell, hogy például az életünk alapját jelentő, létszükségletű villamosenergia-termelésben – az egyre nagyobb mértékben terjedő alternatív-megújuló források (szél, napsugárzás, geotermia, tengermozgások) felhasználása mellett – még mindig igen jelentős arányú a környezetet terhelő szénerőművek termelése.
Ugyanakkor örvendetesen bővül a nukleáris energiatermelés, mi több, a hagyományos atomerőművek mellett nagy erőkkel kutatnak-fejlesztenek alternatív megoldásokat is.
A napjainkban a nukleáris technika fejlesztésében élen járó Oroszországban például nagy jelentőségű kezdeti lépések sikeréről számolnak be a világ első ólomhűtéses, gyorsneutronos reaktorának fejlesztése kapcsán. A szibériai Tomszki területen található, mintegy százezres lakosságú Szeverszk város Szibériai Kémiai Kombinátjában (SCC) dolgoznak a Breszt OD–300 zárt nukleáris ciklusú reaktor fejlesztésén.
A sokoldalú projektben több feladatot is meg akarnak oldani. Az egyik fűtőanyag előállítása gyorsreaktorokhoz, a másik ólomhűtéses gyorsreaktorokkal működő erőmű kialakítása, továbbá egy, a környezet védelme szempontjából igen lényeges feladat megoldása, amelynek keretében használt fűtőelemek kezelőmodulját dolgozzák ki.
Egy másik oroszországi csapat, a Titan–2 szakemberei az atomerőmű létesítéséhez és telepítéséhez szükséges építészeti és gépészeti egységek és rendszerek kidolgozását végzik. Az előkészítő munkálatokat már megkezdték, a téma fontosságát jelzi, hogy három műszakban dolgoznak.
Ha az SCC új megoldásokra törekvő projektje sikeres lesz – és remélhetőleg az lesz –, akkor azt mindenképpen a következő évtized eredményei közé kell számítanunk. Ugyanakkor már működő megvalósulásnak számít a világ első úszó atomerőműve. Május végén valós üzemelésbe lépett a nagy orosz tudós, Lomonoszov akadémikus nevét viselő, hajón úszó atomerőmű a zord északi Csukcs Autonóm Körzetben, Pevek városánál.
Az úszó atomerőműben két reaktor működik, amelyek 70 megawatt villamos teljesítményt szolgáltathatnak.
(Összehasonlításul: a mi meghosszabbított élettartamú paksi reaktoraink egyenként 500 megawatt teljesítményűek.)
Érdemes megemlékezni a hordozóhajóról is: 144 méter a hossza, 30 méter a szélessége, és 135 fős legénység szolgál rajta. A reaktorokba üzemanyagot csak három-, esetleg ötévente kell cserélni, és elég kedvező az élettartamuk: negyven év, sőt jók a kilátások arra, hogy ez további húsz évvel meghosszabbítható.
(Ismét egy összehasonlítás: a nálunk tervezett Paks II. modern reaktorai hatvanéves élettartamúak, és ez az idő modernizáló újításokkal akár húsz évvel meghosszabbítható.) Egyébként már tervezik az úszó reaktorok továbbfejlesztett változatát is.
Rendkívüli jelentőségű a mozgó atomerőmű működése.
Zord éghajlatú vidékek, amilyen a Csukcsföld, a rettenetes gulágok egykori térsége is, megbízható, egyenletes villamosenergia-ellátást kaphatnak, méghozzá a klímát káros kibocsátásokkal nem terhelő erőműből.
Hasonló jelentőségű lehet olyan, a civilizációtól távoli térségekben, ahol nehézkes vagy nincs is közvetlen rákapcsolódási lehetőség az adott ország hálózatára. Kiemelkedően fontos, hogy az úszó atomerőmű a tengervíz sótalanítására nagyon alkalmas.
Rendkívüli ennek a jelentősége, mert Földünk egyre növekvő lakossága már most számos helyen szűkölködik tiszta, fogyasztható vízben.
A Lomonoszov úszó atomerőmű társai akár napi 330 ezer köbméter tengervizet is képesek lehetnek sótalanítani.
E sorok írásakor még javában dúl Földünk egyes térségeiben a Covid–19-járvány, és ahol már megcsillannak a remények, mint nálunk, ott sem végleges a lecsengése.
Mindeközben semmivel sem gyengébbek a klímaváltozással összefüggő zord kilátások. Az utóbbival szembeni küzdelemben a sikereket éppen a civilizációnk meghatározó tényezőjét, joggal állíthatjuk, az alapját jelentő villamosenergia-ellátás új, nem vagy csak kevéssé szennyező megoldásai jelenthetik. A modern, biztonságos atomenergia-termelés e küzdelem meghatározó erejét képviseli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.