Az oltási kampányok eltérő sebessége és az országonként különböző súlyosságú járványhelyzet miatt immár nem kétséges, hogy a világ meghatározó térségei nem egyszerre lábalnak ki a koronavírus által okozott válságból. Ez Kínának a drasztikusan szigorú korlátozásokkal valójában már tavaly sikerült, szinte teljesen elfojtották a járványt, és a gazdasága tavaly már növekedni is tudott, majdnem egyedüliként a világon.
Kínát Izrael után az Egyesült Államok követheti a sorban a leggyorsabban magára találó országok közül, feltehetően az Egyesült Királysággal együtt, a kifejezetten gyors oltási kampány és a járvány sikeres visszaszorításának eredményeként.
Az amerikai gazdaságnak ráadásul a nemrég elfogadott óriási mentőcsomag, valamint a háztartások roppant összegű kényszermegtakarításai is évtizedek óta nem látott lökést fog adni. Az 1900 milliárd dollárt elérő költségvetési csomag – noha adóbevételként ennek negyede-harmada visszakerülhet a költségvetésbe – egyes számítások szerint a járvány negatív hatásai által okozott kibocsátási rés többszörösét teszi ki, lényegesen túlkompenzálva a negatív hatásokat, ami a világgazdaságnak is érdemi lendületet adhat. A járvány alól fokozatosan felszabaduló amerikai gazdaságban már látszanak a jelei annak is, hogy megmozdulnak a kényszermegtakarítások.
Az európai oltási kampány vártnál jóval lassabb haladása és az újabb járványhullámok miatt a korlátozások ismételt szigorításárára, vagy legalábbis meghosszabbítására kényszerülő európai országok kilábalása azonban jóval később kezdődhet.
Az eltérő ütemű felzárkózásnak és az ösztönzőcsomagoknak az inflációs hatásai is jelentkeznek majd.
A globális keresletet eleinte a gyorsan magához térő kínai gazdaság húzta magával, ami kedvezett a német és a hazai ipar kilátásainak is, különösen az autógyártásnak. A kínai gazdaság meredek felívelése többéves csúcsra húzta az acélárakat, valamint különböző anomáliák miatt konténerhiányhoz vezetett, többszörösére növelve a tengeri áruszállítás visszaesését, miközben a nemzetközi légiforgalom leállása miatt az utasszállítók által lebonyolított légi teherforgalom is csökkent. A fogyasztói szokások átalakulása, a számítástechnikai és műszaki termékek iránti kereslet felfutása, párosulva az egyre okosabb termékek félvezetőigényével, igen gyorsan globális csiphiányt idézett elő. A kínai gazdaság élénkülése, valamint az elektromos autók és az alternatív energiatermelés egyre erőteljesebb előretörése évtizedes csúcsra repítette a rézárakat is.
Az oltóanyagok tavaly év végi megjelenésével pedig a piacok elkezdték beárazni a kilábalást, az olaj iránti kereslet visszatérését, ami az OPEC termelési kvótáinak szinten tartásával párosulva az olajárak meredek emelkedéséhez vezetett.
Tehát a nyersanyagok irányából igen erős inflációs nyomás látszik, amit a bázishatások is fel fognak erősíteni. Mindehhez még a robusztus amerikai költségvetési csomag és az elhalasztott fogyasztás várhatóan rendkívül gyors megjelenése is hozzá fog járulni a tengerentúlon.
Időjárási tényezők és más hatások – a többi között a kínai sertésállomány felfuttatásához szükséges kínai takarmánykereslet – miatt a mezőgazdasági alapanyagárak is érdemi növekedést mutatnak. Noha a hazai gabona- és takarmánytermelés nemcsak önellátásra, hanem számottevő exportra is elegendő, a hazai árak túlnyomóan a nemzetközi trendeket követik, amelyekre a termények devizaelszámolása miatt a forint árfolyama is hatással van: a leértékelődés jobban megemeli a forintban mért árakat. A hazai búzaárakat a tavalyi kedvezőtlen terméseredmények is felfelé húzták, mivel a szokásosnál lényegesen kisebb arányban termett fogyasztásra alkalmas malmi búza. A drágább búza emeli a lisztárakat, ami előbb-utóbb megjelenik a péktermékek áraiban is. Az erősen növekvő takarmányárak pedig a hús- és állati termékek – mint a tej meg a tojás – árában fognak megjelenni.
Az infláció tehát már hamarabb megérkezhet, mint ahogy az átoltottsági és járványhelyzet javulásának hatására elkezdődhet a hazai gazdaság teljes helyreállása.
Az utóbbira remélhetőleg néhány hónapon belül sor kerülhet. Azonban egyes ágazatok leépülése kínálati korlátokhoz vezethet, és gyorsan kialakulhat a már korábban ismert munkaerőhiány, ami a bérek és az árak élénkülésével járhat. Minél gyorsabban tér vissza a már többszörösen elhalasztott kereslet, annál nagyobb árnyomást okozhat. Erre pedig lehet számítani, mivel a társadalomban már igen sürgető kielégítetlen igények halmozódtak fel, amit a lakosság többszörösen is bepótolhat. Mindezek okán az év második felében is magas maradhat az infláció, ami pedig már a hazai monetáris politikára is hatással lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.