A régiós fejlettségi – vagy ha tetszik utolérési – versenybe ráadásul úgy sikerült visszaszállni, hogy a gyors gazdasági növekedés megjelent minden társadalmi csoportban, részben a bérek és a minimálbér gyors emelkedésének következtében, ami nem lett volna lehetséges a nyugdíjrendszer stabilizálása nélkül.
A magyar gazdaság duális szerkezete ugyanakkor továbbra is táptalajt ad a kritikáknak, hiszen jelentősek maradtak a különbségek a multik és a hazai kisvállalkozók, a falu és a város, a fejlett és a fejletlen régiók között. Élhetünk viszont a gyanúval, hogy ha a növekedés az elmúlt tíz évben a legszegényebbeknél is megjelent, akkor azért csak segítette a kisvállalkozók és vidék bővülését is. Valójában ennél több is történt:
Az egy főre jutó magyar GDP 2002-ben (vásárlóerő paritáson) az uniós átlag 60 százaléka volt, amit 2010-re 66, 2018-ra 71 százalékra sikerült növelni. Az országos átlagnak nagyjából a Nyugat-Dunántúli régió felelt meg e tekintetben mindig is, míg a Közép-Magyarországi régió – és benne leginkább Budapest – bőven ezt meghaladva vágtatott elől. Noha a fővárosi régiók fejlettsége nem magyar sajátosság – így van ez Szlovákia, Románia, Lengyelország, Csehország vagy akár Ausztria esetében is – a fejlettebb gazdaságokban ez a különbség általában kisebb, ahogy például Bécs és az osztrák átlag különbségénél is látszik ez.
Budapest már 2002-ben is az uniós egy főre jutó GDP 123 százalékát produkálta (ez az akkori magyar átlag kétszerese), míg a keleti régiók a 40 százalékot se érték el. Ezt a különbséget 2010-re „sikerült” tovább növelni, a felzárkózás 2002 és 2010 között leginkább a központi régiót érte el, ahol az uniós átlag fölé nőtt az egy főre jutó GDP (Budapesten pedig azt bőven meghaladta 144 százalékkal), míg a keleti és a déli régiókban e tekintetben a bővülés nem volt érdemi (maradt a 40 százalék közelében az arány) a nyugati országrészben (Közép- és Nyugat Dunántúlon) pedig az átlagos növekedést érték el.
Az elmúlt évtized ebben hozott látványos változást: miközben 2018-ra a Közép-Magyarországi régió és Budapest egy főre jutó GDP-je nagyjából ugyanakkora volt az uniós átlaghoz képest, mint 2010-ben (vagyis a fejlődés itt „csak” az EU átlaggal volt megegyező), addig a vidék Magyarországa megkezdte a felzárkózást:
A felzárkózás jelét láthatjuk abban is, hogy Budapest a foglalkoztatottsági és jövedelmi adatok szerint is veszített előnyéből a többi régióhoz képest. Miközben az országos aktivitási ráta 2010-ben a borzalmasan rossz 62 százalékos szintet sem érte el, addig Budapesten ez az arány 9 százalékkal jobb, 67,6 százalékos volt. A ráta 2020-ra 73 százalékot közelíti országosan, miközben Budapest előnye jelentősen csökkent: a 77,2 százalékos aktivitási arány már csak 6 százalékkal jobb az országos átlagnál.
Mindez pedig a vidéki foglalkoztatottsági ráta javulásának következménye,
Budapesten mindeközben 61,4 százalékról 74,6 százalékra nőtt – vagyis a markáns eltérésből szolidabb különbség lett. A jövedelmi különbségeket nézve a helyzet hasonló: a budapesti munkajövedelmek az országos átlag 150 százalékát érték el 2010-ben, és csak 133 százalékát 2019-ben (ezen belül a munkaviszonyból származó jövedelmeknél 148-ról 133-ra, a vállalkozási jövedelmeknél 162 százalékról 128 százalékra csökkent az előny tíz év alatt).
Azt lehet állítani, hogy a regionális különbségek, a dualitás továbbra is kihívások elé állítják a döntéshozókat, ám azt is fontos látni, hogy az elmúlt tíz év magyar gazdaságpolitikája éppen ezen problémák enyhítéséért tett erőfeszítések mentén lett sikeres. Ha a kohéziót célzó gazdaságpolitika a következő időszakban hasonló felzárkóztatásra lesz képes (fontos megjegyezni, hogy Pest megyét is célozza e felzárkóztatási törekvés a Budapestről történő leválasztása révén), akkor optimisták lehetünk a közeljövő növekedési kilátásaival kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.