Mindnyájan érzékeljük, hogy egyre súlyosbodó bajok jelentkeznek a világunkban, az emberiség fogyasztása meghaladja azt a mértéket, amit a Föld megújulóan biztosítani tud, és az ebből származó környezeti válságok megjelenésével a társadalmi feszültségek is növekednek. A nagy nemzetközi szervezetek évek óta kiemelten foglalkoznak a problémával. Az ENSZ 2015-ben adott ki egy 17 elemű listát azokról a fenntartható fejlődést meghatározó célokról, amelyeket szem előtt kell tartanunk, ha világunkat meg akarjuk őrizni az utódainknak. Ezek a „fenntartható fejlődés irányelvei”, avagy az SDG-k (Sustainable Development Goals).
A fenntartható fejlődés biztosítása több, mint a klímavédelem. A keskenyszájú orrszarvúkat nem lehet megmenteni a vadőrök felfegyverzésével, arra kell törekedni, hogy a helyiek ne kényszerüljenek orvvadászatra, a gazdag ázsiaiak pedig ne dőljenek be annak a blődségnek, hogy a szarvukból nyert por potencianövelő. Éppen ezért az SDG-listában a társadalom működését javító célok is helyet kaptak.
A biológiai sokszínűség megőrzése mellett, ami segíthet a koronavírushoz hasonló járványok elkerülésében, ott van a szegénység felszámolása, a társadalmi egyenlőtlenség csökkentése és az oktatáshoz való hozzáférés biztosítása is.
A társadalom szempontjából az egyik legfontosabb feladat, hogy a fenntarthatósági célok megvalósításához pénz is legyen, ezért magától értetődik, hogy a megtakarításokat, a felhalmozott tőkéket is érdekeltté kell tenni a világ megmentésében. A fenntartható gazdaság és a megtakarítások között szoros összefüggés van, mindkettő a jövőbe tett beruházás: ahhoz, hogy élvezni tudjuk a félretett pénzünket, fontos, hogy működő társadalmunk és élhető környezetünk legyen.
A befektetők sokszor szenvednek el súlyos veszteséget olyan okokból, amelyeket a pénzügyi jelentések nem jeleztek előre. A gazdaságtörténet része lett mára a VW botránya, ahol csaltak a dízelmotorok károsanyag-kibocsátási adataival. Amikor ez kiderült, nemcsak a cég, de az egész autóipar megszenvedte, a dízelmotoros személyautók gyártása többé már nem tért magához, és hamarosan el is fog tűnni, és persze a VW-részvényesek is futhattak a pénzük után.
Ma ha kiderül egy fogyasztási cikkeket gyártó cégről, hogy a beszállítója gyermekmunkát alkalmaz egy elmaradott régióban, vagy tisztítatlanul engedi ki a szennyvizét a gyárából, akkor a vásárlói bojkottálhatják a termékeit, ami a részvényárfolyamot is a mélybe taszíthatja (már meg sem kell várni a bojkottot, a hír hallatára bezuhan a részvény árfolyama). Vagy például a közelmúltban a #MeToo mozgalom, amelyet a filmmogul szexuális zaklatási ügye indított el, csődbe vitte a Weinstein Co. produkciós céget. Minden példa azonos okokra vezethető vissza: ezeknél a cégeknél nem törődtek a környezettel, az általuk okozott társadalmi problémákkal, mert ezek a kérdések nem szerepeltek kellő fontossággal a vállalatirányításban.
A befektetők viszont szeretnék elkerülni, hogy olyan vállalatok papírjait vegyék, amelyeknél ilyen kockázatok felmerülhetnek.
Ezeknek a kockázatoknak a mérésére szolgáló rendszer az ESG minősítés, amelynek során a környezettel (Enviroment) és a társadalmi felelősségvállalással (Social) kapcsolatosan, illetve a vállalatirányítás (Governance) minőségéről kell a cégeknek adatokat nyilvánosságra hozniuk, és ezeket a befektetők, a hatóságok vagy bárki más feldolgozhatja és értékelheti. Ezt teszi az Amundi is, amikor befektetési döntéseihez elkészíti mára már 10 000 vállalati és állami értékpapír-kibocsátó ESG minősítését. Minden egyes cégnél 16 általános és 21 ágazatspacifikus kérdéskört vizsgálnak, ehhez több száz adatot gyűjtenek be, értékelnek és súlyoznak. Az ESG minősítés beemelése a befektetési folyamatba azt is jelenti, hogy a fenntarthatóság szempontjaival nem törődő cégeket, egyes államok papírjait, erősen környezetszennyező iparágakat kihagyunk a portfólióinkból.
