BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
defláció

Infláció vagy defláció: merre megyünk a nyitás után?

Soha nem látott mértékű pénzmennyiség kering a világgazdaságban, az idén eddig átlagosan 10 százalékkal nőtt éves bázison.
2020.07.10., péntek 16:23

Sokan sokféle aspektusból vizsgálták már a koronaválság utáni világot, de valahogy az infláció várható alakulásáról nem beszélünk eleget.

Pedig ez is kulcsfontosságú. Kulcsfontosságú a fogyasztók számára a rendelkezésre álló reáljövedelem szempontjából, kulcsfontosságú a vállalatok várható költségszintje miatt, és nem utolsósorban az állam számára is igen lényeges kérdés.

Nemcsak a büdzsé bevételeinek alakulása miatt, de az adósság szempontjából is kulcskérdés, hogy mit tartogat az infláció középtávon.

Ugyanúgy szólnak érvek a válság előtt látottnál magasabban vagy épp tartósan alacsonyabban ragadó infláció mellett. Vegyük most sorra ezeket, és nézzük meg, vajon mi következik mindebből a hazai középtávú áralakulás szempontjából.

A jelenlegi agresszív, példátlan mértékű globális monetáris és fiskális lazítás erős inflációs nyomást generálhat. Ez nem meglepő, hiszen ezeknek az intézkedéseknek alapvetően pont ez a céljuk. A jegybanki pénzteremtés a maximumon pörög, az egekbe emelve a pénzkínálatot: soha nem látott mértékű pénzmennyiség kering a világgazdaságban, az idén eddig átlagosan 10 százalékkal nőtt éves bázison.

Ráadásul ez már nem csak a nagy jegybankok játszótere:

a régiónkban is számos központi bank lépett a mennyiségi lazítás útjára, a többi között a lengyel és a magyar is.

Ezenfelül a gazdasági bezárkózásnak a termelési láncokra gyakorolt jövőbeli hatását is nyöghetjük. Ez a válság jól rávilágított a termelési struktúra hibái­ra, ami a globalizáció – amely maga deflációs hatású – mértékének csökkenéséhez vezethet, inflációs nyomást generálva és általános áremelkedést okozva. A nyersanyagpiacok is kivehetik a részüket az infláció felfuttatásából.

Ahogyan az olaj esetében már láttuk, igen gyorsan tud fordulni a szélirány. Ez várhatóan így lesz más nyersanyagok piacán is.

Ahogy erősödik a gazdaság, a nyersanyagárak túlzottan megemelkednek, vágtába kezdhetnek az ipari termelői árak, és mindez végül megjelenik a fogyasztói árakban is.

A tartósan magasabb infláció várhatóan először a nyersanyagimportra szoruló, a termelési láncokba mélyen integrált feltörekvő piacokon jelenhet meg. Ezt tovább erősítheti a leértékelődő fizetőeszközök hatása is. Mindezek alapján egyáltalán nem lenne meglepő, ha Magyarországon tartósan magasabb infláció alakulna ki.

Pontosabban visszatérne az a folyamat, amelyet maga a hazai jegybank is erősített a magas nyomású gazdaságra való törekvéssel.

Egyébként a magasabb inflációs cél egy ilyen válság után nem lenne ördögtől való, és nem is lenne egyedülálló. Az Egyesült Államok jegybankja, a Fed is abban lehet érdekelt, hogy elinflálja az egyre növekvő adósságát, vagyis tartósan laza monetáris politika és gyenge dollár jöhet, különösen, ha Trump marad az elnök.

Fotó: Kallus György

Az adósság monetizálása tehát Magyarország esetében sem feltétlenül lenne újdonság. A gyors növekedésre és inflációra építő, magas nyomású gazdaság így még valószínűbb, hogy velünk marad.

Ez a gazdaságpolitika már nemcsak a gyors felzárkózást hivatott segíteni, de a költségvetési politikának is nagy hasznot hajthat a válság miatt megugró államadósság gyorsabb leépítésében.

Ha szigorúan csak a proinflációs tényezőket nézzük, középtávon globálisan 4-6 százalékos inflációs rátára készülhetnénk, és hazánk ennek a sávnak inkább a felső részében helyezkedne el. Persze az éremnek van másik oldala is. A koronavírus-válság rövid távon alapvetően deflációs hatású, és ahogy a globális kereslet összeomlik, a maginflációs mutatók is erősen csökkennek.

Mindez magában hordoz egy tartósabb inflációs tehetetlenséget. A beragadó alacsony kereslet a vállalatokat – főleg a szolgáltató szektorban – árcsökkentésre kényszerítheti. A megemelkedő megtakarítási ráta, a tartósan csökkenő fogyasztás és a velünk maradó óvatossági motívum az infláció nagy ellensége.

Egyébként vélhetően pont ezt a tartós bizalmi sokkot akarja elkerülni az MNB azzal, hogy megpróbál optimizmust erőltetni és várakozásokat menedzselni. Ha ezekkel a dezinflációs hatásokkal is számolunk, még mindig úgy látom, hogy középtávon a 3-5 százalék körüli, vagyis inkább a jegybanki célok feletti infláció lehet reálisabb várakozás mind globálisan, mind Magyarországon.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.