A befektetők logikus kérdése, hogy nem jár-e hozamáldozattal a fenntarthatósági szűrés beépítése a befektetési döntésekbe. A befektetések célja természetesen továbbra is az adott kockázati szinten a legjobb hozam elérése. Egy jó ESG minősítés nem váltja ki vagy helyettesíti a cég üzleti sikerességével kapcsolatos elvárásokat. Logikus feltételezés, hogy egy vállalat vagy ország hosszú távú eredményességéhez szükséges a fenntartható működés, hogy ne pusztítsa el a környezetét és rabolja le az erőforrásait – de rövid távon ennek milyen hatása van a hozamokra?
Az utóbbi években a számok azt mutatták, hogy a fenntarthatósággal foglalkozó cégekbe történő befektetés nem járt hozamlemondással. Ennek több oka is van. A legfőbb, hogy a kockázatok mérséklése sikeresnek bizonyult, 2020 tavaszán a jobb ESG minősítésű cégek részvényei sokkal kevesebbet estek, mint a rosszabb ESG minősítésűeké, ezeknek a társaságoknak a részvényeiben jobban bíztak a befektetők.
A fenntarthatóság iránt elkötelezettebb vállalatok az árfolyam-emelkedés időszakaiban, 2014 és 2019 között vagy 2020 második felében is jobban teljesítettek.
A legkézenfekvőbb magyarázat erre a kereslet növekedése, mivel egyre többen vásárolták ezeket a befektetéseket, és fordultak el a rosszabbul értékelt cégektől, ez önmagában felhajthatta az árukat.
Az ESG-szempontok közül egy vagy több témát kiemelve (tematikus alapok) és erre szűkítve a befektetési stratégiát, beszélhetünk például zöld- (Green Bond) vagy társadalmi felelősségvállalással foglalkozó befektetésekről (SRI, Social Bond), de ma már a jó vállalatirányítási minősítéshez vagy az átláthatóbb cégirányításhoz is lehet befektetési stratégiát találni.
Ha majd szinte minden cég jó ESG minősítést kap, és normává válik ez a szemlélet, akkor szépen eltűnik az extrahozam lehetősége. Ennek előjele már látható.
Az iparágak ESG-sztárjainak részvényárfolyama már tartalmazza az előnyüket, és papírjaik drágábban forognak. Az utóbbi időben már az úgynevezett ESG Improvers (javuló) társaságokat kezdték keresni a befektetők, olyan cégeket, amelyek az iparágukban, alaptevékenységükben jók, de még lemaradtak az ESG minősítés terén, viszont fel akarnak zárkózni a legjobbakhoz. Ha ez sikerül nekik, akkor a várakozások szerint eltűnik az árazási különbség, és részvényárfolyamuk utoléri az ESG-bajnokokét.
Egy idő után ezek a cégek is elfogynak majd, és a jó ESG minősítés megszokottá válik. Akkor úgy tekintünk erre, mint ahogy ma már elvárjuk, hogy egy nyilvános társaságnak legyen könyvvizsgálata vagy részletes gyorsjelentése.
Eddig a cégek és a befektetési célpontok ESG minősítésével foglalkoztunk, de a befektetési alapoknak, UL termékeknek, nyugdípénztári portfólióknak is foglalkozniuk kell a fenntartható gazdasághoz fűződő viszonyukkal. Normává fog válni a fenntarthatóság vizsgálata a portfóliókra is, és az ESG minősítés megjelenik az alapok egészére is, hiszen a folyamat egyik motorja a megtakarítók elvárásainak változása.
A szabályozó hatóságok is fokozzák a nyomást: arra kényszerítik az intézményi befektetőket, alapkezelőket, hogy hitelesen mutassák be termékeik fenntarthatósággal kapcsolatos stratégiáját, és mondják el, a befektetésük milyen módon járult hozzá a fenntartható gazdasághoz, illetve azt is, mennyire terhelték a környezetüket (SFDR rendelet).
Ha hasonlattal akarunk élni, akkor gondoljunk a füstölő gyárkéményekre kötelezően telepített koromszűrőkre. A fenntarthatósági szempontok beemelése a vagyonkezelési folyamatba, illetve az ESG minősítés alkalmazása a befektetések koromszűrője.
A technológia fejlődhet, a szabályozás finomodhat, de a koromszűrést elhagyni már nem lehet, és nem is lenne jó, ha lehetne – annak ellenére, hogy ennek költsége van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.